Mezi úvěry je bohatý výběr

22. listopadu 2004, 00:00 - TOMÁŠ STINGL, GABRIELA ŘÍHOVÁ A ROBERT ŠIMEK
22. listopadu 2004, 00:00

ZJIŠTĚNÍ PROFITU Kdo potřebuje menší podnikatelský úvěr, má z čeho vybírat. Díky konkurenčnímu boji se podmínky pro půjčky zlepšují. Ale... Banky nabízejí široké spektrum úvěrových produktů. Většinou jsme zaznamenali snahu klienta získat a vyjít mu vstříc. Konkrétní parametry jsou ovšem velmi variabilní.

ZJIŠTĚNÍ PROFITU Kdo potřebuje menší podnikatelský úvěr, má z čeho vybírat. Díky konkurenčnímu boji se podmínky pro půjčky zlepšují. Ale… Banky nabízejí široké spektrum úvěrových produktů. Většinou jsme zaznamenali snahu klienta získat a vyjít mu vstříc. Konkrétní parametry jsou ovšem velmi variabilní. Jaké je tedy shrnutí hlavních praktických zjištění? VÝŠE ÚVĚRU Nejvyšší limit pro drobný investiční úvěr byl mezi oslovenými bankami 5 milionů korun. Reálně ale drobný živnostník na takovou sumu nejspíš nedosáhne. Problémem je obrat. Banky zkoumají vykázané ekonomické výsledky za předešlý rok. Jestliže chce podnikatel úvěr, má mít alespoň dvojnásobný roční obrat. U maximální hranice by to tedy představovalo nejméně deset milionů korun. To je zejména u začínajícího živnostníka nepravděpodobné. Na získání úvěru pod jeden milion korun je větší šance. Některé z oslovených bank mají strop pro drobnou podnikatelskou půjčku dokonce jen 800 tisíc korun. N a peníze v řádech sta tisíců doporučují využít spíš podnikatelský konktokorent, který je vázán na běžný firemní účet. ÚROK Úroková sazba není u podnikatelských úvěrů pevně dána. Mění se samozřejmě v souvislosti s pohyby ostatních běžných úrokových sazeb. Konkrétní sazbu navíc určuje bankéř u každého klienta individuálně. Rozhoduje podnikatelův roční obrat, způsob ručení, zvolená délka splacení, množství peněz, kterými se podnikatel na investici sám podílí. Pokud má u banky již nějaký čas běžný účet, je to výhodou. U oslovených bankovních domů se úrok pohyboval v rozmezí 7 až 12 procent. RUČENÍ

Ideální garancí za úvěr je nemovitost. Některé banky dokonce jinou formu ručení nepřipouštějí. Dům nebo pozemek musí mít ovšem několikanásobně vyšší hodnotu než požadovaná půjčka. Vychází se navíc z odhadní ceny nemovitosti, která je obvykle menší než cena tržní. Některé banky požadují ručitele, může jím být manžel či manželka nebo partner v podnikání. Ručit je možné také třeba termínovanými vklady.

ÚČEL PŮJČKY

V některých bankách je půjčka účelově vázána. Peníze tak musejí jít na předem deklarovaný projekt a banka je vydá jen proti příslušným fakturám. Na trhu jsou však i půjčky, kde není třeba dokazovat, že peníze byly využity podle původního záměru. Třetí kategorií jsou úvěry, kdy peníze nejsou účelově vázány vůbec. Podnikatel tedy dostane peníze na účet a jak s nimi naloží, záleží jen na něm.

SPLATNOST

Nejdelší doba, po kterou je úvěr možné splácet, byla u jedné z oslovených bank sedm let. Délka splácení ale samozřejmě ovlivňuje výši úroku. Zjednodušeně lze říci, že čím déle podnikatel splácí, tím vyšší úrokovou míru může očekávat. Splácení probíhá ve standardních měsíčních úhradách. Na počátku je však možné smluvit splátkové prázdniny. Podnikatel v takovém případě zaplatí první úhradu až po 3. až 6. měsíci od podpisu smlouvy. Stejně tak v průběhu splácení umožňují některé banky odklad úhrady v případě, že se podnikatel dostane do finanční tísně.

POPLATKY

Vedle úroků vybírají banky také poplatky za schválení úvěru a za jeho vedení. Schválení stojí od několika stovek do několika tisíců korun. V rámci konkurenčního boje ale v poslední době banky od tohoto poplatku upouštějí. Provize za vedení úvěru se odvozuje od objemu půjčených peněz. Rovněž u této platby připravily některé banky v současnosti propagační akce, kdy je klient na určitou dobu od poplatku osvobozen.

NUTNÉ DOKLADY

Klíčovým dokumentem pro získání úvěru je daňové přiznání. Banka z něj zjišťuje podnikatelovu ekonomickou situaci. Zároveň je důkazem praxe v oboru. Nutná jsou přiznání minimálně za poslední dva roky. Samozřejmostí je předložení živnostenského listu nebo výpisu z obchodního rejstříku. Banky požadují také výpis z účtu za několik posledních měsíců a doklad o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu a České správě sociálního zabezpečení. Samotná žádost o půjčku je obvykle mnohostránkový a složitý formulář. Některé banky požadují také předložení detailního investičního plánu.

**DOBA VYŘÍZENÍ

O udělení úvěru rozhodnou banky prakticky ze dne na den. Záleží tedy hlavně na samotném žadateli, jak rychle dokáže předložit všechny nutné doklady. Výrazně může získání peněz zbrzdit odhad ceny nemovitosti. Reálně je podle zkušeností bankovních úředníků průměrná doba získání peněz asi dva týdny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít