Mezinárodní licence už i pro Čechy

18. června 2007, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
18. června 2007, 00:00

HORŠTÍ VŮDCI Do Česka přichází nová profese. Nyní mohou i u nás získat zájemci mezinárodní licenci profesionálního horského vůdce. Obdrželo ji už prvních osm mužů. Na zájemce ale čeká těžká zkouška. Náročný výcvik trvá tři roky a stojí téměř 200 tisíc korun. Práce v přírodě, tvrdý sport i lukrativní živnost.

HORŠTÍ VŮDCI Do Česka přichází nová profese. Nyní mohou i u nás získat zájemci mezinárodní licenci profesionálního horského vůdce. Obdrželo ji už prvních osm mužů. Na zájemce ale čeká těžká zkouška. Náročný výcvik trvá tři roky a stojí téměř 200 tisíc korun.

Práce v přírodě, tvrdý sport i lukrativní živnost. To v sobě spojuje povolání profesionálního horského vůdce. I v České republice již mohou zájemci získat oficiální mezinárodní licenci, která jim umožní provádět turisty po světových horách. Cesta na vrchol je ale těžká a dlouhá. Kurz, jímž musí zájemce projít, vyžaduje psychickou i fyzickou odolnost a také nemalou vstupní investici.

POD DOHLEDEM RAKUŠANŮ Nové šance se otevřely tím, že Mezinárodní asociace horských vůdců loni přijala mezi své členy i Českou asociaci horských vůdců (ČAHV). Tento proces sám o sobě nebyl lehký. Česká organizace se začala o začlenění ucházet již v roce 1998 ihned po svém založení. V roce 2004 byla přijata jako kandidátská země. ČAHV začala pak výcvik první skupiny českých horských vůdců pod dozorem Rakouska jakožto alpské země. Rakušané psali na českou asociaci posudky, zároveň pomáhali školit budoucí vůdce.

V listopadu 2006 pak byla ČAHV díky dobrým výsledkům přijata do mezinárodní asociace UIAGM po bok svazů z dalších 20 zemí. To zároveň umožnilo, že první proškolení vůdci mohli obdržet mezinárodní licenci. „V současné době ji má již osm Čechů. Další tři jsou ve statutu Aspirant a dokončí celý cyklus vzdělávání letos v červenci na závěrečných zkouškách ve francouzském Chamonix,“ uvádí Dušan Stuchlík, který je v ČAHV vedoucím vzdělávání. „Dalších pět mužů je nyní ve vzdělávacím kurzu – v pořadí již třetím – a letos budou absolvovat zkoušku na úroveň Aspirant,“ uvádí Dušan Stuchlík.

Licencovaní vůdci mohou provádět klienty po horách, a to například i v západní Evropě, kde jsou na toto podnikání kladeny velmi přísné požadavky. Vůdci smějí vedle klasické vysokohorské turistiky na ledovci organizovat i horolezecké akce, lyžování v terénu či výcvik lezení na umělých stěnách i na skalách a ledu. Jde o slušně placenou profesi. „Základní doporučená denní sazba je 200 eur brutto. Tato cena zahrnuje honorář horského vůdce, náklady na jeho ubytování a olopenzi,“ vysvětluje šéf ČAHV Josef Šimůnek. „Po odečtení daní a nákladů ale vůdci zbude asi polovina této částky,“ dodává.

DEVADESÁT DNÍ V HORÁCH

Než se ale horský vůdce dostane k vytouženému cíli, čeká ho náročný výstup. Školení totiž trvá plné tři roky. Během nich musí zájemce absolvovat 90 školicích dní, respektive 810 hodin. Výuka probíhá v horách v různých částech Evropy. Zahrnuje vše od teoretické přípravy, přes zdokonalování lyžařských dovedností až po instruktáž, jak se zachovat při pádu laviny. Tento mezinárodní kurz stojí zhruba 190 tisíc korun. V ceně jsou zahrnuty náklady, které jsou se školením spojeny. Počínaje ubytováním, přes učební skripta až po permanentky na lanovky.

Náročná živnost si tedy nejprve žádá vydatnou časovou i finanční investici. I když ale průvodce licenci získá, je potřeba počítat s náročným životním stylem. „Pokud se chce živit provázením na plný úvazek, musí počítat s tím, že stráví minimálně 180 dní ročně v horách,“ upozorňuje Josef Šimůnek.

NA HŘEBENECH ZATÍM MÍSTA DOST

Mezi výhody naopak patří zatím malá konkurence na českém trhu. Protože kurzy běží teprve krátkou dobu, licencovaných horských vůdců je málo. Přitom bohatnoucí Češi vyhledávají dobrodružnou turistiku čím dál víc. „Vzhledem k počtu českých občanů, kteří odjíždějí každoročně do hor za trekkingem na expedice, freeride a skialpinismus, jsme přesvědčeni, že tuzemský trh je schopen uživit několik desítek horských vůdců. Také je nutné brát na zřetel, že vůdce je na základě své licence oprávněn vodit i cizince a být zaměstnán také v zahraničních turistických kancelářích,“ připomíná Šimůnek.

ŽIVNOSTNÍCI S BATOHEM NA ZÁDECH Českým specifikem je, že v tuzemsku není mezinárodní licence horského vůdce rozhodující. Všichni absolventi náročných kurzů si totiž museli zároveň zajistit kvalifikaci „sportovní instruktor“ podle živnostenského zákona a jsou nyní živnostníky. Tato kvalifikace naopak nemá žádnou váhu v zahraničí. „V současné době je u nás tato profese vedena pod ››průvodcovskou činností horskou‹‹. Každý horský vůdce je povinen doložit občanskou a právní bezúhonnost a také finanční bezdlužnost,“ upřesňuje Josef Šimůnek.

O živnost je každopádně zájem a ČAHV hodlá vyškolit další zájemce. „V pořadí již čtvrtý vzdělávací cyklus otevřeme letos na podzim přijímacími zkouškami,“ říká Dušan Stuchlík. Ten sám patří mezi první licencované vůdce a v horách tráví víc než polovinu roku. „Mám rád hory a lidi a rád s nimi trávím čas. Toto povolání je tedy pro mě ideální kombinací obojího,“ shrnuje kouzlo této živnosti Dušan Stuchlík.

|HORSKÝM VŮDCEM JEDINĚ BEZ DLUHO Principy přidělení licence horského vůdce mimo jiné ukazují, Ie na kulturu podnikání jsou ve světu kladeny vysoké nároky. S licencí je totiž spojena i určitá stavovská prestiž, proto mezinárodní asociace dbá na bezúhonnost vůdců. Ti například nesmějí mít dluhy ani u třetí strany, typicky u finančního úřadu. Pokud by zájemce nějaké nedoplatky mul, musí nejprve najít řešení, jak je splatí, jinak certifikát nedostane.|

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít