Michl: Když o centrálních bankéřích píše už i Blesk, je to na pováženou

18. ledna 2014, 08:48 - Ondřej Tůma/Finmag.cz
18. ledna 2014, 08:48

Aleši Michlovi nedošel dech ani při běhání, takže jsme spolu mohli probrat problémy naší ekonomiky, výhody oslabení kurzu koruny a jeho spolupráci s Andrejem Babišem. „Musí se tu začít šetřit na ministerstvech, je potřeba elektronizovat státní správu a taky sem chci dotáhnout Teslu,“ popisoval mi svoje vize portfoliový stratég Raiffeisenbank a poradce budoucího ministra financí.

Když jsem si domlouval rozhovor s Alešem Michlem, přemlouval mě, ať zkusíme něco netradičního. „Třeba rozhovor při běhání,“ vypadlo z něj po chvilce přemýšlení. V duchu jsem si klepal na čelo, ale nakonec jsme se domluvili. Kvůli hektickému závěru loňského roku, kdy Aleš Michl kromě působení v Radě ekonomických poradců (kterou sestavil Andrej Babiš po vzoru NERVu) cestoval s exportéry do Brazílie, to ovšem zabralo týdny.

„Podařilo se vyjednat, že se nebudou zvyšovat daně. To by mohla být alespoň polehčující okolnost,“ říkal mi s úsměvem, když jsme se první letošní pátek konečně sešli na Dvořákově nábřeží před Právnickou fakultou UK.

Aleš Michl
Studoval na VŠE v Praze, LSE v Londýně a Wharton School of Finance ve Philadelphii. Dnes působí jako analytik (portfoliový stratég) v Raiffeisenbank a v Radě ekonomických poradců (budoucího ministra financí. Předtím byl v týmech místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla, spolupracoval s NERVem. Během studií psal pět let pro Hospodářské noviny. Je autorem think thanku Verejnydluh.cz a projektu Rozklikavacirozpocet.cz.

I když jsme vyrazili v mírném tempu, naše pohyby kvůli namrzlému nábřeží u Vltavy chvílemi připomínaly spíš rychlobruslařku Sáblíkovou než odolné běžecké vytrvalce z Afriky. Mluvili jsme o receptech, jak nastartovat stagnující ekonomiku, o měnové intervenci České národní banky nebo o tom, jakým způsobem ušetřit na provozních nákladech ministerstev, aby stát nemusel zbytečně zvyšovat daně.


Jaká bude česká ekonomika 2014?

Věřím, že firmám se bude dařit líp. Problém je ale ve státní správě. Tam se to jen tak nezlepší. Takže si myslím, že letos bude naše ekonomika stagnovat, případně může dojít k malému růstu.

Takže optimistické výhledy nejsou příliš na místě?

Jmenujte mi sektor, který bude hromadně nabírat lidi. Dokud tady nebudou firmy, které si můžou dovolit hromadné nabírání zaměstnanců, tak se nic zásadního nezmění. To je znak, že ekonomika startuje.

Pražské Dvořákovo nábřeží. Vybíháme podél Vltavy směrem na Invalidovnu. Já (vpravo) mám ještě úsměv na rtech. Po pár kilometrech přešel. Aleš Michl už přemýšlí, na co ho budu chtít asi nachytat (foceno iPhonem Aleše Michla).

Co s tím?

Noví politici by měli zvednout zadek a zajet do Kalifornie do Tesly. Tahle firma má skvělou budoucnost. Teď plánují novou továrnu na elektromobily v Evropě. Nevidím důvod, proč bychom se neměli snažit o to, aby ji Elon Musk postavil u nás.

Aby to nedopadlo jako s Amazonem. Ten taky ohlásil, že u nás otevře obří distribuční centra a pak se to všechno začalo komplikovat…

To máte pravdu. Tohle je vážně něco neuvěřitelného. Oni tu chtějí investovat stovky milionů eur a vytvořit několik tisíc pracovních míst a my se začneme cukat. Amazon si vážně nesmíme nechat uniknout.

Jak to, že v mnoha okolních státech už našli cestu z recese a začali růst, ale my se plácáme na místě?

Vždycky je to o tržbách a nákladech. Ekonomiku můžete v recesi nastartovat, když lidem a firmám ulevíte a snížíte jim náklady. My jsme jim ale ještě víc zatopili – začali jsme zvyšovat daně. To bylo úplně na hlavu. Například Spojené státy tenhle mechanismus pochopily, a tak jsou teď na tom mnohem líp.

Vy jste byl jeden z mála, kdo nekritizoval Českou národní banku za oslabení koruny. Naopak jste se pustil do analytiků, kteří byli postupem centrální banky hodně zaskočeni. Proč?

Některé analytiky asi naštvalo, že měli už poněkolikáté chybné prognózy a že špatně poradili klientům. Naše ekonomika je založená na exportních firmách. Když jim pomůžete s kurzem, tak zvýšíte jejich tržby a podpoříte růst. Samozřejmě, že to není úplně čistě tržní rozhodnutí, já bych za to ale ČNB rozhodně nekritizoval. Posunutí kurzu o pár procent není žádná velká rána. Z celé té věci se udělala přefouknutá bublina. Když o centrálních bankéřích píšou už i v Blesku, tak je to na pováženou.

Celý rozhovor je na serveru Finmag.cz.


Čtěte také:

Babišovi poradci navrhují nezvyšovat daně a zavést centrální nákupy

Telička v Babišově radě ekonomických poradců nakonec nebude

Český zahraniční obchod vykázal v listopadu historicky nejvyšší přebytek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít