Měsíc, maximálně dva

13. června 2008, 14:12 - Martin Mašek
13. června 2008, 14:12

Ochrany proti kopírování Blu-ray disků jsou prolomeny, přehrání v počítači nic nebrání

Pro studia Fox a Disney to musí být hořká pilulka. Jakmile ve válce formátů pro vysoké rozlišení zvítězil Blu ray, mimochodem také díky „lepší“ ochraně proti kopírování, byly obranné technologie Blu-ray (BR) disků okamžitě prolomeny. Drzost nejvyšší prokázalo šéfstvo společnosti Slysoft, jež je osinou v zadku velkých studií už několik let. Nechalo se slyšet, že ochrany Blu-ray i HD DVD byly v jejich vývojovém centru prolomeny už mnohem dříve – jen se prý čekalo na to, který formát zvítězí. To musí být pro šéfa studia Fox Petera Chernina k zbláznění.
Ale dobře mu tak. Ochrany na discích jakéhokoliv typu, dokonce i ty primitivní na DVD, totiž nikdy po celou dobu existence nedokázaly nikomu zabránit ve vytvoření kopie filmu. To jediné, co naopak uměly velice dobře, bylo obtěžovat majitele legálních kopií, které kvůli ochranám nešly přehrát například v autě. Naprostou zrůdnost spáchalo Sony, které svou ochranu proti kopírování pojalo velice svérázně a zavirovalo šťastnému majiteli jeho originální nahrávky počítač rootkitem. To je program, který dokáže převzít kontrolu nad systémem, zachytávat hesla či skrývat nekalou aktivitu vzdáleného crackera. Zároveň dokáže zpřístupnit zadní vrátka pro případ, že by na původní cestu crackera do systému někdo přišel. Rootkit pro Sony fízloval identifikační čísla CD, která si jejich majitel přehrával, a bůhvíco ještě jiného.
Protože od dob první vyrobené série CD to s kvalitou disků jde strmě dolů, navíc s dalšími obrovskými propady u přechodu na DVD a pravděpodobně i Blu-ray, vyplatí se data zálohovat. A jako nejvhodnější záložní medium se jeví pevný disk počítače. Tedy alespoň z pohledu uživatele, majitelé vydavatelství to vidí jinak. Přitom životnost disků je nízká, u těch opravdu aušusových médií už po pár měsících v některých stolních přehrávačích nepřehrajete vůbec nic. A kdokoliv se chce levně ztrapnit, může s lehce škráblým DVD zamířit do obchodu, kde jej koupil, a žádat výměnu. Je to stejné, jako by se papírový časopis po pěti dnech od vytištění samovolně rozpadl na prach. Pokus o reklamaci takového disku je předem ztracená mise. Ať se to tedy výrobcům líbí či ne, a náš právní řád to naštěstí umožňuje, jediná správná rada zní – zálohovat.
Produkt Slysoftu, pojmenovaný AnyDVD HD, je bohužel placený. Existuje sice zkušební verze zdarma, ovšem časově omezená na jedenadvacet dní. AnyDVD HD umožňuje přehrát v počítači v podstatě jakýkoliv BR disk. Přestože ochrany u BR jsou poměrně pokročilé a lze jejich kódování u každé série změnit, jakmile se Slysoft takto rychle dostal přes první z nich, každá další už bude relativně snadná. Jediné, co bude muset uživatel dělat, je pravidelně sledovat aktualizace AnyDVD HD. Následně už je všechno jako při starém. Disk se vloží do mechaniky, zkopíruje na pevný disk a uloží do příslušného adresáře. Práce s AnyDVD HD je tak jednoduchá, že na ní ani není co popisovat. Přehrání filmu uloženého na disku zvládne například zdarma dostupný VLC Player.
Pravděpodobně nebude dlouho trvat a přehrávače s integrovanou podporou BR se objeví. Placené už existují, jde o speciální verze PowerDVD a WinDVD. Ty otevřené či freewarové budou určitě brzy následovat. Dá se očekávat, že zpočátku utrpí kvalita obrazu nebo zvuku, ovšem to nepotrvá dlouho. Klasik by řekl, že ochranám do příchodu zdarma šířeného přehrávače s podporou BR dává měsíc, maximálně dva.

klady
obchází ochrany BR
umožňuje záložní kopie

zápory
není zdarma

tabulka AnyDVD HD
adresa: http://slysoft.com/en/anydvdhd.html cena: 1700 Kč (upgrade z AnyDVD 750 Kč)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít