Mercedesní MBA?

12. prosince 2008, 12:41 - Martin Rychlík
12. prosince 2008, 12:41

International School of Business and Management chce být v Česku opravdovou špičkou

Manažerské vzdělání Master of Business Administration (MBA) má v tuzemsku až příliš rozevlátou kvalitu. To, že se Českem míhají pomyslné trabanty a obstarožní „embéčka“ vedle nejen oktávií, ale i nablýskaných bavoráků a pontiaků, je nabíledni. Upozornil na to i týdeník EURO v analýze české MBA džungle (EURO 36/2008). Dravcem chce být International School of Business and Management (ISBM) při Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze, neboť jako první veřejná škola zavádí vlastní MBA program, nikoli tedy partnerství se zahraniční univerzitou. To už činí například Vysoké učení technické (VUT) Brno nebo Česká zemědělská univerzita.

Dost bylo franšízování!

„Nechceme být nějakou franšízou, nýbrž partnery pro celou Evropu,“ tvrdí Daniel Spálenka, výkonný ředitel ISBM. První kurzy se otevřou 20. února 2009, uzávěrka přihlášek je 15. ledna. Pak bude vybráno 25 nejlepších zájemců. Instituce to myslí s kvalitou vážně, a proto získala akreditaci německé organizace FIBAA. Cena za dvouapůlleté studium činí 420 tisíc korun. „Považujeme se za lídry na trhu ekonomického vzdělávání. Srovnávám to s mercedesem – nějaké to ,preis-premium‘ za kvalitu musí být. Nejsme závislí na partnerech, VŠE má vybudováno silné postavení,“ vypráví energický Spálenka, jenž šéfoval značce Mercedes-Benz společnosti EvoBus Bohemia. Právě on, Čechoněmec, který začal svá MBA studia v Austrálii, dokončil je ve Frankfurtu nad Odrou a působil rovněž u Luftwaffe, byl osloven děkanem Podnikohospodářské fakulty, aby se nápadu chopil.
„Vše, co pozvedává školu nahoru, má u nás přednost,“ řekl týdeníku EURO Ivan Nový, proděkan fakulty, jež poskytla ISBM zázemí i moderní prostory. „Museli jsme vybudovat školu ve škole,“ dodává. Program má nabídnout zaměření na čtyři klíčové segmenty: byznys a podnikání, stavebnictví, veřejnou administrativu a dopravu a logistiku. Institut, jenž je pojímán mezinárodně (byť lze webu vytknout existenci toliko české verze), má renomované vyučující – od vlastních akademiků přes profesory z Českého vysokého učení technického (ČVUT), škol z Berlína nebo Řezna až po experty z praxe či právníky advokátní kanceláře Rödl & Partner. Osloveni byli i experti z Českých aerolinií (ČSA) nebo DHL. „Jako korporátní klienty chceme primárně oslovit partnery naší školy: Komerční banku, Českou spořitelnu, Hochtief, Metrostav či Skansku,“ říká proděkan. Nedoplácejí běžní studenti na manažerské libůstky? „ISBM byla dosud financována z prostředků mimorozpočtových, takže v žádném případě to nebylo na úkor státních prostředků,“ doplňuje Nový s tím, že institut musí být dlouhodobě soběstačný. Dle Spálenky to bude do tří let.

FIBAA? Ja, sehr pünktlich

Štempl, jenž má potvrdit kvalitu, dodala FIBAA. Akreditace, za kterou VŠE zaplatila 24 tisíc eur, nebyla snadnou projížďkou. „Bylo to vyčerpávající, jsou opravdu precizní,“ usmívá se ředitel Spálenka při vzpomínce na třídenní inspekci z bonnské centrály. Instituce zkoumala obsah kurzů, didaktické metody, učební procesy i materiální podmínky – dokonce i stravovací zařízení, vybavenost knihoven a dostupnost parkování! Audit přímo v Praze pak vyřizoval jednatel FIBAA spolu se čtyřmi hodnotiteli – dvěma ze Spolkové republiky Německo, jedním z Rakouska a dalším ze Švýcarska, jímž byl ředitel ETH Curych, nejlepší technické školy v Evropě. „Na pohovory si zvali i naše profesory, kteří museli vysvětlovat, jak budou učit,“ říká Nový.
Inspektory zajímalo i to, do jaké míry je MBA integrováno do univerzitní strategie. Jednou z výtek byla absence studijních materiálů v angličtině, což však už škola napravila. Certifikát bude po třech či pěti letech přezkoumáván. Ekonomové ze Žižkova chystají i rozšíření nabídky o program Doctorate of Business Administration (DBA). A kde vidí tuzemské soky? „Kromě Institutu pro průmyslový a finanční management (IPFM) není u FIBAA nikdo akreditován. V procesu získávání akreditace je Univerzita Jana Ámose Komenského. Ale konkurencí je University of Pittsburgh, přestože její Executive MBA je zaměřeno na trochu jinou cílovou skupinu,“ zamýšlí se Spálenka.

Konkurenti, nebo kolegové?
Vstup VŠE do hry o MBA bere vážně i jediná instituce, jež se německým „diplomem“ v ČR pyšnila. „Programy na VŠE jsou zatím jen konceptem. Náš Institut pro průmyslový a finanční management již v době akreditace (2005 – pozn. red.) sedm let úspěšně působil na trhu a IPFM bylo známou značkou. Osobně však rozšíření nabídky o ISBM vítám,“ sdělil týdeníku EURO Horst Günter, ředitel školy, jež spolupracuje s Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou. U zrodu IPFM stála trojice firem Škoda Auto, IBM a SAP. Partnery se později staly i korporace Siemens, Robert Bosch či Bawag Bank. Dle Güntera se pomocí akreditace typu FIBAA podaří odlišit kvalitní MBA: „Pokud v tom budou ISBM programy pozitivně spolupůsobit, bude to představovat výhodu pro obě instituce. A jako bývalý ředitel FIBAA se těším z každého rozšíření působnosti německé agentury. Díky druhé akreditaci o ní v ČR vzroste povědomí, čehož IPFM může i marketingově využít.“ Škola se nebojí, že by nějak výrazně ztratila klienty, byť někteří mohou na VŠE zamířit. Ostatně není bez zajímavosti, že „ekonomka“ již před časem právě IPFM lákala pod svá křídla! Žádost byla dle Güntera diskutována, ale zamítnuta. Úspěšný institut by totiž při převzetí přišel o svou chloubu, vyřízenou akreditaci. Ale ani dnes se kooperaci nebrání: „Vzhledem k tomu, že hlavním cílem akreditace je podpora mobility studentů, bude IPFM pokračovat ve snaze o spolupráci v oblasti vysokých škol a je připraven i na konkrétní návrhy ze strany VŠE – například vzájemné uznávání kurzů a dosažených studijních výsledků, jako je tomu s CERGE.“

BOX:
Nikoli VŠEobecně

Specializované programy ISBM
• Business and Entrepreneurship • Transport and Logistics • Public Administration • Construction Management
• Automotive (plánováno od září 2009)
• Consulting (prozatím v jednání)
Pramen: VŠE

Nálepka: www.isbm.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít