Michal Šnobr: Dobré známky pro ČEZ. Po dlouhé době

21. března 2013, 07:29 - Michal Šnobr
21. března 2013, 07:29

Z pohledu minoritních akcionářů, kteří pozorně sledují veškeré dění kolem českého energetického kolosu, vyjasnil management ČEZ dvě velké neznámé ve svém budoucím hospodaření. Obě tyto nejistoty už více než rok silně zatěžují vývoj jeho akcií.

Pravda, stále zbývají k řešení i mnohá velká témata jako distribuce elektřiny v Bulharsku, rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady ministrů EU kolem opatření na oživení trhu s emisními povolenkami či vývoj cen elektřiny a konečně i dostavba jaderné elektrárny Temelín. Ale za oba aktuální obchody si v tomto smyslu management ČEZ po dlouhé době zasloužil dobré vysvědčení.

Rozhodně by na něm měla být o dost lepší známka než v posledních letech obvyklá čtyřka nebo tak nějak. Majoritnímu akcionáři kvůli pevnému propojení společných zájmů s managementem firmy špatné známky evidentně nijak nevadí, ale v dlouhé řadě špatných a účelových obchodů už asi přece jen musela přijít změna. Možná tím více ji musí minoritní akcionáři ocenit. A také pevně věřit, že zklamání nepřinese ani zatím utajovaná cena při uplatnění prodejní opce ze strany ČEZ na prodej Počerad do rukou Czech Coalu v roce 2016.

V tomto smyslu je možné dohodu o dodávkách uhlí pro elektrárnu Počerady a o prodeji elektrárny Chvaletice oprávněně považovat z pohledu budoucnosti ČEZ za úspěch. O to větší, že šlo o obchod v malém českém energetickopolitickém rybníčku, kde uplatňuje svůj zájem vícero finančních skupin.

ČEZ si těmito dohodami s největší pravděpodobností zajistil další fungování nejvýkonnější hnědouhelné elektrárny minimálně ve střednědobém, možná i v dlouhodobém horizontu pod vlastními křídly. Ale nejen to. Prodejem Chvaletic za rozumnou cenu napomohl i srovnání abnormality českého energetického trhu, na němž byl ve snaze o vertikální integraci v sektoru blokován významný vlastník dolů. S nadsázkou se dá říci, že ČEZ tímto krokem alespoň trochu napravil neblahý stav, ke kterému v minulosti sám svými kroky významně přispěl.

ČEZ prodejem Chvaletic urovná spor s Evropskou komisí, z jejíž strany mu hrozily poměrně velké finanční sankce. Získá 4,12 miliardy korun a v budoucnu k tomu může ještě navíc dostat další stovky milionů až miliardy za 90 procent hodnoty průběžně čerpaných volných povolenek, které byly přiděleny Chvaleticím z derogací do konce roku 2020.

Prodej Chvaletic a dohoda o uhlí pro Počerady by mohly společnosti ČEZ napomoci i v roce 2013 udržet čistý zisk nad 40 miliardami korun, a ochránit tak nadějně vypadající šance na výplatu dividendy 45 korun na akcii v letošním i příštím roce.

Autor je analytikem J&T


• Čtěte také:

Situace je neudržitelná. Teplárny šokoval obchod Tykače s ČEZ

Dohodnuto: ČEZ má uhlí pro Počerady, Tykač 200 miliard

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít