Metropole ve stínu Popocatépetlu

11. prosince 2010, 09:55 - Tomáš Hájek
11. prosince 2010, 09:55

Město pod sopkami Popocatépetlem a Ixtaccíhuatlem. Město Fridy Kahlo a Diega Rivery. Město, kde žije dvakrát tolik lidí, jako v České republice. Město plné krásy i špíny. Město plné kontrastů. A mohl bych pokračovat ještě dlouho a všechna tvrzení o Mexico City by byla pravdivá.

Foto: advantagemexico.com

Do města jsem přijel po zhruba třech týdnech cestování Yucatanským poloostrovem. Místními obyvateli jsem byl nadšený, jejich srdečnost, vstřícnost a ochota nezištně vám pomoci mne překvapily. O hlavním městě jsem měl trochu jiné informace: Do metra ani nevstupuj, taxíky používej jen bílé a řada dalších jistě dobře míněných rad mých mexických přátel mi zněly v uších. Jak se nakonec ukázalo, když člověk dodržuje základní bezpečnostní pravidla, nemusí se s odvrácenou tváří Mexico City vůbec setkat.

Druhé největší náměstí na světě

Začít putování velkoměstem jinde než na hlavním náměstí, kterému se tady říká Zócalo, by byla škoda. Prostor, který je prý po moskevském Rudém náměstí největší na světě, se oficiálně jmenuje Plaza de la Constitutión. Každý den odpoledne zde můžete spatřit ceremoniál spouštění obří státní vlajky, která je umístěna uprostřed náměstí na vysokém stožáru. Především vás ale ohromí obří katedrála Metropolitana s přilehlým kostelem El Sagrario, které postavili Španělé na obřadním místě starého aztéckého města Tenochitlánu. Nicméně i tyto budovy, jako řada dalších, se postupně noří do měkkého podloží, které je pro celé Mexico City typické. Vždyť město, byť umístěné ve výšce kolem 2 400 metrů nad mořem, bylo postaveno v oblasti desítek až stovek vodních lagun.

Jak původní Tenochitlán vypadal, můžete dodnes zažít v tzv. plovoucích zahradách čtvrti nesoucí název Xochimilco. Dodnes se zde většina obchodů odehrává jako dříve na lodích, a nekonečné vodní kanály brázdí proto čluny s nejrůznějším zbožím. Hlavní kanál je dnes oblíbeným turistickým místem, a tak se vám ze sousední lodi kromě nabídky koupě jídla, šperků a dalších věcí může dostat také krásné písně od mariachis, tedy tradiční místní kapely. S pronajatou loďkou se můžete dostat i do odlehlejších částí a sledovat běžný život Mexičanů.

Mexico City

Hlavní město Mexika, známé též pod španělským označením Ciudad de México. Žije tu více než 25 milionů obyvatel. Dominantou metropole je katedrála Metropolitana, největší křesťanský svatostánek ve Střední Americe. Spousta pamětihodností se dá najít i na okraji města, za zhlédnutí stojí třeba Basilica de Guadaloupe nebo ruiny pyramidy z předaztéckých dob. Jako každé velké město i Mexico City má potíže se smogem a s bující kriminalitou.

Jak se tam dostanete

Z Prahy do Mexico City se dá pohodlně doletět s jedním přestupem v Madridu, a to už za 23 tisíc korun včetně všech poplatků. Doba letu je přibližně 17 hodin. Letenky si můžete rezervovat třeba na www.letuska.cz nebo www.pelikan.cz. Pokud se však nechcete o nic starat, stačí si zajít do některé z mnoha cestovních kanceláří, které do Mexika pořádají poznávající zájezdy.

Kde se můžete ubytovat

Noc ve dvouhvězdičkovém hotelu v centru města se dá pořídit od 700 korun na osobu, vybrat si můžete na www.hotels.com. Hostely pak jednu noc nabízejí přibližně za 300 korun, podívejte se na www.limba.com.

Město Diega a Fridy

Kultura k Mexico City patří zcela neodmyslitelně, právě zde totiž působili Diego Rivera a Frida Kahlo, asi nejdůležitější pár mexické moderní historie. S Riverovým dílem se můžete setkat na mnoha místech ve městě. Již zmíněný prezidentský palác je vyzdoben jeho murály, tedy nástěnnými malbami. Také Palacio de Bellas Artes je vyzdoben jeho výtvory, mimo jiné monumentálním Mužem řídícím vesmír. Velká sbírka jeho prací je v Muzeu Dolores Olmedo Patiňo a také v Muzeu Casa Estudio Diego Rivera y Frida Kahlo – tedy v domech, kde společně, a přece odděleně Frida a Diego žili mezi roky 1933 a 1941. Velký hnědý Diegův dům je s Fridiným malým modrým obydlím spojen můstkem. Malířka Frida Kahlo však většinu života strávila v Modrém domě nedaleko od centra čtvrti Coyoacánu. I jeho návštěva stojí rozhodně za to. Fridin ateliér s kolečkovým křeslem umístěným u malířského stojanu jako by byl opuštěn před malou chvílí.

Podobně by se dalo pokračovat možná jen prostým výčtem míst a muzeí, která byste neměli vynechat. Jistě jsou to Museo Nacional de las Culturas, Museo de la Ciudad de México a Museo Nacional de Antropología! To najdete v klidové zóně Chapultepeckého parku a patří k nejzajímavějším muzeím na světě. Před vstupem stojí obří sloup, kde můžete několikrát denně vidět Voladores, tedy obřadní prosbu o déšť, kterou indiáni provádějí zavěšeni na laně hlavou dolů. Stejný rituál je k vidění takřka po celé zemi. Tenhle starý obřad jako by připomínal, že Mexičané jsou starým národem s neutuchajícími tradicemi.

Prohlédnout si v Mexico City všechny zajímavosti a dokonale poznat jeho atmosféru je vhledem k množství příležitostí téměř nemožné. Výhoda je však v tom, že ona rozmanitost a pestrost vám umožní namíchat si kulturně-poznávací koktejl přesně podle vlastních chutí. Kombinací je k dispozici nespočet!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít