Mexico: Na akciovku je potřeba 50 tisíc pesos

14. března 2011, 05:43 - Pavel Trčala
14. března 2011, 05:43

Základní typy firem jsou v Mexiku podobné jako v České republice. Zatímco na založení obdoby české společnosti s ručením omezeným postačí tři tisíce pesos, minimální kapitál pro akciovou společnost je 50 tisíc pesos.

Foto: Profimedia

Zahraniční společnosti mohou v Mexiku fungovat jako nezávislé firmy, pobočky nebo dceřiné společnosti. Nejobvyklejší způsob vstupu na mexický trh jsou korporace a limitovaná partnerství.

Sociedad Anónima

Tato obdoba akciové společnosti v našich poměrech může být vlastněna plně zahraničním investorem. Minimální kapitál na založení SA je 50 000 pesos. Společnost by měla mít nejméně dva akcionáře, její chod může být svěřen představenstvu společnosti. Akcie společnosti mohou být volně přerozdělovány. Ztráty mexické SA nemohou být kalkulovány jako ztráty mateřské společnosti.

Sociedad de Responsabilidad Limitada

Tato obdoba naší společnosti s ručením omezeným v doslovném překladu znamená „společnost omezené odpovědnosti“. Ta může být stoprocentně vlastněna zahraničním investorem. Základní kapitál musí být vyšší než 3 000 pesos. Na založení SRL jsou potřeba minimálně dva partneři, kteří ji řídí.

Existuje, pokud je účel podnikání zachován a partneři zůstávají stejní. Převoditelnost obchodních podílů je omezená. Změny partnerů společnosti mohou způsobit, že společnost bude zrušena.

Společnost SRL může poskytnout zajímavé daňové výhody. Pokud je ztrátová, mohou být tyto ztráty kalkulovány v účetnictví mateřské společnosti. Samozřejmě v tom případě, že to účetní zákony teritoria mateřské společnosti povolují.

Proces založení

Proces založení Sociedad Anónima i Sociedad de Responsabilidad Limitada je obdobný a vyžaduje následující kroky:

  • Volba názvu mexické společnosti
  • Uvedení kapitálové struktury
  • Uvedení jména partnerů nebo akcionářů
  • Výběr druhů managementu a jména řídicích pracovníků
  • Jména zástupců mexické společnosti

Název společnosti

O založení společnosti musí být požádán Sekretariát zahraničních věcí, který povoluje použití názvu společnosti v Mexiku. Obvykle se předkládají tři možná jména pro případ, že navrhované jméno je již použito nebo úřady rozhodnou, že nemůže být používáno.

Kapitálová struktura

Výše a struktura základního kapitálu rozdělení společnosti musejí být stanoveny v mexické měně a uvedeny ve stanovách společnosti.

Akcionáři nebo partneři

Dle mexických zákonů mohou být partnery nebo akcionáři fyzické i právnické subjekty.

Správa a reprezentace

Vedení mexické společnosti může být svěřeno buď představenstvu, nebo generálnímu manažerovi. Můžete také určit střední management a právní zastoupení dle potřeb společnosti.

Statutární auditor

Mexické zákony vyžadují jmenování správního dozoru tvořeného dvěma nebo více statutárními auditory. Hlavní funkce těchto auditorů spočívá v dohledu nad správou a provozem společnosti a v ochraně zájmu partnerů nebo akcionářů.

Zaměstnávání českých pracovníků

Pokud chcete Mexiko navštívit pouze na krátkou byznys návštěvu, nemusíte se zatěžovat vízovými a imigračními formalitami. Pokud ale chcete v Mexiku trvale zaměstnat pracovníky z České republiky, musíte na mexickém konzulátu požádat o zajištění dokumentu, který se nazývá Forma migratoria 3 (FM 3). Tento formulář, který má roční platnost, získáte na konzulátech v Praze nebo ve Vídni. Doba potřebná pro vyřízení žádosti je obvykle jeden měsíc. Po příjezdu do Mexika zajišťuje legalizaci pobytu Instituto Nacionál de Migración, což je odbor obdobný naší cizinecké policii. Více informací získáte na webové stránce tohoto Národního institutu pro přistěhovalectví.

Dokumenty pro návštěvu Mexika

Občané České republiky mohou Spojené státy mexické, jak zní oficiální název země, navštívit pro turistické účely v bezvízovém režimu. Maximální doba návštěvy je stanovena na 180 dnů, ale často bývá imigračními úředníky při příjezdu stanovena nižší. Podrobné informace naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Konkurence

Mexiko nabízí pulzující byznys prostředí a noví entranti na trh musejí být připraveni na konkurenci domácích poskytovatelů zboží a služeb, stejně tak jako na potencionální konkurenty z ostatních zemí NAFTA. Zvyklosti podnikání v Evropě a v České republice jsou podstatně rozdílné od obyčejů v Mexiku a před zahájením vašeho podnikání v Mexiku je důležité najmout si místního právníka a/nebo se spojit s místním partnerem. Je vhodné vybrat si domácí firmu nebo zahraniční firmu se zkušenostmi v Mexiku.

Autor je mezinárodním konzultantem společnosti Trcala Consulting.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít