Michel Barnier, Tonio Borg: Levné, čitelné a přístupné účty

21. května 2013, 10:21 - Michel Barnier, Tonio Borg
21. května 2013, 10:21

Bankovní účet se stal neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života. Umožňuje nám provádět a přijímat platby, nakupovat na internetu a platit účty za domácnost. Bez bankovního účtu se běžný život zkomplikuje a zdraží. V současné době však stále asi 58 milionů Evropanů bankovní účet nemá. Z tohoto počtu by si účet přálo založit 25 milionů osob.

Pro Evropany je rovněž těžké otevřít si bankovní účet v jiné evropské zemi, pokud v ní nežijí. S tímto problémem se každoročně potýkají tisíce studentů.

Nepřijatelné komplikace

Kromě toho jsou mnozí se službami své banky nespokojeni, ale nezmění ji, protože je pro ně obtížné porovnat informace o dostupných alternativách na trhu a protože přechod je složitý a příliš často při něm dochází k chybám. Provedli jsme studie, které ukazují, že pokud máte v bance zadaný trvalý příkaz jako například pravidelnou úhradu nájemného a chcete bankovní účet změnit, ve čtyřech z pěti případů lze očekávat komplikace. To je nepřijatelné.

Jmenovali jsme pouze některé z problémů, na něž Evropané u svých bank denně naráží. Pokud chceme, aby občané plně využívali výhod jednotného trhu, musíme tyto problémy vyřešit. Evropští spotřebitelé by měli být schopni porovnat nabídky a vybrat si tu z nich, která odpovídá jejich potřebám za nejlepší možnou cenu.

Právo na základní účet

Proto nyní Evropská komise navrhuje nová pravidla, která řeší problémy, jež se vyskytují v následujících oblastech: přístup k základnímu bankovnímu účtu, transparentnost a porovnatelnost poplatků za vedení účtu a možnost přejít s bankovním účtem k jinému poskytovateli. V průběhu let jsme se tyto problémy snažili řešit tím, že jsme v bankovnictví podporovali seberegulaci a doporučovali členským státům určitá zlepšení, ale naše pokusy měly nevalný účinek, což je důvod, proč je nyní zapotřebí přijmout právní předpisy.

Do budoucna by všichni spotřebitelé, kteří oprávněně pobývají na území EU, měli mít právo na základní bankovní účet v kterémkoli členském státě EU bez ohledu na jejich finanční situaci. Tento účet jim umožní provádět řadu běžných základních úkonů, jako je přijetí výplaty nebo zaplacení účtů za domácnost, a musí být k dispozici bezplatně nebo za přiměřený poplatek.

Dále by mělo být mnohem jednodušší a rychlejší přejít s účtem k jinému poskytovateli. Banky nebo jiné instituce, u kterých lze založit účet, budou muset dokončit proces převodu bankovního účtu do 15 dnů (do 30 dnů, pokud sídlí v různých členských státech EU) a tato operace musí být zdarma.

Zlepšení života

A nakonec žádáme, aby všichni klienti bank získali standardizované informace o službách a souvisejících bankovních poplatcích, které od svých bank mohou očekávat. Chceme také zajistit, aby měl každý členský stát EU nejméně jednu prověřenou internetovou stránku, kde budou srovnány ceny a podmínky bankovních účtů, což evropským spotřebitelům umožní snadněji porovnávat a najít si vyhovující nabídky na trhu.

Těmito návrhy chceme dosáhnout výrazného zlepšení života milionů evropských občanů tím, že se jim poskytnou nástroje, díky nimž se plně zapojí do společnosti a budou moct využívat nejlepších nabídek na trhu.

Konkurenceschopnější prostředí a integrovanější evropský trh retailových finančních služeb prospějí i průmyslu. Návrh doplňuje další pravidla, která jsme navrhli, aby se evropský finanční sektor stal bezpečnějším, zdravějším a odolnějším.

Autoři jsou eurokomisaři pro vnitřní trh (M. B.) a spotřebitelskou politiku (T. B.)


• Čtěte také:

Evropa rýsuje plány „férového trhu“ hypoték

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít