Méně programů, lepší financování

18. prosince 2006, 00:00 - (čtk)
18. prosince 2006, 00:00

PODPORA PODNIKÁNÍKabinet Mirka Topolánka se již dohodl na národních programech malého a středního podnikání. Hlavní novinkou je převedení některých titulů pod operační programy, což umožní jejich financování z unijních peněz.Vláda minulý týden schválila národní programy podpory malého a středního podnikání pro příští rok.

| “Upřednostňujeme systémové podpory, které se plošně dotknou všech podnikatelů,“ říká prezident komory Jaromír Drábek.| PODPORA PODNIKÁNÍ Kabinet Mirka Topolánka se již dohodl na národních programech malého a středního podnikání. Hlavní novinkou je převedení některých titulů pod operační programy, což umožní jejich financování z unijních peněz.

Vláda minulý týden schválila národní programy podpory malého a středního podnikání pro příští rok. „Vedle nižšího počtu a změn v náplni je novinkou převedení některých titulů pod připravované operační programy, umožňující financování z peněz Evropské unie,“ říká Adriana Rajmová z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Některé tituly již od Nového roku podnikatelé v nabídce nenajdou.

„Programy Záruka a Progres, které byly vyhlášeny v Národních programech v roce 2006, již budou v roce 2007 financovány z připravovaného operačního programu Podnikání a inovace,“ říká Rajmová s tím, že program Kredit ministerstvo v národních programech ani v žádném operačním programu vůbec nevyhlásí.

Podnikatelé tak budou moci od Nového roku využít programů Trh, Certifikace, Design, Vývoj a Aliance. Unie malých a středních podniků ČR přivítala rozhodnutí vlády doplnit i v příštím roce Operační program Podnikání a inovace o Národní programy podpory malého a středního podnikání. Programy Certifikace, Design a Vývoj jsou podle unie vhodným nástrojem pro podporu malých a středních podniků, neboť vzhledem k jejich zaměření pomohou překonat mezery mezi českou ekonomikou a podniky z vyspělých zemích.

Za nejvýznamnější považuje Unie malých a středních podniků ČR program Vývoj, který se zaměřuje na podporu čerpání dotací ze zdrojů EU. Tento program prý podniky více zainteresuje na čerpání evropských dotací: Předpokládaným výsledkem tak bude větší počet žádostí o podporu z evropských fondů, zvýšená vzájemná konkurence mezi projekty a jejich vyšší kvalita.

Hospodářská komora programy podpory vnímá spíše jako doplňkovou podporu. „Počet subjektů, které z navrhovaných programů skutečně získají peníze, je v porovnání s celkovým počtem firem v České republice mizivý, takže upřednostňujeme podpory systémové, které se plošně dotknou všech podnikatelů,“ reaguje prezident komory Jaromír Drábek. Do této kategorie spadá například snižování byrokratické zátěže, zjednodušení legislativy, snižování nepřímých nákladů na práci a podobně.

Významným nedostatkem takto vyhlašovaných podpor je podle Drábka jejich nenárokovost. Pokud žadatel splní všechna kritéria a doloží požadovanou dokumentaci, pak by v rámci těchto podpor měl automaticky prostředky obdržet. „Systém dnes funguje tak, že je možné předkládat projekty, dokud jsou v kapitole prostředky na ně určené. V průběhu roku tedy zpravidla dojde k uzavření programů a tedy i možnosti z nich prostředky čerpat,“ upozorňuje.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít