Michal Šnobr: O Temelínu se ještě nerozhodne. Naštěstí

08. července 2013, 08:56 - Michal Šnobr
08. července 2013, 08:56

S blížícím se termínem možného vyhlášení vítěze tendru na dostavbu Temelína začíná atmosféra kolem této české zakázky velmocenských parametrů houstnout. Evropský trh s elektřinou se vyvíjí zcela opačně, než se v Česku před pár lety počítalo. Zároveň začíná být jasné, že nejen trendy v rozvoji energetiky a jejich evropská podpora, ale také inovace v oboru jadernou energetiku jaksi stále míjejí.

Když do těchto úvah zahrneme i úpravu nerealistických scénářů o vývoji české spotřeby elektřiny, ukazuje se, že rozhodovat o stavbě nových bloků Temelína je nyní zbytečné ekonomické riziko. Zvláště pokud elektřinu z nových bloků dlouho ani nebudeme potřebovat.

Logickým závěrem by mělo být konstatování, že k dostavbě Temelína není nutné se zavazovat v roce 2013, ba ani v blízké budoucnosti. Zjednodušeně řečeno, dnes se vyplatí především počkat. Politicky chybí už jen jedno: přiznat si pravdu, že podmínky na trhu se za posledních pět let radikálně změnily, a přestat si lhát do kapsy. To ale nikdo na české politické scéně hned tak neudělá. Čeká nás zřejmě zdržování a odklady všeho druhu, jejichž účelem bude udržet projekt alespoň naživu. Zřejmě už bylo dohodnuto a investováno mnoho.

Naštěstí už nyní je jasné, že definitivní rozhodnutí v této věci neučiní ani nový premiér Rusnok, ani potenciální staronová koaliční vláda. A to je dobře, i když pravým důvodem nebudou věcné argumenty, ale krátký mandát jakéhokoli politického řešení současné situace. Věci dlouhodobé, strategické a nesmírně rizikové, jako je i dostavba jaderné elektrárny v současné Evropě, by se měly rozhodovat s plnou politickou odpovědností a nejlépe na základě souhlasu napříč politickým spektrem. K tomu dnes v Česku podmínky nejsou.

Na závěr je třeba konstatovat velmi jasně a zřetelně jednu důležitou věc. O nesmírně vysoké a rizikové investici s nejasným koncem by neměli v žádném případě rozhodovat politici, kteří nečinně přihlíželi a přihlížejí tunelování ČEZ. A to bez ohledu na politickou příslušnost. Už vůbec by rozhodnutí neměli dělat členové současného představenstva ČEZ a jejich kontroloři v dozorčí radě.

Kauzy jako koupě Amun. RE nebo prodej I&C Energo a další sice nejsou dosud policií vyšetřené, ale ono je to vlastně jedno. Skutečný vlastník obchodní společnosti nepotřebuje čekat na závěry policie. Stačilo by, kdyby si chtěl spočítat, že jedna a jedna jsou dvě. Není totiž pochyb o tom, co se v ČEZ minimálně v případě výše jmenovaných kauz dělo a děje. Skutečný vlastník (akcionář) by dávno zasáhl, nikoli však česká vláda jako majoritní akcionář ČEZ. Proč také, když „systém“ funguje, celá politická scéna drží basu a dostavba Temelína může být pro společnost I&C Energo, dnes už z ČEZ vyvedenou, chutnou třešničkou na dortu.

Autor je analytikem J&T a minoritním akcionářem ČEZ


Čtěte také:

Odklad verdiktu o Temelínu uleví politikům

Dostavba Temelína: Rusnok již jednal se šéfem ČEZ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít