Microsoft a Mac šťastně spolu

09. ledna 2008, 12:16 - Stephen H. Wildstrom
09. ledna 2008, 12:16

Program Office:mac 2008 nabízí vlastníkům počítačů Apple nůši výhod...

Celý podtitul:
Program Office:mac 2008 nabízí vlastníkům počítačů Apple nůši výhod, které jim budou uživatelé Windows Office jen závidět

Microsoft Office je tak úzce spjat s MS Windows, že si jen několik lidí uvědomuje, že první verze z roku 1989 byla vytvořena pro Apple Macintosh. Nejnovější upgrade Office:mac 2008 dosahuje takové úrovně intimity s operačním systémem Mac OS X, že by mnoho uživatelů Windows žárlilo, kdyby o tom ovšem vůbec věděli… Microsoft toho dosáhl tím, že konečně plně využil výhod nových procesorů Intel, které Apple začal využívat v roce 2006. Nový Office má také poprvé plnou podporu od Macu pro nové souborové formáty, které Microsoft zavedl do Windows před rokem v „balíku“ Office 2007. To znamená, že ¨když jste na Maku a kolega vám chce poslat soubor ve Wordu či PowerPointu ze svého PC, data již nemusí nejprve převádět na starší formát.
Office:mac, který je v prodeji od 15. ledna, se nepokouší být klonem produktů Windows. Vývojáři se například rozhodli nepřijmout „stužku“ - nový prvek, který nahrazuje taková menu, jako jsou „soubor“, „editovat“ či „prohlížet“ v nejnovější verzi Office Windows. Místo toho Office:mac přidává něco, co se nazývá Elements Gallery - menu, které nabízí různé užitečné zkratky. Ve Wordu obsahuje galerie snadnou cestu, jak vytvořit tabulky obsahů a bibliografie. Galerie Excelu přináší nabídku předpřipravených pracovních listů pro potřeby rozpočtování a fakturování. A galerie v PowerPointu obsahuje přednastavené stránky pro prezentace, návrhy layoutů a přechodů. Zkratky pro vkládání tabulek, grafů a grafiky se nabízejí ve všech programech.
Takový úspěch posiluje ideu, že dokonce na platformě Intelu, kde běží programy Microsoftu, dostanou uživatelé Maku něco speciálního. Software je méně korporátně zaměřen než produkty Windows. V určitém smyslu připomíná nová verze Wordu od Maku mnohem schopnějšího staršího bratra textového procesoru Pages, který je součástí balíku iWork od Apple; je to spíše podomácku vytvořený ilustrovaný leták nebo seminární práce než zpracování korporátního sdělení, jež potřebuje mnoho autorů i povolení.
K hlubokému uspokojení každého, kdo se zajímá o typografii, Word konečně přináší podporu pro ligatury (slitky). Tyto speciální znaky, které kombinují dvě či více písmen, jako je „ffi“ v Office. Ani byste si nemuseli všimnout rozdílu, ale v jistém delikátním smyslu činí ligatury vzhled tištěného textu mnohem profesionálnějším. Verze Windows Office dosud ligatury nepodporovala. Excel se také zdá být navržený spíše pro potřeby malých podniků než pro korporátní finanční plánovače.

Jedním ústupkem korporátním uživatelům je mnohem lepší podpora pro Exchange Mail od Microsoftu a kalendářní systém. I když není zcela stejný jako Outlook na Windows, přibližuje se mu. A spojuje Outlook s My Day - malým pohybujícím se okénkem, upozorňujícím na vaše nadcházející schůzky.
K užívání Office:mac 2008 potřebujete nejnovější verzi Mac OS X, Tiger nebo Leopard. To vám umožní přístup k programu nazvaném Automator, který nechává uživatele tvořit automatické předpisy pro opakující se úlohy. S Officem fungujícím na Tigeru nebo Leopardu můžete také poslat prezentaci v PowerPointu na iPhoto a dostat ji odtud do iPodu. (S Windows to samé udělat nemůžete.) Můžete též uložit jakýkoliv dokument v PDF formátu do Adobe Acrobatu pouhým stiskem klávesy.
Cena Office 2008 se řídí obvyklou politikou Microsoftu. Plná verze stojí 400 dolarů, upgrade 240 dolarů. Domácí a studentská edice (The Home and Student Edition) znamená skvělý nákup za 150 dolarů pro tři počítače zároveň, ale potřebuje podporu pro integraci Exchange Mailu a Automatoru. Speciální mediální edici (The Special Media Edition) pořídíte za 500 dolarů, upgrade za 300 dolarů s přidáním profesionálních nástrojů pro nakládání s fotografiemi a jinými digitálními položkami a rozšiřuje podporu pro Exchange a Automator.
Nemyslete si, že Office:mac 2008 bude znamenat, že mnozí lidé přepnou z Windows na Mac, i když existuje mnoho důvodů to udělat. Nový systém každopádně poskytuje uživatelům Maků - a zvláště profesionálním tvůrcům, studentům a domácím uživatelům, kteří jsou tržním jádrem Applu - vybavení kanceláře, které převyšuje verze Windows. Ve všech směrech.

Praporek s. 71:
Upgrade Applu poskytuje hlavním typům uživatelů - profesionálním tvůrcům, studentům a uživatelům v domácnostech - kancelářskou sestavu, která předčí Windows ve všech směrech

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít