Michalík dvojkou kandidátky TOP 09

14. srpna 2009, 16:35 - Karel Zaoral
14. srpna 2009, 16:35

Předčasné volby

Na středočeské kandidátce strany TOP 09 bude dvojkou bývalý bankéř Věslav Michalík, který je již sedm let úspěšným starostou Dolních Břežan. Informaci týdeníku EURO Michalík potvrdil. „Do podzimních voleb budu kandidovat ve Středočeském kraji jako číslo dvě. Kandidátku tam povede Miroslav Kalousek,“ řekl Michalík, který je nominován za politické sdružení Starostové a nezávislí. Michalík v minulosti pracoval mimo jiné v pražské investiční bance CA IB Corporate Finance. Tam měl na starosti vysoce kontroverzní obchod, do nějž se zapojili ČSOB, známý pražský právník Miroslav Jansta, spřízněný s tehdy vládnoucím premiérem Stanislavem Grossem a potažmo celou ČSSD, neprůhledná nizozemská společnost Oets Holdings a v roli vyšetřovatelů domácí protikorupční policie.
V podezřelé transakci šlo o 200 milionů korun plus DPH za poradenské služby CA IB směrem k ČSOB v záležitosti prodloužení smlouvy o pronájmu přepážek na poštách pro Poštovní spořitelnu. Poté, co expremiér Gross rozhodl o udělení exkluzivity ČSOB bez výběrového řízení a vyřadil tak ze hry konkurenční PPF, banka Janstovi a CA IB vyplatila celkem 300 milionů korun na provizích. Dvousetmilionový podíl z provize se však v CA IB dlouho neohřál, peníze putovaly téměř bezprostředně do Karibiku na účty společnosti Oets Holdings. Policie zkoumala, kdo nizozemskou firmu ovládá a komu a za co bylo 200 milionů posláno. Společnost totiž bance s uzavřením obchodu nikdy nepomáhala. Zbylých 100 milionů dostal za své služby Jansta. Nikdo zatím nebyl obviněn, přestože ČNB měla k vývoji obchodu vážné výhrady. Michalík, ČSOB, Jansta i poradenská CA IB jakékoli pochybení odmítají. Michalík krátce po vypuknutí aféry z CA IB odešel.

BOX:
Pošta na karibský způsob 2000: ČSOB zdědila po IPB smlouvu o Poštovní spořitelně.
2004: ČSOB se neúspěšně snaží o prodloužení kontraktu s Českou poštou. Prosinec 2004: ČSOB najímá poradce – advokáta Janstu a CA IB. Leden 2005: Grossova vláda prodlužuje ČSOB exkluzivitu na jednání s poštou o další tři měsíce a zavrhuje průhledné výběrové řízení. Září 2005: ČSOB uzavírá se státní poštou smlouvu na dalších deset let. Obsah je tajný. Říjen 2005: ČSOB odesílá 119 milionů Janstovi a 238 milionů CA IB. Listopad 2005: CA IB platí DPH, nechává si pět milionů a 195 milionů posílá na účet nizozemské Oets Holding. Březen 2006: Případem se začíná zabývat protikorupční policie. Září 2006: ČNB po kontrole konstatuje, že ČSOB nemá k výběru poradců žádné dokumenty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít