Města podle mladých architektů

13. října 2011, 07:34 - Renata Lichtenegerová
13. října 2011, 07:34

Kdo bude v příštích letech udávat směr české architektury? Pravděpodobně to budou i mladí lidé, kteří zazářili na soutěžní přehlídce Young Architect Award 2011. Jejich návrhy se tentokrát týkaly veřejných prostorů ve městech.  

Foto: Profimedia.cz

Dívá-li se architekt Jakub Jílek na Prahu a jí protékající Vltavu, považuje tuto řeku za veřejný prostor a vytváří na ní dopravní síť. Na nábřeží buduje plovárny, na ostrovech probouzí život. Schopnost přiblížit říční tepnu české metropole co nejvíce jejím obyvatelům vynesla tomuto architektovi první místo v kategorii Město a voda v rámci soutěže Young Architect Award 2011.

Výsledky soutěžního klání pro architekty ve věku do 33 let byly vyhlášeny v rámci letošního ročníku veletrhu For Arch, pořádaného společností ABF na výstavišti v Praze-Letňanech. Organizátoři se tentokrát zaměřili na problematiku současné urbanizace. Ateliéry tak zpracovávaly návrhy, jak propojit veřejný prostor se stávající městskou zástavbou, přírodními prvky nebo s úplně novými budovami. „Byli jsme příjemně překvapeni, jak kvalitně zpracované projekty se v letošním ročníku sešly. K tomuto výsledku přispělo i zpřísnění podmínek soutěže – oproti loňskému roku bylo totiž nutné v návrhu zohlednit jednotné téma soutěže, kterým letos byl právě veřejný prostor,“ vysvětluje předseda odborné poroty Jan Jehlík, který přednáší na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Vznik nebo zánik veřejných prostor ve městech je podle něho aktuální a citlivou otázkou.

Stavby po celém světě

Druhé soutěžní téma znělo „Centrum a okraje“. Porota v této kategorii ocenila práci architektek Pavlíny Macháčkové a Kláry Makovcové. Ty vytvořily budovu zemědělského učiliště v africké Angole, které bude místním lidem sloužit také jako komunitní centrum. Autorky musely návrh přizpůsobit náročným klimatickým podmínkám, omezenému sortimentu stavebního materiálu a skutečnosti, že v místě nefunguje elektřina.

Ze zahraničních autorů zaujala porotu například slovinská architektka Polonca Kastelic, která řešila úpravu a oživení náměstí v malém městě Zgornje Gorje ležícího ve slovinských Alpách. Návrhu maďarského architekta Ference Tirbuse pak dali nejvíce hlasů lidé na webových stránkách soutěže. Návrh „Book and BluesHouse“ zaujal veřejnost neotřelým nápadem, jak v norském přímořském městě Nottoden vytvořit z bývalé železárny prostor pro konání bluesového festivalu.

Šance pro novou generaci

Do soutěže letos architekti přihlásili celkem 128 projektů, z nichž bylo do finále nominováno 27 prací. „Hodnocení bylo náročné, s každým projektem jsme se museli podrobně seznámit a zvážit přínos jeho řešení. Kromě nápadu jsme hodnotili také kvalitu a kreativitu zpracování,“ vysvětluje porotce Jehlík.

Účelem soutěže je podle organizátorů vyprovokovat laickou i odbornou diskuzi na téma, jak architektura přispívá k lepšímu životu společnosti. Neméně důležité je však dát prostor mladým nadaným lidem. „Za první republiky patřila česká architektura mezi světovou špičku. Později však došlo k úpadku, který trvá dodnes. Pokud s tím budeme chtít něco udělat a dostat se zpět mezi elitu, musíme svou pozornost upírat právě k mladé generaci architektů,“ říká patron soutěže Martin Rajniš z ateliéru e-MRAK. To, že se jejich práce dostanou například prostřednictvím soutěží do širšího povědomí veřejnosti, může být pro budoucí kariéru mladých architektů stěžejní.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít