Merlotové lahůdky z Ticina

28. listopadu 2008, 12:07 - Karel Růžička
28. listopadu 2008, 12:07

Carato Riserva DOC Ticino 2003

Švýcarsko je zemí, která vyvolává především představu seriózních bank, přesných a drahých hodinek, známých čokolád s modrou krávou a výtečných ementálských sýrů. Švýcarsko je také zemí s bezpočtem přírodních krás, respekt budících velehor a malebných údolí, ve kterých se táhne velké množství pečlivě kultivovaných vinic. Švýcarská vinařství oplývají značným počtem pěstovaných odrůd, které v rukou zkušených místních vinařů dosahují překvapivé aromatické a chuťové pestrosti, tolik typické pro tamní produkci. V šesti vinařských oblastech o celkové rozloze vinohradů asi 15 000 hektarů se produkuje přibližně stejné množství jak bílých, tak červených vín, a to převážně velmi dobré jakosti. Tato produkce s ohledem na velkou oblibu místních vín prakticky pokrývá i jejich domácí spotřebu, která s padesáti litry na hlavu ročně patří do první světové desítky. Přesto se tato jedinečná vína stále více vyvážejí a vedle tradičních zemí určení, jako jsou zejména Německo nebo Belgie, je možné na ně narazit i na tuzemském trhu.

Region
Hlavní oblasti pěstování vinné révy jsou především ve frankofonních kantonech, v nichž je jednou z největších a pravděpodobně nejznámějších oblastí Valais. Vedle skvělých vín Pinot noir se nabízí řada zajímavých domácích odrůdových vín jako Petite Arvine, Amigne, Cornalin, Humagne rouge nebo suchý, lehký a osvěžující Fendant. Pro nás téměř neznámým, avšak nepřehlédnutelným jižním regionem Švýcarska je italsky hovořící Ticino, kde se spojují v tom nejlepším slova smyslu vinařská pozitiva obou sousedících zemí. A tak vedle velkolepé krajiny s téměř středomořským podnebím, kaméliemi a palmami na březích jezer se v tomto nádherném a prosluněném místě nachází více než tisíc hektarů vinic, převážně osázených odrůdou Merlot, z níž vzniká mnoho vín místně označovaných pečetí „VITI“ s vynikající kvalitou patřící ke světové třídě.

Producent
Angelo Delea je zakladatelem moderního vinařství evropského formátu Vini & Distillati (www.delea.ch) na Via Zandone v Losone, které mimo jiné hospodaří na jedenácti hektarech vlastních vinohradů osázených odrůdami Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon a Petit Verdot. Přestože jsou vinohrady umístěny v těch nejlepších polohách, jejich značně redukovaná úroda pro vybudované produkční kapacity nepostačuje a je doplňována nákupem hroznů pěstovaných pod dohledem vinařství. Zpracování hroznů je velmi pečlivé a nepostrádá šetrné pneumatické lisování, fyzikální odkalování vín a reduktivní technologii řízeného kvašení. Pozoruhodnou součástí podniku je nově vybudovaný, opravdu velkolepý vinný sklep, vybavený nejmodernější technikou pro udržování potřebné vlhkosti vodní mlhou a automatickou klimatizací zajišťující celoročně konstantní teplotu. Vedle degustačního prostoru je v této ultramoderní stavbě velký sklep pro školení vin v sudech typu barrique, vinařské muzeum, octárna na výrobu balzamikových octů a starý lihovar, kde se produkují grappy a jiné ovocné destiláty. Produkce společnosti Vini & Distillati Angelo Delea SA je opravdu široká a jsou v ní zastoupena vynikající červená i bílá vína jako Merlot Carato, Merlot Carato Riserva, Montedato Merlot di Lavertezzo, Saleggi Merlot di Losone, Apocalisse, Chiar di Luna Bianco di Merlot a svěží lahodné šumivé víno Charme.

Náš tip
Carato Riserva DOC Ticino 2003 je červené suché víno vytvořené z odrůdy Merlot, které zrálo v dubových sudech 24 měsíců a patří mezi nejlepší vína Angela Delea. Toto elegantní víno hluboce rubínové barvy má velmi intenzivní ovocitou chuť i vůni, ve které převládají odrůdově charakteristické tóny červeného bobulového ovoce, čokolády, tabáku a kávy, v dlouhém závěru doprovázené nevtíravou jemnou vanilkou pocházející z francouzského dubu. Víno má pevnou strukturu hedvábně jemných tříslovin a rozhodně potěší nejen jako součást gastronomických specialit, ale i jako samostatný velice sofistikovaný nápoj. Přestože tato nejkvalitnější vína jsou produkována v limitovaných množstvích, na tuzemském trhu je najdeme na www.swisswine.cz.

Hodnocení: 90 bodů
Vzhled vína (max. 15) – 14
Vůně vína (max. 30) – 27
Chuť vína (max. 44) – 40
Celkový dojem (max. 11) – 9

Stupnice The Wine Spectators, 100–96 bodů mimořádné víno, 95–90 bodů nejlepší víno, 89–80 velmi dobré víno, 79–70 bodů průměrné víno, 69–60 bodů podprůměrné víno

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít