Milan Slezák: Fatva je důležitá. Jenže fakta také

17. ledna 2013, 08:29 - Milan Slezák
17. ledna 2013, 08:29

Víte, proč se nad britsko-indickým spisovatelem Salmanem Rushdiem nadále vznáší stín smrti? Protože k smrti ho náboženským výnosem, fatvou, odsoudil někdejší íránský vůdce ajatolláh Chomejní. A protože Íránci tvrdí, že fatvu může odvolat jen ten, kdo ji vydal. A Chomejní je po smrti.

Chomejního nástupce ajatolláh Chameneí někdy v minulosti vydal jinou fatvu, která se týká jaderného programu. V ní se praví, co Chameneí zopakoval v posledních letech několikrát: že Írán neusiluje o atomovou zbraň, že její vlastnictví je hříchem, není k užitku, že je nebezpečné a protiřečí islámu. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí považoval nyní za vhodné na Chameneího fatvu výslovně upozornit Západ. Těm, kteří nevědí, co fatva pro Íránce znamená, mluvčí trpělivě vysvětlil, že výnos stanovuje „základní rámec našich aktivit na jaderném poli“ a že nad ni „není nic vyššího“.

Shrňme si, co se nám tu říká. Je to důležité. Duchovní vůdce Íránu, který v mocenské hierarchii stojí nad prezidentem a má v gesci bezpečnost, justici i zahraniční politiku, prohlašuje, že jeho země nechce jadernou zbraň. Už samotné jeho slovo by mělo být zákonem – což teprve, je-li umocněno formou fatvy, nezrušitelné a závazné i pro vládu. Dá se tedy spolehnout na to, že si Írán jadernou zbraň pořizovat nechce?

Těžko říci, potíže dělají fakta. Chce-li Írán skutečně zůstat jen u jaderné energetiky, proč osmnáct let skrýval program obohacování uranu? Porušil tak mimo jiné povinnosti signatáře smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Proč chce Írán obohacovat uran na vyšší úroveň, než jaká je zapotřebí pro jaderné elektrárny?

Teherán říká, že uran obohacený na dvacetiprocentní úroveň potřebuje k medicínským účelům. Mohl by ho získat levněji z ciziny, z této dohody však sešlo. Proč? Stát, který je schopen obohatit uran na 20 procent, urazil devět desetin cesty k obohacování uranu nad 90 procent. Což je zbraňová úroveň.

Podezření, že konečným cílem íránského programu obohacování uranu je pořízení jaderné zbraně, posiluje i sám rozsah tohoto programu. Velký počet stále modernějších a výkonnějších odstředivek na obohacování uranu, které si Írán postupně pořizuje, dává kloudný smysl jen v případě, že se instalují pro vojenské účely. Pro účely jaderné energetiky, pro něž stačí nízko obohacený uran, by jich stačilo daleko méně.

Není nápadné, že k „protijaderným“ sankcím OSN se připojily i Rusko a Čína, které jinak Teherán spíš chrání? Možná se Írán zatím skutečně nerozhodl, zda chce, či nechce jadernou zbraň. Ale z toho, co dělal v minulosti, vyplývá, že chtěl minimálně dojít do stadia, kdy si bude moci skutečně svobodně vybrat. Fatva nefatva.


Čtěte také:

Konec íránské hrozby? Ajatolláh zakázal vývoj nukleárních zbraní

Sankce působí, Teherán ale zatím velké ústupky nenabízí

Rushdieho paměti zachycují zrod popkulturní ikony


Autor je komentátorem Českého rozhlasu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít