Mercedes umí i prostorný van

31. března 2003, 00:00 - Připravil Karel Nový
31. března 2003, 00:00

Za půl milionu korun je úžasně variabilní auto s technickou výdrží výtečný "kauf"Mít značkový prostorný van, který pojme dost nákladu anebo přepraví ve velmi dobrém bezpečí a pohodlí posádku, je praktické a módní. Firma Mercedes proto nabízí Vaneo v "odpočtové" variantě tak, aby před změnou předpisů o kupování vozů bez DPH jich dostala mezi lidi co nejvíc.

Za půl milionu korun je úžasně variabilní auto s technickou výdrží výtečný „kauf“

Mít značkový prostorný van, který pojme dost nákladu anebo přepraví ve velmi dobrém bezpečí a pohodlí posádku, je praktické a módní. Firma Mercedes proto nabízí Vaneo v „odpočtové“ variantě tak, aby před změnou předpisů o kupování vozů bez DPH jich dostala mezi lidi co nejvíc.

Na svou výšku přijde běžnému oku Vaneo trochu krátké a jakoby na zádi uťaté. Ale není. Každý praktický zájemce jako první otevře zadní čelo a prohlédne si nákladový prostor. Už samotné víko pátých dveří zaujme svou plochou, která zcela odkryje záď vozu. Navíc tu úplně chybí práh a nakládání čehokoliv je tím velmi usnadněno. Snadnou laborací se sedadly lze v extrémním případě dosáhnout prázdného nákladového prostoru až o obsahu 3500 litrů! Řidičovo místo, stejně jako všechna ostatní sedadla, je dost vysoko nad vozovkou, takže při jízdě je patrný pocit vyššího těžiště. Na jízdních vlastnostech se to ale nijak dramaticky nepodpisuje. Hlučnější je Vaneo jen při přejezdu nerovností. Šetřit u praktického mercedesu by se nevyplatilo při volbě agregátu. Motor CDI 1.7 je z nabídky nejdražší, ale od nejlacinějšího benzinu ho v nabídce „odpočtových“ vozů dělí slabých 50 tisíc korun! Krom tradiční technické spolehlivosti a životnosti potěší diesel sympatickým zátahem s gradací při otáčkách krátce před třemi tisíci. S kultivovaným chodem nežádá ani mnoho paliva, a to i při bystřejší jízdě.

auta@profit.cz

Technické parametry a cena

Mercedes-Benz Vaneo Trend Safety CDI 1.7

Obsah motoru 1689 ccm

Počet válců 4

Max. výkon 67 kW

Točivý moment 180 Nm

Maximální rychlost 160 km/h

Zrychlení z 0 na 100 14 s

Převodovka 5 - manuální

Spotřeba ve městě 7,4 l/l00 km

Spotřeba na dálnici 5,1 l/l00 km

Spotřeba průměrná 5,9 l/l00 km

Provozní hmotnost 1425 kg

Délka 4192 mm

Šířka 1742 mm

Výška 1830 mm

Zavazadlový prostor 715/3500 dm 3

Objem nádrže 54 l

Cena 532 000 Kč

Hodnocení

+ KLADY

* image značky

* technické zpracování

* bezpečnost

* životnost motoru

* variabilita interiéru

- ZÁPORY

* ceny servisu a náhr. dílů

* vyšší těžiště

* slabší topení u podlahy

* hlučnější přejezd nerovností

Zvláštní pozornost zaslouží: O hromný nákladový prostor s příjemně nízkým prahem.

Jak na DPH?

Mercedes nabízí nikoliv dostavbu svých modelů na montážní dodatečně, ale má rovnou připravený ceník pro „odpočtové“ modely. V něm je i Vaneo Trend Safety za 479 tisíc Kč. Automobil, který má buď 7 pasažérských míst, nebo 3500 litrů zavazadlového prostoru. Sám název napovídá, že akcentována je u tohoto automobilu spíše bezpečnost pro posádku.

Na co to auto je?

Naložit lidi nebo materiál do kompaktního vanu je vlastnost, která Vaneo vyjímá z běžného provozu. Přitom je ale pozoruhodné sledovat, jak značka Mercedes-Benz na českém trhu přibližuje cenami své vozy střední třídě. Vaneo poslouží ve firmě na dopravu personálu s lehčím nákladem. A protože snadno pojme kočárek i kolo, nebude stát ani v neděli.

Počítače chci vozit značkou, říká Martin Salač, obchodník PC

* Vaneo používáte dva roky ve firmě, ale je stále jako nové.

Nerasujeme ho na stavbách. Dodáváme počítače a příslušenství. Vaneo nasazuji jako servisní vůz pro naše lepší a větší klienty.

* Takže krabice vozíte něčím jiným?

Navážení materiálu odbudu náklaďákem. Když ale vyráží programátor nebo síťový technik, chci, aby přijeli pěkným autem. Nemám zájem ukazovat starou šunku. A na víkend je Vaneo pro mou rodinu jako dělané.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít