Merkelová varovala před bankrotem Řecka a jeho odchodem z eurozóny

13. září 2011, 13:17 - MediaFax
13. září 2011, 13:17

Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý uvedla, že Evropa dělá vše, co je možné, aby zabránila bankrotu zadluženého Řecka. Podle ní by odchod země z eurozóny vyvolal dominový efekt, a proto je nutné se tomuto scénáři vyhnout za každou cenu, informovala agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Využíváme všech nástrojů, abychom předešli bankrotu Řecka. Ve vztahu k euru se musíme vyhnout neřízenému procesu,“ sdělila kancléřka v rozhovoru pro rádio RBB. Merkelová se domnívá, že Evropa v současné době čelí „historické výzvě“. Je třeba podniknout vše, co je možné, aby nedošlo k odchodu Atén z bloku zemí platících eurem, protože „velmi rychle bychom čelili dominovému efektu“.

V 17členné měnové unii můžeme mít stabilní euro, pouze pokud zabráníme neřízenému procesu. Proto je naší hlavní prioritou vyhnout se nekontrolovatelnému bankrotu, který by zasáhl nejen Řecko. Nebezpečí by bylo velmi vysoké a mohlo by zasáhnout mnoho dalších zemí,“ dodala. Kancléřka v rozhovoru naznačila, že ve střednědobém horizontu čeká unii změna Lisabonské smlouvy. Dle jejího názoru je třeba zajistit, aby země, které dlouhodobě porušují rozpočtová pravidla, byly potrestány.

Například až do současné doby, země, které porušují Pakt stability a růstu nemohou být popohnány před Evropský soudní dvůr,“ vysvětlila. Během víkendu se vyrojily zprávy, že Německo studuje možnost bankrotu zadluženého Řecka. Německý ministr hospodářství Philipp Rösler připustil řádný bankrot Řecka. “Pro stabilizaci eura už nemůže být žádné tabu. To zahrnuje, je-li to nutné, řádný bankrot Řecka, pokud potřebné nástroje jsou k dispozici,“ napsal ministr v článku pro Die Welt.

Včera navíc náměstek řeckého ministra financí Filippos Sachinidis uvedl, že země má finance na svůj provoz pouze do října. Tím podtrhl význam další tranše záchranného balíčku Evropské unie (EU) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle původního plánu by Řecko mělo v polovině září dostat šestou tranši ze záchranného balíčku v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). To ale nyní záleží na verdiktu mezinárodních inspektorů. Jejich mise v zemi byla pozastavena, vrátit by se měla v tomto týdnu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít