Méně programů, lepší financování

18. prosince 2006, 00:00 - (čtk)
18. prosince 2006, 00:00

PODPORA PODNIKÁNÍKabinet Mirka Topolánka se již dohodl na národních programech malého a středního podnikání. Hlavní novinkou je převedení některých titulů pod operační programy, což umožní jejich financování z unijních peněz.Vláda minulý týden schválila národní programy podpory malého a středního podnikání pro příští rok.

| “Upřednostňujeme systémové podpory, které se plošně dotknou všech podnikatelů,“ říká prezident komory Jaromír Drábek.| PODPORA PODNIKÁNÍ Kabinet Mirka Topolánka se již dohodl na národních programech malého a středního podnikání. Hlavní novinkou je převedení některých titulů pod operační programy, což umožní jejich financování z unijních peněz.

Vláda minulý týden schválila národní programy podpory malého a středního podnikání pro příští rok. „Vedle nižšího počtu a změn v náplni je novinkou převedení některých titulů pod připravované operační programy, umožňující financování z peněz Evropské unie,“ říká Adriana Rajmová z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Některé tituly již od Nového roku podnikatelé v nabídce nenajdou.

„Programy Záruka a Progres, které byly vyhlášeny v Národních programech v roce 2006, již budou v roce 2007 financovány z připravovaného operačního programu Podnikání a inovace,“ říká Rajmová s tím, že program Kredit ministerstvo v národních programech ani v žádném operačním programu vůbec nevyhlásí.

Podnikatelé tak budou moci od Nového roku využít programů Trh, Certifikace, Design, Vývoj a Aliance. Unie malých a středních podniků ČR přivítala rozhodnutí vlády doplnit i v příštím roce Operační program Podnikání a inovace o Národní programy podpory malého a středního podnikání. Programy Certifikace, Design a Vývoj jsou podle unie vhodným nástrojem pro podporu malých a středních podniků, neboť vzhledem k jejich zaměření pomohou překonat mezery mezi českou ekonomikou a podniky z vyspělých zemích.

Za nejvýznamnější považuje Unie malých a středních podniků ČR program Vývoj, který se zaměřuje na podporu čerpání dotací ze zdrojů EU. Tento program prý podniky více zainteresuje na čerpání evropských dotací: Předpokládaným výsledkem tak bude větší počet žádostí o podporu z evropských fondů, zvýšená vzájemná konkurence mezi projekty a jejich vyšší kvalita.

Hospodářská komora programy podpory vnímá spíše jako doplňkovou podporu. „Počet subjektů, které z navrhovaných programů skutečně získají peníze, je v porovnání s celkovým počtem firem v České republice mizivý, takže upřednostňujeme podpory systémové, které se plošně dotknou všech podnikatelů,“ reaguje prezident komory Jaromír Drábek. Do této kategorie spadá například snižování byrokratické zátěže, zjednodušení legislativy, snižování nepřímých nákladů na práci a podobně.

Významným nedostatkem takto vyhlašovaných podpor je podle Drábka jejich nenárokovost. Pokud žadatel splní všechna kritéria a doloží požadovanou dokumentaci, pak by v rámci těchto podpor měl automaticky prostředky obdržet. „Systém dnes funguje tak, že je možné předkládat projekty, dokud jsou v kapitole prostředky na ně určené. V průběhu roku tedy zpravidla dojde k uzavření programů a tedy i možnosti z nich prostředky čerpat,“ upozorňuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít