Města odpovídají na dotazy stále rychleji

24. dubna 2009, 00:00 - Jiří Němeček
24. dubna 2009, 00:00

Držitel ocenění Město pro byznys 2009 bude znám až v říjnu. Vítěze jedné z podkategorií ovšem známe už nyní: Jedničkou v informační otevřenosti se stal Šternberk. Na e-mailový dotaz o podmínkách pro rozšíření podnikání přišla odpověď nejen správná, ale dokonce už za 85 minut.

Jaromír Sedlák

Autor: Jan Třeštík

S podnikateli nejlépe a nejrychleji komunikují úředníci ve Šternberku. Ukázal to průzkum informační otevřenosti, který je součástí druhého ročníku velkého srovnávacího žebříčku Město pro byznys. Meziroční srovnání průzkumu e-mailové komunikace ukázalo, že rychlost a kvalita odezvy úřadů na podnikatelské dotazy se zlepšila. „Chceme, aby nám občané důvěřovali, proto pravidelně kontrolujeme, jak naši zaměstnanci s občany i podnikateli komunikují a reflektujeme, co nám lidé ve městě říkají,“ řekl při vyhlášení šternberský starosta Jaromír Sedlák.

Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela nelze žádný region rozvíjet bez spolupráce a názorů podnikatelů. Ochota přijmout podnikatele za partnery se pozná právě podle toho, jak se

Rychlost není prvořadá

I když radnice mají třicet dní na odpověď, na simulovaný e-mailový dotaz podnikatele reagovalo už během 24 hodin celkem 139 radnic. To je téměř o třicet procent více než v loňském roce. Průzkum také ukázal, že úředníci poměrně dobře informují o změnách novely živnostenského zákona. Slabinou ale je, že zvou podnikatele k sobě na úřad a nedávají jim vědět, že si pro ohlášení nové živnosti mohou zvolit jakýkoliv živnostenský odbor, či se v některých případech mohou obrátit i na kanceláře Czech Pointu nebo kontaktní místa Hospodářské komory.

KDO NEJLÉPE INFORMUJE

1. Šternberk, 2. Frenštát pod Radhoštěm, 3. Česká Lípa, 4. Pacov

O vítězi tak nerozhodovalo jen to, jak rychle úřad na dotaz zareaguje. Šternberk například odpověděl po 85 minutách. Informace zaslaná žadateli byla ovšem vyčerpávající, tvrdí zpracovatelé žebříčku. Nejrychleji přitom odpověděl Pacov, body ale ztratil za to, že nevysvětlil dopady letošní novely živnostenského zákona.

Celý srovnávací výzkum Město pro byznys již druhým rokem vyhodnocuje v obcích s rozšířenou působností podnikatelský potenciál na základě padesátky kritérií. „Výsledky úvodního ročníku byly více než zajímavé a současně inspirativní pro města i podnikatele, proto jsme se opět rozhodli podpořit sestavení tohoto žebříčku,“ říká Martin Borovka, generální ředitel Eurovia CS.

Vítěz bude znám v říjnu

Hlavní cenu získá jedna z 205 obcí s rozšířenou působností, které jsou srovnávány na základě všech 50 kritérií rozdělených do šesti oblastí, a to podle podnikatelského prostředí, situace na pracovním trhu, atraktivity lokality, cenových podmínek, kvality veřejné správy a průzkumu mezi podnikateli. Ten zajišťuje společnost Factum Invenio mezi více než devíti tisíci podnikateli. Do 30. června budou vyhodnoceny všechny kraje a v polovině září 22 správních obvodů Prahy. Celorepublikové pořadí bude vyhlášeno 13. října.

První krajské výsledky průzkumu Město pro byznys 2009 už byly vyhlášeny v Moravskoslezském kraji. O titul v regionu soupeřilo 22 měst a pomyslnou zlatou medaili získal Bruntál. Body nasbíral hlavně díky velkému počtu volných, ale přitom kvalifikovaných pracovních sil s nízkými mzdovými nároky.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít