Microsoft Windows versus Linux

03. února 2003, 00:00 - Aleš Vokál, vokal@profit.cz
03. února 2003, 00:00

Mnoho uživatelů ani netuší, co se skrývá pod pojmem Linux. Naopak o operačním systému Windows vědí snad všichni. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi oběma systémy? Windows Operační systém postavený na "okýnkách". Vyvinula ho koncem 80. let firma Microsoft a z větší části na něm založila svou existenci.

Mnoho uživatelů ani netuší, co se skrývá pod pojmem Linux. Naopak o operačním systému Windows vědí snad všichni. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi oběma systémy?

Windows

Operační systém postavený na „okýnkách“. Vyvinula ho koncem 80. let firma Microsoft a z větší části na něm založila svou existenci. Vyskytují se v několika verzích, nejčastěji se můžeme setkat s Windows 98, Windows 2000 a Windows XP. Zatímco Windows 98 jsou systémem určeným do malých kanceláří a domů, Windows 2000 a XP jsou plnohodnotné operační systémy, na kterých lze vcelku bezproblémově postavit firemní síť. Hodí se pro pracovní stanice díky své relativní jednoduchosti a množství softwaru vyvíjeného pro Windows. V softwaru také spočívá hlavní výhoda Windows proti Linuxu a unixovým systémům obecně, protože jen kancelářských balíků existuje pro Windows nespočetné množství. Serverové produkty Windows se proti běžným „kancelářským“ verzím odlišují hlavně ve vylepšené správě paměti. Hry nejsou v základní instalaci serveru vůbec obsaženy. Pokud chcete na server dostat základní „windowsové“ hry, jak je známe z desktopů, musíte si je doinstalovat sami. Servery Windows jsou však oproti linuxovým znevýhodněny především výkonově. Operační systém Windows je placený.

Linux

Systém postavený na příkazové řádce. Je nasazován především jako síťový server díky své robustnosti a rychlosti. Také pod Linux existuje „okenní“ nadstavba vypadající podobně jako samotné Windows, ale je to naprosto volitelná součást. Linux jako pracovní stanice se příliš nepoužívají, protože pro něj existuje jen omezený okruh kancelářského softwaru. Naprosto opačná je situace v serverových aplikacích. Jakákoliv serverová aplikace, která existuje pro operační systém Windows, existuje také pro Linux. Buď identická, nebo alespoň velice podobná a v mnoha případech dokonce zdarma. Linux je jedním z nejpoužívanějších síťových operačních systémů, je často nasazován jako webový nebo databázový server. Hodí se také dobře jako firewall. Velkou výhodou jsou zdrojové kódy pro většinu softwaru i samotný operační systém. Operační systém Linux je zdarma, platí se jen za technickou podporu.

Rada Profitu

Pokud potřebujete firemní server, který si v případě potřeby můžete tak trochu upravit sami bez pomoci nějakého guru, anebo prostě máte aplikace, jež nejsou pod jiný operační systém, pak jsou serverové Windows jasnou volbou. Ale jestli potřebujete především výkon a jste schopni si zajistit kvalitní servis, pak volte Linux. Jeho síla tkví právě ve výkonu. V ovládání však pokulhává, přece jenom je jednodušší si nastavení „naklikat“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít