Merak Mail - nižší cena neubírá na kvalitě

03. února 2003, 00:00 - Aleš Vokál, vokal@profit.cz
03. února 2003, 00:00

Merak Mail je vlastně několik softwarů v jednom. Kromě toho, že vám umožní provoz vaší pošty, také vám poskytne základní funkce firewallu, proxy a LDAP serveru, což zvyšuje jeho možný přínos pro firmu. Merak Mail je produktem původně české firmy Icewarp Software pro platformu Windows.

Merak Mail je vlastně několik softwarů v jednom. Kromě toho, že vám umožní provoz vaší pošty, také vám poskytne základní funkce firewallu, proxy a LDAP serveru, což zvyšuje jeho možný přínos pro firmu.

Merak Mail je produktem původně české firmy Icewarp Software pro platformu Windows. Mnoho lidí si jistě řekne, že co je pro Windows, není určeno do produkčního prostředí, ale Merak je jedním z produktů, které dokazují, že i pro Windows se dá napsat software schopný konkurovat čemukoliv na Linuxu. Zarytí linuxáři mi jistě neprominou, ale pokud potřebujete nastavit firemní e-mailovou komunikaci relativně snadno, rychle a hlavně za rozumnou cenu, pak uznáte, že Linuxová platforma není vhodným kandidátem.

Verze

Existuje v několika verzích - Standard, Standard Power Pack, Professional a Professional Power Pack. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými verzemi spočívají primárně nikoliv ve funkcích, ale především v doplňkovém vybavení. Zatímco verze Standard je základním balíkem produktu, který obsahuje samotný mail server se všemi jeho funkcemi a neomezenými možnostmi, co se týká přenosu pošty a počtu možných domén provozovaných na něm, verze Power Pack disponuje navíc ještě webovým rozhraním pro uživatele. Funkcemi je v podstatě totožné se všemi známými freemailovými službami ala Seznam.cz nebo Post.cz, jedná se tedy o webové rozhraní pro výběr a správu pošty. Verze Professional disponuje navíc možností propojení s databází, kdy veškeré údaje o nastavení, uživatelích atd. není uloženo přímo na poštovním serveru, ale zcela odděleně v SQL nebo jiné databázi, což poskytuje nezanedbatelný nárůst výkonu v případě, že firma provozuje větší množství domén.

Funkce

Základní funkcí každého mailového serveru je především směrování elektronické pošty. V Meraku je tato funkce brána sice jako nejdůležitější, ale nikoliv jako jediná. Na samotnou poštovní službu se zde váže také integrované jádro antiviru Avast licencované od české firmy Alwil software. Jedná se o jejich virový skener, který v pravidelných testech odborných periodik vychází jako jeden z nejlepších na světě. Díky této službě jsou veškeré e-maily procházející skrz Merak dovnitř i ven nejprve zkontrolovány na přítomnost viru a teprve pak jsou uloženy do schránky konkrétního uživatele nebo odeslány do světa. Jednou z dalších funkcí je také podpora tzv. mailing listů neboli na internetu tolik oblíbených konferencí. Jedná se v podstatě o automatické rozesílání zpráv na seznam e-mailových adres. Lze například zařídit mailing list s adresami všech zaměstnanců firmy, aby je šlo jednoduše informovat o změnách ve firmě, protože odesílání se děje například na adresu zaměstnanci@firma.cz a server se už sám postará o rozeslání správným uživatelům. Užitečnou funkcí jsou také tzv. vzdálené účty, které vám umožní stahovat poštu také z úplně jiného mailového serveru a její předávání místnímu uživateli či uživatelům. K tomu se váže také další možnost, a tou jsou tzv. static routes. Jde o funkci, která vám umožní napevno nastavit chování mailserveru v případě, že některý z uživatelů pošle e-mail na stanovenou adresu. Pokud tedy například nechcete, aby bylo možno odeslat mail na určitou adresu, pouze nastavíte statické směrování tak, aby takový mail byl automaticky smazán. Merak také umožňuje odesílání tzv. notifikací, což v praxi znamená, že uživatel si může sám nastavit oznámení o příchozí poště a nechat si je odeslat na libovolnou e-mailovou adresu nebo mobilní telefon. K tomu je určena zvláštní funkce SMS, která umí zprávu „oříznout“ na požadovanou velikost (tedy typicky 160 znaků vč. e-mailové adresy) a přeposlat. Ochrana proti spamu neboli nevyžádané poště je již ve všech serverových i klientských produktech samozřejmostí a ani Merak není výjimkou. K funkci uveďme jen tolik, že je možné nastavit jak globální filtry pro celý server, tak i pro jednotlivé domény a uživatele zvlášť.

Administrace

Administrace Merak Mail serveru lze provádět několika způsoby. Jedním z nich je přes integrované webové rozhraní, které poskytuje uživateli sice méně komfortu než ovládací konzole, ale je možné server ovládat v podstatě odkudkoliv. Správu lze provádět také pomocí programu pro vzdálenou správu se šifrovaným přenosem, který poskytuje velký komfort práce, protože je plně grafický. Poslední možností je administrace pomocí příkazové řádky. Poskytuje sice relativně nejnižší komfort práce, ale je nejméně náročná na přenos dat mezi serverem a klientem. V celkovém hodnocení po několikatýdenních testech vychází Merak jako dobrá volba pro firmy všech velikostí, které chtějí e-mailový server na platformě Microsoft Windows. Jednotlivé verze stojí od 3 do 19 000 Kč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít