Michalík dvojkou kandidátky TOP 09

14. srpna 2009, 16:35 - Karel Zaoral
14. srpna 2009, 16:35

Předčasné volby

Na středočeské kandidátce strany TOP 09 bude dvojkou bývalý bankéř Věslav Michalík, který je již sedm let úspěšným starostou Dolních Břežan. Informaci týdeníku EURO Michalík potvrdil. „Do podzimních voleb budu kandidovat ve Středočeském kraji jako číslo dvě. Kandidátku tam povede Miroslav Kalousek,“ řekl Michalík, který je nominován za politické sdružení Starostové a nezávislí. Michalík v minulosti pracoval mimo jiné v pražské investiční bance CA IB Corporate Finance. Tam měl na starosti vysoce kontroverzní obchod, do nějž se zapojili ČSOB, známý pražský právník Miroslav Jansta, spřízněný s tehdy vládnoucím premiérem Stanislavem Grossem a potažmo celou ČSSD, neprůhledná nizozemská společnost Oets Holdings a v roli vyšetřovatelů domácí protikorupční policie.
V podezřelé transakci šlo o 200 milionů korun plus DPH za poradenské služby CA IB směrem k ČSOB v záležitosti prodloužení smlouvy o pronájmu přepážek na poštách pro Poštovní spořitelnu. Poté, co expremiér Gross rozhodl o udělení exkluzivity ČSOB bez výběrového řízení a vyřadil tak ze hry konkurenční PPF, banka Janstovi a CA IB vyplatila celkem 300 milionů korun na provizích. Dvousetmilionový podíl z provize se však v CA IB dlouho neohřál, peníze putovaly téměř bezprostředně do Karibiku na účty společnosti Oets Holdings. Policie zkoumala, kdo nizozemskou firmu ovládá a komu a za co bylo 200 milionů posláno. Společnost totiž bance s uzavřením obchodu nikdy nepomáhala. Zbylých 100 milionů dostal za své služby Jansta. Nikdo zatím nebyl obviněn, přestože ČNB měla k vývoji obchodu vážné výhrady. Michalík, ČSOB, Jansta i poradenská CA IB jakékoli pochybení odmítají. Michalík krátce po vypuknutí aféry z CA IB odešel.

BOX:
Pošta na karibský způsob 2000: ČSOB zdědila po IPB smlouvu o Poštovní spořitelně.
2004: ČSOB se neúspěšně snaží o prodloužení kontraktu s Českou poštou. Prosinec 2004: ČSOB najímá poradce – advokáta Janstu a CA IB. Leden 2005: Grossova vláda prodlužuje ČSOB exkluzivitu na jednání s poštou o další tři měsíce a zavrhuje průhledné výběrové řízení. Září 2005: ČSOB uzavírá se státní poštou smlouvu na dalších deset let. Obsah je tajný. Říjen 2005: ČSOB odesílá 119 milionů Janstovi a 238 milionů CA IB. Listopad 2005: CA IB platí DPH, nechává si pět milionů a 195 milionů posílá na účet nizozemské Oets Holding. Březen 2006: Případem se začíná zabývat protikorupční policie. Září 2006: ČNB po kontrole konstatuje, že ČSOB nemá k výběru poradců žádné dokumenty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít