Michal Šnobr: O Temelínu se ještě nerozhodne. Naštěstí

08. července 2013, 08:56 - Michal Šnobr
08. července 2013, 08:56

S blížícím se termínem možného vyhlášení vítěze tendru na dostavbu Temelína začíná atmosféra kolem této české zakázky velmocenských parametrů houstnout. Evropský trh s elektřinou se vyvíjí zcela opačně, než se v Česku před pár lety počítalo. Zároveň začíná být jasné, že nejen trendy v rozvoji energetiky a jejich evropská podpora, ale také inovace v oboru jadernou energetiku jaksi stále míjejí.

Když do těchto úvah zahrneme i úpravu nerealistických scénářů o vývoji české spotřeby elektřiny, ukazuje se, že rozhodovat o stavbě nových bloků Temelína je nyní zbytečné ekonomické riziko. Zvláště pokud elektřinu z nových bloků dlouho ani nebudeme potřebovat.

Logickým závěrem by mělo být konstatování, že k dostavbě Temelína není nutné se zavazovat v roce 2013, ba ani v blízké budoucnosti. Zjednodušeně řečeno, dnes se vyplatí především počkat. Politicky chybí už jen jedno: přiznat si pravdu, že podmínky na trhu se za posledních pět let radikálně změnily, a přestat si lhát do kapsy. To ale nikdo na české politické scéně hned tak neudělá. Čeká nás zřejmě zdržování a odklady všeho druhu, jejichž účelem bude udržet projekt alespoň naživu. Zřejmě už bylo dohodnuto a investováno mnoho.

Naštěstí už nyní je jasné, že definitivní rozhodnutí v této věci neučiní ani nový premiér Rusnok, ani potenciální staronová koaliční vláda. A to je dobře, i když pravým důvodem nebudou věcné argumenty, ale krátký mandát jakéhokoli politického řešení současné situace. Věci dlouhodobé, strategické a nesmírně rizikové, jako je i dostavba jaderné elektrárny v současné Evropě, by se měly rozhodovat s plnou politickou odpovědností a nejlépe na základě souhlasu napříč politickým spektrem. K tomu dnes v Česku podmínky nejsou.

Na závěr je třeba konstatovat velmi jasně a zřetelně jednu důležitou věc. O nesmírně vysoké a rizikové investici s nejasným koncem by neměli v žádném případě rozhodovat politici, kteří nečinně přihlíželi a přihlížejí tunelování ČEZ. A to bez ohledu na politickou příslušnost. Už vůbec by rozhodnutí neměli dělat členové současného představenstva ČEZ a jejich kontroloři v dozorčí radě.

Kauzy jako koupě Amun. RE nebo prodej I&C Energo a další sice nejsou dosud policií vyšetřené, ale ono je to vlastně jedno. Skutečný vlastník obchodní společnosti nepotřebuje čekat na závěry policie. Stačilo by, kdyby si chtěl spočítat, že jedna a jedna jsou dvě. Není totiž pochyb o tom, co se v ČEZ minimálně v případě výše jmenovaných kauz dělo a děje. Skutečný vlastník (akcionář) by dávno zasáhl, nikoli však česká vláda jako majoritní akcionář ČEZ. Proč také, když „systém“ funguje, celá politická scéna drží basu a dostavba Temelína může být pro společnost I&C Energo, dnes už z ČEZ vyvedenou, chutnou třešničkou na dortu.

Autor je analytikem J&T a minoritním akcionářem ČEZ


Čtěte také:

Odklad verdiktu o Temelínu uleví politikům

Dostavba Temelína: Rusnok již jednal se šéfem ČEZ

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít