Měsíc, maximálně dva

13. června 2008, 14:12 - Martin Mašek
13. června 2008, 14:12

Ochrany proti kopírování Blu-ray disků jsou prolomeny, přehrání v počítači nic nebrání

Pro studia Fox a Disney to musí být hořká pilulka. Jakmile ve válce formátů pro vysoké rozlišení zvítězil Blu ray, mimochodem také díky „lepší“ ochraně proti kopírování, byly obranné technologie Blu-ray (BR) disků okamžitě prolomeny. Drzost nejvyšší prokázalo šéfstvo společnosti Slysoft, jež je osinou v zadku velkých studií už několik let. Nechalo se slyšet, že ochrany Blu-ray i HD DVD byly v jejich vývojovém centru prolomeny už mnohem dříve – jen se prý čekalo na to, který formát zvítězí. To musí být pro šéfa studia Fox Petera Chernina k zbláznění.
Ale dobře mu tak. Ochrany na discích jakéhokoliv typu, dokonce i ty primitivní na DVD, totiž nikdy po celou dobu existence nedokázaly nikomu zabránit ve vytvoření kopie filmu. To jediné, co naopak uměly velice dobře, bylo obtěžovat majitele legálních kopií, které kvůli ochranám nešly přehrát například v autě. Naprostou zrůdnost spáchalo Sony, které svou ochranu proti kopírování pojalo velice svérázně a zavirovalo šťastnému majiteli jeho originální nahrávky počítač rootkitem. To je program, který dokáže převzít kontrolu nad systémem, zachytávat hesla či skrývat nekalou aktivitu vzdáleného crackera. Zároveň dokáže zpřístupnit zadní vrátka pro případ, že by na původní cestu crackera do systému někdo přišel. Rootkit pro Sony fízloval identifikační čísla CD, která si jejich majitel přehrával, a bůhvíco ještě jiného.
Protože od dob první vyrobené série CD to s kvalitou disků jde strmě dolů, navíc s dalšími obrovskými propady u přechodu na DVD a pravděpodobně i Blu-ray, vyplatí se data zálohovat. A jako nejvhodnější záložní medium se jeví pevný disk počítače. Tedy alespoň z pohledu uživatele, majitelé vydavatelství to vidí jinak. Přitom životnost disků je nízká, u těch opravdu aušusových médií už po pár měsících v některých stolních přehrávačích nepřehrajete vůbec nic. A kdokoliv se chce levně ztrapnit, může s lehce škráblým DVD zamířit do obchodu, kde jej koupil, a žádat výměnu. Je to stejné, jako by se papírový časopis po pěti dnech od vytištění samovolně rozpadl na prach. Pokus o reklamaci takového disku je předem ztracená mise. Ať se to tedy výrobcům líbí či ne, a náš právní řád to naštěstí umožňuje, jediná správná rada zní – zálohovat.
Produkt Slysoftu, pojmenovaný AnyDVD HD, je bohužel placený. Existuje sice zkušební verze zdarma, ovšem časově omezená na jedenadvacet dní. AnyDVD HD umožňuje přehrát v počítači v podstatě jakýkoliv BR disk. Přestože ochrany u BR jsou poměrně pokročilé a lze jejich kódování u každé série změnit, jakmile se Slysoft takto rychle dostal přes první z nich, každá další už bude relativně snadná. Jediné, co bude muset uživatel dělat, je pravidelně sledovat aktualizace AnyDVD HD. Následně už je všechno jako při starém. Disk se vloží do mechaniky, zkopíruje na pevný disk a uloží do příslušného adresáře. Práce s AnyDVD HD je tak jednoduchá, že na ní ani není co popisovat. Přehrání filmu uloženého na disku zvládne například zdarma dostupný VLC Player.
Pravděpodobně nebude dlouho trvat a přehrávače s integrovanou podporou BR se objeví. Placené už existují, jde o speciální verze PowerDVD a WinDVD. Ty otevřené či freewarové budou určitě brzy následovat. Dá se očekávat, že zpočátku utrpí kvalita obrazu nebo zvuku, ovšem to nepotrvá dlouho. Klasik by řekl, že ochranám do příchodu zdarma šířeného přehrávače s podporou BR dává měsíc, maximálně dva.

klady
obchází ochrany BR
umožňuje záložní kopie

zápory
není zdarma

tabulka AnyDVD HD
adresa: http://slysoft.com/en/anydvdhd.html cena: 1700 Kč (upgrade z AnyDVD 750 Kč)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít