Merkelová varovala před bankrotem Řecka a jeho odchodem z eurozóny

13. září 2011, 13:17 - MediaFax
13. září 2011, 13:17

Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý uvedla, že Evropa dělá vše, co je možné, aby zabránila bankrotu zadluženého Řecka. Podle ní by odchod země z eurozóny vyvolal dominový efekt, a proto je nutné se tomuto scénáři vyhnout za každou cenu, informovala agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Využíváme všech nástrojů, abychom předešli bankrotu Řecka. Ve vztahu k euru se musíme vyhnout neřízenému procesu,“ sdělila kancléřka v rozhovoru pro rádio RBB. Merkelová se domnívá, že Evropa v současné době čelí „historické výzvě“. Je třeba podniknout vše, co je možné, aby nedošlo k odchodu Atén z bloku zemí platících eurem, protože „velmi rychle bychom čelili dominovému efektu“.

V 17členné měnové unii můžeme mít stabilní euro, pouze pokud zabráníme neřízenému procesu. Proto je naší hlavní prioritou vyhnout se nekontrolovatelnému bankrotu, který by zasáhl nejen Řecko. Nebezpečí by bylo velmi vysoké a mohlo by zasáhnout mnoho dalších zemí,“ dodala. Kancléřka v rozhovoru naznačila, že ve střednědobém horizontu čeká unii změna Lisabonské smlouvy. Dle jejího názoru je třeba zajistit, aby země, které dlouhodobě porušují rozpočtová pravidla, byly potrestány.

Například až do současné doby, země, které porušují Pakt stability a růstu nemohou být popohnány před Evropský soudní dvůr,“ vysvětlila. Během víkendu se vyrojily zprávy, že Německo studuje možnost bankrotu zadluženého Řecka. Německý ministr hospodářství Philipp Rösler připustil řádný bankrot Řecka. “Pro stabilizaci eura už nemůže být žádné tabu. To zahrnuje, je-li to nutné, řádný bankrot Řecka, pokud potřebné nástroje jsou k dispozici,“ napsal ministr v článku pro Die Welt.

Včera navíc náměstek řeckého ministra financí Filippos Sachinidis uvedl, že země má finance na svůj provoz pouze do října. Tím podtrhl význam další tranše záchranného balíčku Evropské unie (EU) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle původního plánu by Řecko mělo v polovině září dostat šestou tranši ze záchranného balíčku v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). To ale nyní záleží na verdiktu mezinárodních inspektorů. Jejich mise v zemi byla pozastavena, vrátit by se měla v tomto týdnu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít