Mikulov láká milovníky designu

25. června 2011, 09:30 - Zina Plchová
25. června 2011, 09:30

Stále častěji se u nás výstavy výtvarného umění a dobrého designu objevují i mimo tradiční kulturní centra. O následujícím víkendu bude milovníkům artefaktů patřit například jihomoravský Mikulov. Tamní zámek totiž přivítá první festival art designu ve střední Evropě.

Foto: Daniel Piršč, Camoufleu

Za blížící se výstavou stojí galerie Křehký a Regionální muzeum v Mikulově. Návštěvníci budou díky ní moci obdivovat současný design předních českých i světových tvůrců, a to nejen na prohlídkové trase zámku, ale i mimo ni. Ve spojení s prosluněnou krajinou vína by to mohl být docela příjemný zážitek.

Myšlenka nového festivalu vznikla náhodou při jedné z návštěv kurátorů Jana Zielinskiho a Jiřího Macka u mikulovského designéra Daniela Piršče. „Výsledkem setkání bylo to, že jsme vymysleli nový festival. A protože v Praze vedeme galerii Křehký, nazvali jsme ho Křehký Mikulov s podtitulem První festival art designu ve střední Evropě,“ dodávají kurátoři. „Jak již napovídá název, na festivalu budou představeny limitované série nebo unikátní kusy významných designérů ze světa i z České republiky. Pozvali jsme své přátele ze světa umění a designu, kteří milují silné příběhy vyprávěné prostřednictvím výtvarného projevu. A Mikulov silný příběh má,“ slibují Jan Zielinski a Jiří Macek.

Do Mikulova se letos sjedou samá zvučná jména. Své projekty zde budou vystavovat třeba Eva Eisler, Alfredo Häberli, Hippos design, Imagery, Salim Issa, Ivan Jelínek, Anna Kozová, Olgoj Chorchoj, Liběna Rochová či Maxim Velčovský.

Květiny ve skafandru

S kolekcí váz Cosmic ze sodno-draselného skla se představí Hippos design. Pro studio je to první zkušenost se sklem. Kolekce čtyř váz vychází z tvarů amfory a skafandru, které se ve vázách prolínají, a jejím hlavním motivem je zkoumání a objevování vztahu prostoru vázy a života květiny. Autoři si totiž položili netradiční otázku, co vidí květiny ze svého skafandru, a odpověď se pokusili zhmotnit. Výsledkem práce Radima Babáka a Ondřeje Toboly je nový svět, ne nepodobný vesmíru. Květina v nové perspektivě mění barvu, velikost květu i linii stonku a hladina vody k těmto malým zázrakům také přispívá. Vázy vznikly v Moravských sklárnách Květná.

Výhodu domácího prostředí by mohl po sportovním vzoru využít designér Daniel Piršč, který v Mikulově tvoří. Na tamním zámku představí premiérově jednu ze svých 3D tapet s názvem Airplane. Nástěnný objekt je velký zhruba metr a patří u nás patrně k největším porcelánovým plastikám z jednoho kusu. K vidění budou i jeho menší porcelánové série.

Světový design

Mezi zahraničními vystavovateli bude i úspěšný nizozemský návrhář Richard Hutten. Společným jmenovatelem jeho výrobků je hravost a variabilnost. To dokáže i v Mikulově, kam přiváží limitovanou kolekci Camoufluer. První festival Art designu ve střední Evropě ale bude mít i pestrý doprovodný program. Od pátku 24. června do neděle 26. června nabídne například košt vína, koncerty, komentovanou prohlídku nebo piknik na Svatém kopečku. Výstava Křehký Mikulov bude na zámku otevřena až do poloviny srpna.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít