Města podle mladých architektů

13. října 2011, 07:34 - Renata Lichtenegerová
13. října 2011, 07:34

Kdo bude v příštích letech udávat směr české architektury? Pravděpodobně to budou i mladí lidé, kteří zazářili na soutěžní přehlídce Young Architect Award 2011. Jejich návrhy se tentokrát týkaly veřejných prostorů ve městech.  

Foto: Profimedia.cz

Dívá-li se architekt Jakub Jílek na Prahu a jí protékající Vltavu, považuje tuto řeku za veřejný prostor a vytváří na ní dopravní síť. Na nábřeží buduje plovárny, na ostrovech probouzí život. Schopnost přiblížit říční tepnu české metropole co nejvíce jejím obyvatelům vynesla tomuto architektovi první místo v kategorii Město a voda v rámci soutěže Young Architect Award 2011.

Výsledky soutěžního klání pro architekty ve věku do 33 let byly vyhlášeny v rámci letošního ročníku veletrhu For Arch, pořádaného společností ABF na výstavišti v Praze-Letňanech. Organizátoři se tentokrát zaměřili na problematiku současné urbanizace. Ateliéry tak zpracovávaly návrhy, jak propojit veřejný prostor se stávající městskou zástavbou, přírodními prvky nebo s úplně novými budovami. „Byli jsme příjemně překvapeni, jak kvalitně zpracované projekty se v letošním ročníku sešly. K tomuto výsledku přispělo i zpřísnění podmínek soutěže – oproti loňskému roku bylo totiž nutné v návrhu zohlednit jednotné téma soutěže, kterým letos byl právě veřejný prostor,“ vysvětluje předseda odborné poroty Jan Jehlík, který přednáší na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Vznik nebo zánik veřejných prostor ve městech je podle něho aktuální a citlivou otázkou.

Stavby po celém světě

Druhé soutěžní téma znělo „Centrum a okraje“. Porota v této kategorii ocenila práci architektek Pavlíny Macháčkové a Kláry Makovcové. Ty vytvořily budovu zemědělského učiliště v africké Angole, které bude místním lidem sloužit také jako komunitní centrum. Autorky musely návrh přizpůsobit náročným klimatickým podmínkám, omezenému sortimentu stavebního materiálu a skutečnosti, že v místě nefunguje elektřina.

Ze zahraničních autorů zaujala porotu například slovinská architektka Polonca Kastelic, která řešila úpravu a oživení náměstí v malém městě Zgornje Gorje ležícího ve slovinských Alpách. Návrhu maďarského architekta Ference Tirbuse pak dali nejvíce hlasů lidé na webových stránkách soutěže. Návrh „Book and BluesHouse“ zaujal veřejnost neotřelým nápadem, jak v norském přímořském městě Nottoden vytvořit z bývalé železárny prostor pro konání bluesového festivalu.

Šance pro novou generaci

Do soutěže letos architekti přihlásili celkem 128 projektů, z nichž bylo do finále nominováno 27 prací. „Hodnocení bylo náročné, s každým projektem jsme se museli podrobně seznámit a zvážit přínos jeho řešení. Kromě nápadu jsme hodnotili také kvalitu a kreativitu zpracování,“ vysvětluje porotce Jehlík.

Účelem soutěže je podle organizátorů vyprovokovat laickou i odbornou diskuzi na téma, jak architektura přispívá k lepšímu životu společnosti. Neméně důležité je však dát prostor mladým nadaným lidem. „Za první republiky patřila česká architektura mezi světovou špičku. Později však došlo k úpadku, který trvá dodnes. Pokud s tím budeme chtít něco udělat a dostat se zpět mezi elitu, musíme svou pozornost upírat právě k mladé generaci architektů,“ říká patron soutěže Martin Rajniš z ateliéru e-MRAK. To, že se jejich práce dostanou například prostřednictvím soutěží do širšího povědomí veřejnosti, může být pro budoucí kariéru mladých architektů stěžejní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít