Article, show

Migranti jsou ochotní riskovat cokoli za lepší život v Evropě

21. dubna 2015, 11:56 - čtk
21. dubna 2015, 11:56

Prakticky nikdo si s nikým nepovídal a jen zřídka se někdo usmál mezi 600 migranty, kteří minulý týden pomalu vystupovali z bílé hlídkové lodi italské pobřežní stráže ve sluncem zalitém sicilském přístavu Augusta. I když se konečně dostali do svého vysněného cíle - na evropské pobřeží - po třech dnech plavby po zrádném moři a mnohem delším putování Afrikou, nikdo neměl náladu slavit.

Většina z nich byla vyčerpaná, traumatizovaná, a některé trápil svrab; kožní nemoc v důsledku špatné hygieny. Mnozí pili vodu z malých plastových lahví, aby zahnali dehydrataci, popisuje list Financial Times.

A přesto tahle skupina tvořená především mladými Afričany, patřila k těm šťastnějším. Nikdo z nich nepřišel o život poté, co jejich vetchým plavidlům, na kterých vypluli z Libye, došlo uprostřed Středozemního moře palivo.

Stovky mrtvých na cestě

Jen za poslední týden zahynuly při pokusu překonat Středozemní moře stovky migrantů; na vodu se vydal zvýšený počet lodí, jejichž posádky povzbudilo klidné počasí.

O víkendu nedaleko libyjských břehů zahynulo až 900 lidí při ztroskotání rybářské lodi, jež převážela běžence z Afriky. A při dalším případu zadržela italská policie 15 Afričanů, kteří jsou podezřelí, že z lodi s migranty vyhodili do Středozemního moře asi desítku křesťanů.

„Naučili jsme se, že první otázka, kterou je třeba jim položit ihned poté, co dorazí, je, jestli se sem dostali všichni,“ řekl Giovanni Abbate, osmadvacetiletý právník a ochránce lidských práv, který na Sicílii pracuje pro Mezinárodní organizaci pro migraci. „Naštěstí v tomhle případě zněla odpověď 'ano',“ dodal.

Konec záchranné operace Italům nepomohl

V loňském roce Itálie zastavila kvůli příliš vysokým nákladům pátrací a záchrannou námořní operaci nazvanou Mare Nostrum. Na jejím odvolání se podepsala i kritika, že pátrání a záchrana migrantů jen povzbuzuje vyšší počet běženců, aby zkusili štěstí.

Ovšem o téměř čtyři měsíce po skončení Mare Nostrum je počet migrantů mířících po moři do Itálie zhruba stejně vysoký, jako v loňském roce, a mohl by loňská čísla dokonce i přesáhnout. A odhadovaný počet těch, kdo plavbu nepřežili, je třicetkrát vyšší.

Migranti jako zboží

Mezitím zesílila občanská válka v Libyi, která je jednou z hnacích sil stojících za vlnou migrace do Itálie, a zintenzivnily se boje a výpady vedené Islámským státem. Z této situace těží pašeráci lidí, kteří za peníze zařizují migrantům cestu do Evropy.

„V Libyi panuje chaos. Uprchlíci nám o tom, co se tam děje, vyprávějí ty nejabsurdnější věci,“ řekl Abbate. „Migranti jsou zbožím. Znamenají peníze, a ty jsou využívány k financování ozbrojených skupin,“ dodal.

To, že se dostanou do Evropy, ale pro běžence automaticky neznamená konec rizika. Humanitární pracovníci uvádějí, že zvláště ženám hrozí, že se dostanou do rukou pasáků, především v Itálii.

Vlna migrantů bude pokračovat

Minulý týden trvalo téměř dvě hodiny, než se všech 600 uprchlíků přesunulo z lodí pobřežní stráže na italskou půdu. Poté, co prošli provizorním zdravotním stanem Červeného kříže, museli se posadit ve spořádaných řadách na asfalt. Odtud je postupně odváděli do velkého stanu, kde proběhla policejní identifikace. Polovina ze skupiny zůstala na noc na místě, zatímco druhou převezli do nedalekého přijímacího střediska. Část migrantů si ihned nechala sejmout otisky prstů a požádala o azyl v Itálii s nadějí, že právě tady na ně čeká lepší život, kvůli kterému tolik riskovali.

Další si otisky sejmout nenechali; doufají, že budou moci pokračovat dál na sever a požádat o azyl v jiné evropské zemi. Ať tak nebo tak, vlna migrantů podle všech známek bude ještě nějakou dobu pokračovat neztenčenou silou. „Víme, že v Libyi je spousta lidí připravená k odchodu,“ řekl Abbate. „Čeká nás horké léto.“


Čtěte také:

Další lodě s uprchlíky se potápí, EU svolala mimořádný summit

Další tragédie ve Středozemním moři. Zahynuly prý stovky lidí

Kapitána potopené lodi s uprchlíky zadržela policie

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít