Mikuláš, čert a apríl

11. prosince 2009, 16:19 - Pavel Matocha
11. prosince 2009, 16:19

Rusové a Američané se podle MF Dnes spojí v tendru na dostavbu Temelína

V předvečer svátku svatého Mikuláše přinesly největší české (kdysi) seriózní noviny MF Dnes na titulní straně třaskavou breaking news. Americký prezident Barack Obama prý přiletí společně se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem do Prahy oznámit vznik společného ruskoamerického konsorcia, které by se ucházelo o dostavbu atomové elektrárny Temelín. Prý to oznámí zároveň s novou dohodou o jaderném odzbrojení. Tedy že se dva největší protivníci – Westinghouse a Atomstrojexport – spojí, aby společnými silami přebyli francouzskou Arevu a získali zakázku za několik set miliard korun.
Když tuto informaci v ústředí Westinghousu slyšeli, vyprskli smíchy a domnívali se, že v Praze letos chodil Mikuláš s čertem společně s aprílem. Když ale tuto zásadní informaci postupně začala přebírat všechna ostatní média, česká i zahraniční, úsměvy za oceánem došly. Viceprezident americké firmy Anders Jackson tedy alespoň veřejně popřel, že by se Westinghouse snažil vybudovat joint venture s jakýmkoli účastníkem soutěže na dostavbu Temelína.
Představa, že Moskva a Washington budou spolupracovat při výstavbě jaderné elektrárny, je asi tak pravděpodobná, jako že se dohodnou na společném vývoji nové stíhačky. To už lze teoreticky spíše přemýšlet o tom, že by jeden ze dvou účastníků z tendru po dohodě odstoupil (za zlaté odstupné). Jenže co když by pak stejně vyhrál ten třetí vzadu?
Navíc Rusko minimálně z energetického pohledu vnímá střední a východní Evropu jako zónu svého vlivu a i podle již dříve publikovaného materiálu (EURO 45/2009) o něj usiluje velmi tvrdě. Úspěch v Česku se mu má stát základnou pro další expanzi v jaderném podnikání na Ukrajině i v západní Evropě. Že by se tedy stáhli Američané? Jenže Westinghouse je od roku 2003 vlastnicky kontrolován japonskou Toshibou, která by jistě překypovala nadšením a udělovala top managementu Westinghousu mimořádné odměny za to, že se v rámci jaderného odzbrojení pod patronací Obamy vzdá možnosti získat zakázku desetiletí.
Na světě je mnoho nepochopitelného a neuvěřitelného a i ze zkušeností – pozitivních i negativních – dvacátého století je zřejmé, že stát se může snad cokoli. Člověk na večírcích zaslechne spoustu neuvěřitelných historek, jimž věřit nemůže, ale může je vyprávět dál. Ale psát je jako vážně míněnou zásadní zprávu na první stránku vážně míněných novin?
Berou-li autoři textu o temelínském spojení Westinghousu s Atomstrojexportem své informační zdroje a svá slova vážně, nabízím jim férovou sázku. Osobně tipuji, že v tendru společnosti ČEZ na dostavbu jaderné elektrárny Temelín budou Rusové i Američané pokračovat každý samostatně. O dobré šampaňské.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít