Article, show

Mexico: Na akciovku je potřeba 50 tisíc pesos

14. března 2011, 05:43 - Pavel Trčala
14. března 2011, 05:43

Základní typy firem jsou v Mexiku podobné jako v České republice. Zatímco na založení obdoby české společnosti s ručením omezeným postačí tři tisíce pesos, minimální kapitál pro akciovou společnost je 50 tisíc pesos.

Foto: Profimedia

Zahraniční společnosti mohou v Mexiku fungovat jako nezávislé firmy, pobočky nebo dceřiné společnosti. Nejobvyklejší způsob vstupu na mexický trh jsou korporace a limitovaná partnerství.

Sociedad Anónima

Tato obdoba akciové společnosti v našich poměrech může být vlastněna plně zahraničním investorem. Minimální kapitál na založení SA je 50 000 pesos. Společnost by měla mít nejméně dva akcionáře, její chod může být svěřen představenstvu společnosti. Akcie společnosti mohou být volně přerozdělovány. Ztráty mexické SA nemohou být kalkulovány jako ztráty mateřské společnosti.

Sociedad de Responsabilidad Limitada

Tato obdoba naší společnosti s ručením omezeným v doslovném překladu znamená „společnost omezené odpovědnosti“. Ta může být stoprocentně vlastněna zahraničním investorem. Základní kapitál musí být vyšší než 3 000 pesos. Na založení SRL jsou potřeba minimálně dva partneři, kteří ji řídí.

Existuje, pokud je účel podnikání zachován a partneři zůstávají stejní. Převoditelnost obchodních podílů je omezená. Změny partnerů společnosti mohou způsobit, že společnost bude zrušena.

Společnost SRL může poskytnout zajímavé daňové výhody. Pokud je ztrátová, mohou být tyto ztráty kalkulovány v účetnictví mateřské společnosti. Samozřejmě v tom případě, že to účetní zákony teritoria mateřské společnosti povolují.

Proces založení

Proces založení Sociedad Anónima i Sociedad de Responsabilidad Limitada je obdobný a vyžaduje následující kroky:

  • Volba názvu mexické společnosti
  • Uvedení kapitálové struktury
  • Uvedení jména partnerů nebo akcionářů
  • Výběr druhů managementu a jména řídicích pracovníků
  • Jména zástupců mexické společnosti

Název společnosti

O založení společnosti musí být požádán Sekretariát zahraničních věcí, který povoluje použití názvu společnosti v Mexiku. Obvykle se předkládají tři možná jména pro případ, že navrhované jméno je již použito nebo úřady rozhodnou, že nemůže být používáno.

Kapitálová struktura

Výše a struktura základního kapitálu rozdělení společnosti musejí být stanoveny v mexické měně a uvedeny ve stanovách společnosti.

Akcionáři nebo partneři

Dle mexických zákonů mohou být partnery nebo akcionáři fyzické i právnické subjekty.

Správa a reprezentace

Vedení mexické společnosti může být svěřeno buď představenstvu, nebo generálnímu manažerovi. Můžete také určit střední management a právní zastoupení dle potřeb společnosti.

Statutární auditor

Mexické zákony vyžadují jmenování správního dozoru tvořeného dvěma nebo více statutárními auditory. Hlavní funkce těchto auditorů spočívá v dohledu nad správou a provozem společnosti a v ochraně zájmu partnerů nebo akcionářů.

Zaměstnávání českých pracovníků

Pokud chcete Mexiko navštívit pouze na krátkou byznys návštěvu, nemusíte se zatěžovat vízovými a imigračními formalitami. Pokud ale chcete v Mexiku trvale zaměstnat pracovníky z České republiky, musíte na mexickém konzulátu požádat o zajištění dokumentu, který se nazývá Forma migratoria 3 (FM 3). Tento formulář, který má roční platnost, získáte na konzulátech v Praze nebo ve Vídni. Doba potřebná pro vyřízení žádosti je obvykle jeden měsíc. Po příjezdu do Mexika zajišťuje legalizaci pobytu Instituto Nacionál de Migración, což je odbor obdobný naší cizinecké policii. Více informací získáte na webové stránce tohoto Národního institutu pro přistěhovalectví.

Dokumenty pro návštěvu Mexika

Občané České republiky mohou Spojené státy mexické, jak zní oficiální název země, navštívit pro turistické účely v bezvízovém režimu. Maximální doba návštěvy je stanovena na 180 dnů, ale často bývá imigračními úředníky při příjezdu stanovena nižší. Podrobné informace naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Konkurence

Mexiko nabízí pulzující byznys prostředí a noví entranti na trh musejí být připraveni na konkurenci domácích poskytovatelů zboží a služeb, stejně tak jako na potencionální konkurenty z ostatních zemí NAFTA. Zvyklosti podnikání v Evropě a v České republice jsou podstatně rozdílné od obyčejů v Mexiku a před zahájením vašeho podnikání v Mexiku je důležité najmout si místního právníka a/nebo se spojit s místním partnerem. Je vhodné vybrat si domácí firmu nebo zahraniční firmu se zkušenostmi v Mexiku.

Autor je mezinárodním konzultantem společnosti Trcala Consulting.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít