Michal Šnobr: Dobré známky pro ČEZ. Po dlouhé době

21. března 2013, 07:29 - Michal Šnobr
21. března 2013, 07:29

Z pohledu minoritních akcionářů, kteří pozorně sledují veškeré dění kolem českého energetického kolosu, vyjasnil management ČEZ dvě velké neznámé ve svém budoucím hospodaření. Obě tyto nejistoty už více než rok silně zatěžují vývoj jeho akcií.

Pravda, stále zbývají k řešení i mnohá velká témata jako distribuce elektřiny v Bulharsku, rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady ministrů EU kolem opatření na oživení trhu s emisními povolenkami či vývoj cen elektřiny a konečně i dostavba jaderné elektrárny Temelín. Ale za oba aktuální obchody si v tomto smyslu management ČEZ po dlouhé době zasloužil dobré vysvědčení.

Rozhodně by na něm měla být o dost lepší známka než v posledních letech obvyklá čtyřka nebo tak nějak. Majoritnímu akcionáři kvůli pevnému propojení společných zájmů s managementem firmy špatné známky evidentně nijak nevadí, ale v dlouhé řadě špatných a účelových obchodů už asi přece jen musela přijít změna. Možná tím více ji musí minoritní akcionáři ocenit. A také pevně věřit, že zklamání nepřinese ani zatím utajovaná cena při uplatnění prodejní opce ze strany ČEZ na prodej Počerad do rukou Czech Coalu v roce 2016.

V tomto smyslu je možné dohodu o dodávkách uhlí pro elektrárnu Počerady a o prodeji elektrárny Chvaletice oprávněně považovat z pohledu budoucnosti ČEZ za úspěch. O to větší, že šlo o obchod v malém českém energetickopolitickém rybníčku, kde uplatňuje svůj zájem vícero finančních skupin.

ČEZ si těmito dohodami s největší pravděpodobností zajistil další fungování nejvýkonnější hnědouhelné elektrárny minimálně ve střednědobém, možná i v dlouhodobém horizontu pod vlastními křídly. Ale nejen to. Prodejem Chvaletic za rozumnou cenu napomohl i srovnání abnormality českého energetického trhu, na němž byl ve snaze o vertikální integraci v sektoru blokován významný vlastník dolů. S nadsázkou se dá říci, že ČEZ tímto krokem alespoň trochu napravil neblahý stav, ke kterému v minulosti sám svými kroky významně přispěl.

ČEZ prodejem Chvaletic urovná spor s Evropskou komisí, z jejíž strany mu hrozily poměrně velké finanční sankce. Získá 4,12 miliardy korun a v budoucnu k tomu může ještě navíc dostat další stovky milionů až miliardy za 90 procent hodnoty průběžně čerpaných volných povolenek, které byly přiděleny Chvaleticím z derogací do konce roku 2020.

Prodej Chvaletic a dohoda o uhlí pro Počerady by mohly společnosti ČEZ napomoci i v roce 2013 udržet čistý zisk nad 40 miliardami korun, a ochránit tak nadějně vypadající šance na výplatu dividendy 45 korun na akcii v letošním i příštím roce.

Autor je analytikem J&T


• Čtěte také:

Situace je neudržitelná. Teplárny šokoval obchod Tykače s ČEZ

Dohodnuto: ČEZ má uhlí pro Počerady, Tykač 200 miliard

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít