Mezi Tureckem a Kyprem se vyostřují neshody o těžbu plynu

19. září 2011, 18:35 - MediaFax
19. září 2011, 18:35

Turecko dnes pohrozilo kyperské vládě, aby okamžitě zastavila své plány na těžbu plynu ve vodách s nejasným vymezením. Informovala o tom agentura AFP.

Foto: Profimedia.cz

Pokud se řecká část Kypru bude držet rozvrhu, který předtím oznámila, tak v příštím týdnu začneme s těžební aktivitou,“ sdělil turecký ministr pro energetiku Taner Yildiz. Kypr se dohodl s americkou společnosti Noble, která by měla ještě v září začít průzkumnou těžbu.

Yildiz proto Kypru důrazně doporučil, aby okamžitě „pozdržel“ takové plány a navíc pohrozil odvetou. Podle jeho slov Turecko již podepsalo smlouvu s nejmenovanou norskou společností ohledně těžby plynu.

Turecko opakovaně vyzvalo mezinárodně uznávanou Kyperskou republiku, aby posunula rozhodnutí o těžbě plynu. Ankara se domnívá, že řecká strana nemá právo podniknout takové kroky v době, kdy je ostrov rozdělený. Yildiz dodal, že Turecko by pod vlivem okolností mohlo podepsat dohodu o kontinentálním šelfu s tureckou částí ostrova.

Evropská unie vyzvala Turecko, aby od takových komentářů upustilo. „Vyzýváme Turecko, aby se zdrželo jakýchkoliv hrozeb nebo zdrojů konfliktu či akce, které by mohly poškodit dobré sousedské vztahy a mírové řešení sporů o hranice,“ sdělila Maja Kocijančičová, mluvčí vysoké představitelky pro zahraniční a bezpečností politiku Catherine Ashtonové.

Kypr je etnicky rozdělen od roku 1974, kdy proběhl v jižní (řecké) části ostrova vojenský puč, který mohl znamenat její spojení s Řeckem. Turecko odpovědělo invazí na severovýchodní část ostrova. Tam byl ustanoven separatistický stát, který se roku 1983 prohlásil nezávislou Severokyperskou tureckou republikou, jež byla doposud uznána pouze Tureckem.

Problém Kypru je hlavní překážkou vstupu Turecka do Evropské unie. Řečtí Kypřané prohlašují, že Turecko nemůže do unie vstoupit, dokud nebude konflikt vyřešen. Severokyperská turecká republika a mezinárodně uznávaná Kyperská republika v zásadě obě usilují o sjednocení ostrova. Nejsou se však schopny dohodnout na podobě hranic a vyřešení majetkové otázky tisíců lidí vystěhovaných během konfliktu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít