Miliardář se chystá do křesla velvyslance

05. července 2009, 00:00 - Mike Stein s využitím ČTK
05. července 2009, 00:00

Uvolněný post velvyslance Spojených států v Praze možná bude již brzy obsazen mediálním magnátem a investorem Markem Nathansonem. Dostal by tak přednost před českou rodačkou Madeleine Albrightovou.

V červnu dostal Mark Nathanson (vpravo) prestižní cenu milénia Green Building Environmental Leadership.Na snímku je s prezidentem neziskové organizace Global Green USA MattemPetersonem.

Autor: Isifa.cz

Mediální magnát Marc Nathanson je podle amerického deníku The Washington Post horkým kandidátem na místo nového velvyslance USA v Česku.

Poté, co odešel velvyslanec Richard Graber, jehož do funkce jmenoval prezident Georg W. Bush a který v Praze sloužil od října 2006 do letošního ledna, se objevily spekulace o tom, že na jeho místo usedne česká rodačka, bývalá americká ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightová, nebo Lee Einstein, poradce Hillary Clintonové. The Washington Post se zmiňuje i o tom, že Nathanson má být do funkce jmenován navzdory tomu, že v primárkách Demokratické strany před prezidentskými volbami silně podporoval Hillary Clintonovou. Oficiálně zatím Nathansonovo jmenování potvrzeno nebylo.

Marc Nathanson působil v letech 1995–2002 jako předseda Rady guverenérů pro rozhlasové vysílání USA, do funkce ho jmenoval tehdejší prezident Bill Clinton. Tato nezávislá federální agentura je pověřena dohledem nade všemi vládou podporovanými nevojenskými vysílacími stanicemi včetně Hlasu Ameriky, Vysílání pro Střední východ, Rádia Svobodná Asie, Rádia a televize Martí a také Rádia Svobodná Evropa sídlícího v Praze.

Od televize k pisoárům

Nathansonova kariéra ve sdělovacích prostředcích ho vynesla na seznam světových miliardářů, zveřejňovaný v časopise Forbes, se jměním odhadovaným na 1,1 miliardy dolarů (21,3 miliardy korun). Nathanson založil a řídil společnost Falcon Cable TV (dnes Falcon Cable Communications), která působila v sedmadvaceti státech Unie a také v několika mezinárodních společnostech. V roce 1999 svůj podnik prodal společnosti Charter Communications Paula Allena. V prosinci 2008 rezignoval na funkci místopředsedy správní rady Charter Communications. V současné době je Nathanson předsedou ve správních radách rozhlasové společnosti Mapleton Communications a investiční holdingové společnosti Mapleton Investment.

V červnu 2009 mu nezisková organizace Global Green USA udělila prestižní cenu milénia Green Building Environmental Leadership za jeho práci pro Falcon Waterfree Technologies, firmu ve vlastnictví Mapletonu vyrábějící takzvané suché pisoáry, s odhadovanou roční úsporou 22,7 miliardy litrů vody. „Podle mého mínění je šetření vodou nejen podnikatelsky správná věc, ale je to i jediný způsob, jak zodpovědně zaručit dostatečnou dodávku vody,“ uvedl Nathanson po převzetí ceny.

Politika a cínoví vojáčci

V současné době je Nathanson místopředsedou Národního demokratického institutu pro mezinárodní vztahy. Další zkušenosti z oblasti politiky získal i jako předseda sboru bezpečnostních poradců Los Angeles a jako člen správní rady Aspenského institutu a Institutu americké demokracie. Vedle toho je členem Rady pro vztahy se zahraničím a neziskové organizace Podnikatelů za národní bezpečnost. Dříve býval také členem fondu Albanian Enterprise.

Podle článku zveřejněného v Los Angeles Business Journal (LABJ) v roce 1993 je Nathanson vášnivým sběratelem umění, černobílých fotografií a cínových vojáčků. Podle LABJ Nathanson v roce 1967 absolvoval bakalářské studium masové komunikace na univerzitě v Denveru a v roce 1969 zakončil magisterské studium politologie na Uversity of California v Santa Monice.

Mike Stein je spolupracovník redakce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít