Menší podniky by měly mít na podporu nárok

03. dubna 2006, 00:00 - (sch)
03. dubna 2006, 00:00

JAROMÍR DRÁBEK, PREZIDENT HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: Podpora pro malé a střední podniky by měla být podle šéfa Hospodářské komory nároková. „Jinými slovy každý, kdo o podporu v daném programu zažádá a splní všechny náležitosti, by ji měl získat,“ prohlašuje Drábek.

JAROMÍR DRÁBEK, PREZIDENT HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: Podpora pro malé a střední podniky by měla být podle šéfa Hospodářské komory nároková. „Jinými slovy každý, kdo o podporu v daném programu zažádá a splní všechny náležitosti, by ji měl získat,“ prohlašuje Drábek. * Máte nějaké výhrady k současnému systému investičních pobídek?

Hospodářská komora na možná rizika spojená s investičními pobídkami upozorňuje dlouhodobě. Pokud statistiky říkají, že investice podporované pobídkami tvoří z více než poloviny pracovní místa pro středoškoláky a vysokoškoláky, pak je zřejmé, že zde dochází k přetahování zaměstnanců do nově vzniklých celků. Pokud někdo dostane prostředky na vytvoření nového pracovního místa, může zákonitě nabídnout lepší pracovní podmínky.

* Existují na toto téma nějaké studie?

Chceme, aby byly dopady investičních pobídek na tuzemské firmy pečlivě vyhodnoceny. Tento požadavek jsme oficiálně vznesli již v polovině loňského roku, nyní jej zpracovává CzechInvest. Výsledky, které by měly vyjádřit, nakolik jsou pobídky výhodné, budou známy v dubnu.

* Mají vůbec pobídky pro velké firmy ještě nějaký smysl?

Musíme si na jedné straně uvědomit, že již nejsme v devadesátých letech, kdy pro nás investiční pobídky byly nezbytné pro zvýšení technologické úrovně průmyslové výroby. Myslím, že je nyní správný čas pro jejich přehodnocení. Neznamená to ale, že bychom investiční pobídky měli rušit! Ostatní země Evropy tímto způsobem investory stále lákají, nemyslím, že by bylo správné, abychom byli jediní, kdo je nenabízí.

* Podporuje stát stejně i malé a střední podniky? Charakter podpory malého a středního podnikání je zcela odlišný. Dnes existuje řada podpůrných programů, národních i evropských. Problémem je ale právě jejich vysoký počet a náročná administrativa, která je doprovází. * Máte řešení? Počet podpor je nutné zredukovat. Podle mne by bylo vhodné, aby se programy omezily na podporu vzdělávání, podporu začínajících firem a podporu technologických projektů. Ostatní programy jsou neefektivní, lepší by bylo snížit daně. Podpora by zároveň měla být nároková. Jinými slovy, každý, kdo o podporu v daném programu zažádá a splní všechny náležitosti, by ji měl získat. Dnes systém funguje tak, že se vyčleněné prostředky rozdělují mezi žadatele a pravidelně v průběhu roku dochází k jejich vyčerpání. To přináší konkurenční nerovnosti na trhu. Firma, která podporu získá, má oproti neúspěšnému žadateli konkurenční výhodu. * Můžete uvést nějaký konkrétní případ, kdy investiční pobídka poškodila nějaký malý či střední podnik? Nemohu. Malé a střední firmy zcela logicky nechtějí zveřejňovat takové informace, poškodily by tak vlastní image na trhu. Těžko se také vyčísluje, jak byly poškozeny tím, že jim odešly kvalifikovaní zaměstnanci. * CzechInvest tvrdí, že na pobídkách profitují i malé a střední firmy díky subdodávkám.

Ano, to je pravda, nejlépe je to vidět asi na rozvíjejícím se automobilovém průmyslu, kde řada našich společností funguje jako subdodavatel. Stává se ale také to, že si investor přivede vlastní dodavatele. Pokud jsou ale naše subjekty schopné nabídnout kvalitní výrobek za adekvátní cenu, pak věřím, že se ve výrobní sféře v řadě případů uplatní.

* Pokud budeme předpokládat, že dotace mají obecně smysl, je podpora malých a středních podniků dostatečná?

Za předpokladu, že by tato podpora byla nároková a počet jejích programů zredukovaný, pak by byly dnes vynakládané prostředky dostatečné.

* Mohou na pobídky skutečně dosáhnout všichni? Nemohou - kdyby mohli, pak je lepší snížit daně. Pobídky jsou určeny jen opravdu velkým firmám. * Vede lákání zahraničních investorů skutečně ke snížení nezaměstnanosti?

Rozhodně ne nějakým významným způsobem, efektivnější cesta vede podporou malého a středního podnikání, které vytváří dlouhodobé a stabilní pracovní příležitosti. Zahraniční investoři zvyšují technologickou úroveň průmyslu, zásadní vliv na snižování nezaměstnanosti ale nemají.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít