Microsoft napravuje reputaci

28. října 2009, 09:56 - Jan Němec
28. října 2009, 09:56

Po nepříliš úspěšných Windows Vista uvedla společnost Microsoft na trh novou verzi svého operačního systému. Windows 7 se poučily z chyb předchůdce a i analytici jim předpovídají daleko příznivější přijetí mezi firmami i domácnostmi.

Jedna z nejsledovanějších událostí letošního podzimu v oblasti informačních technologií se odehrála minulý týden. Softwarová společnost Microsoft uvedla po celém světě na trh novou verzi svého operačního systému s označením Windows 7. Výjimkou nebylo ani Česko. Od minulého čtvrtka si nový software mohou pořídit i tuzemští uživatelé v české verzi.

Do Windows 7 vkládá Microsoft velká očekávání. Jejich předchůdce, systém Windows Vista, totiž na trhu neuspěl tak, jak by si firma představovala. Mnoho uživatelů mezi firmami i domácími uživateli raději než přechod na Windows Vista zvolili setrvání u osm let starých Windows XP. Ohlasy uživatelů testovací verze nového operačního systému nicméně naznačují, že by se neúspěch neměl opakovat – k upgradu na Windows 7 se chystají i ti, kteří Windows Vista ignorovali. Optimistické prognózy zveřejnily i analytické firmy. Například společnost IDC v létě odhadla prodeje Windows 7 v příštím roce na 50 milionů kopií jen v Evropské unii. Celosvětově se pak podle IDC v prvním roce prodá 177 milionů kopií.

Pět verzí, žádné slevy a akce

Stejně jako předešlé verze, i Windows 7 vydal Microsoft ve více edicích. „Pro Českou republiku jsme vydali pět edicí. Tou nejnižší je edice Starter, následují verze Home Premium, Professional, Ultimate a Enterprise,“ konstatuje produktový manažer pro Windows z české pobočky Microsoftu Lukáš Křovák. Nejnižší verze je přitom podle něj dostupná pouze předinstalovaná na mininoteboocích. „Windows Starter jsou k dispozici jenom na určitém typu hardwaru kvůli omezením, jako je menší displej nebo limitovaná rychlost procesoru. Ostatní edice se prodávají i v krabicové licenci, upgrade licenci a OEM,“ dodává Lukáš Křovák.

Ceny Windows 7 jsou u prodejců různé. Microsoft žádnou pevnou cenu nestanovil. „Oficiálně uvádíme jen doporučené ceny u krabicových licencí,“ říká Lukáš Křovák. Například český e-shop s počítači Alza.cz aktuálně nabízí Windows 7 od necelých 2700 korun za Home Premium edici až po 7300 korun za edici Ultimate. Pokud si ale nový systém koupíte nainstalovaný na novém počítači, tedy v OEM verzi, můžete několik stokorun ušetřit.

Microsoft zatím nechystá pro český trh žádné slevy pro rodiny nebo studenty, jak činil v některých případech předešlých verzí operačního systému. „V rámci některých retailových obchodů jsme připravili nabídku nákupu počítače se systémem Windows 7, k němuž bude ještě navíc za zvýhodněnou cenu upgrade licence na Windows 7 pro druhý počítač. Co se týče dalších nabídek, pro Česko zatím žádné nechystáme,“ potvrzuje Lukáš Křovák.

Nové počítače nebudou potřeba Prozatím každá nová verze operačního systému Windows s sebou pro uživatele přinášela nutnost posílit hardwarové vybavení počítačů. Windows 7 jsou první výjimkou. Většina uživatelů kvůli nim měnit počítače nebude muset. „V praxi platí, že v podstatě každý počítač koupený před třemi až čtyřmi lety požadavky systému Windows 7 splňuje,“ tvrdí Lukáš Křovák. Jak tedy musí být počítač vybaven, aby na něm bez problémů systém Windows 7 běžel? „Operační paměť jeden gigabajt pro 32bitový systém a dva gigabajty pro 64bitový systém, grafický procesor musí podporovat rozhraní DirectX 9,“ vypočítává základní požadavky Lukáš Křovák. Podle odhadů Microsoftu je splňuje zhruba polovina počítačů v Česku. Úplně bez starostí pak mohou být lidé plánující koupi nového počítače. Na trhu se totiž přístroje, které by Windows 7 nezvládly, už vůbec neprodávají. Přehlednější, efektivnější, bezpečnější

Nová verze operačního systému Microsoftu s sebou, co se funkcionality týče, nepřináší takovou revoluci, jako tomu bylo při nástupu Windows Vista. Změn je přesto hodně, mají uživatelům především usnadnit a zefektivnit práci s počítačem. Jednou z priorit Microsoftu byla podle Lukáše Křováka změna uživatelského rozhraní zjednodušující práci se spuštěnými programy nebo vyhledávání na disku počítače. Vedle mnoha funkcí tomu pomáhá i podpora práce s širokoúhlými monitory nebo dvěma displeji.

Velký důraz kladl Microsoft na bezpečnost. Vylepšení se dočkal prohlížeč Internet Explorer, který dokáže uživatele lépe varovat před návštěvou podezřelých webových stránek nebo phishingem. Především pro firmy je pak připraveno šifrování dat, které má omezit rizika při případné ztrátě počítače. „Funkce BitLocker To Go umožňuje šifrovat i data na externích médiích, jako jsou flash disky. V dnešní době se na ně vejde hodně dat a firmy přitom mají jen minimální kontrolu nad tím, jak je uživatelé používají. Díky šifrování je riziko zneužití firemních dat i při ztrátě těchto médií minimální,“ vysvětluje Lukáš Křovák.

Windows 7 jsou připravena i pro práci na Tablet PC a počítačích s dotykovým displejem. Umí například rozeznávat a převádět rukou psaný český text. „Ve Windows 7 je nativně podporováno i dotykové ovládání počítače,“ doplňuje Lukáš Křovák.

V minulosti měl Microsoft problémy s Evropskou komisí kvůli tomu, že v rámci operačního systému Windows dodával i internetový prohlížeč a program pro přehrávání multim&eacu
te;dií. EU to považovala za zneužívání dominantního postavení na trhu. Proto je ve Windows 7 možné Internet Explorer odinstalovat a k dostání budou na trhu i verze operačního systému bez přehrávače Windows Media Player. „Ze zkušeností ale víme, že o tuto verzi je prakticky nulový zájem,“ uzavírá Lukáš Křovák.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít