Méně programů, lepší financování

18. prosince 2006, 00:00 - (čtk)
18. prosince 2006, 00:00

PODPORA PODNIKÁNÍKabinet Mirka Topolánka se již dohodl na národních programech malého a středního podnikání. Hlavní novinkou je převedení některých titulů pod operační programy, což umožní jejich financování z unijních peněz.Vláda minulý týden schválila národní programy podpory malého a středního podnikání pro příští rok.

| “Upřednostňujeme systémové podpory, které se plošně dotknou všech podnikatelů,“ říká prezident komory Jaromír Drábek.| PODPORA PODNIKÁNÍ Kabinet Mirka Topolánka se již dohodl na národních programech malého a středního podnikání. Hlavní novinkou je převedení některých titulů pod operační programy, což umožní jejich financování z unijních peněz.

Vláda minulý týden schválila národní programy podpory malého a středního podnikání pro příští rok. „Vedle nižšího počtu a změn v náplni je novinkou převedení některých titulů pod připravované operační programy, umožňující financování z peněz Evropské unie,“ říká Adriana Rajmová z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Některé tituly již od Nového roku podnikatelé v nabídce nenajdou.

„Programy Záruka a Progres, které byly vyhlášeny v Národních programech v roce 2006, již budou v roce 2007 financovány z připravovaného operačního programu Podnikání a inovace,“ říká Rajmová s tím, že program Kredit ministerstvo v národních programech ani v žádném operačním programu vůbec nevyhlásí.

Podnikatelé tak budou moci od Nového roku využít programů Trh, Certifikace, Design, Vývoj a Aliance. Unie malých a středních podniků ČR přivítala rozhodnutí vlády doplnit i v příštím roce Operační program Podnikání a inovace o Národní programy podpory malého a středního podnikání. Programy Certifikace, Design a Vývoj jsou podle unie vhodným nástrojem pro podporu malých a středních podniků, neboť vzhledem k jejich zaměření pomohou překonat mezery mezi českou ekonomikou a podniky z vyspělých zemích.

Za nejvýznamnější považuje Unie malých a středních podniků ČR program Vývoj, který se zaměřuje na podporu čerpání dotací ze zdrojů EU. Tento program prý podniky více zainteresuje na čerpání evropských dotací: Předpokládaným výsledkem tak bude větší počet žádostí o podporu z evropských fondů, zvýšená vzájemná konkurence mezi projekty a jejich vyšší kvalita.

Hospodářská komora programy podpory vnímá spíše jako doplňkovou podporu. „Počet subjektů, které z navrhovaných programů skutečně získají peníze, je v porovnání s celkovým počtem firem v České republice mizivý, takže upřednostňujeme podpory systémové, které se plošně dotknou všech podnikatelů,“ reaguje prezident komory Jaromír Drábek. Do této kategorie spadá například snižování byrokratické zátěže, zjednodušení legislativy, snižování nepřímých nákladů na práci a podobně.

Významným nedostatkem takto vyhlašovaných podpor je podle Drábka jejich nenárokovost. Pokud žadatel splní všechna kritéria a doloží požadovanou dokumentaci, pak by v rámci těchto podpor měl automaticky prostředky obdržet. „Systém dnes funguje tak, že je možné předkládat projekty, dokud jsou v kapitole prostředky na ně určené. V průběhu roku tedy zpravidla dojde k uzavření programů a tedy i možnosti z nich prostředky čerpat,“ upozorňuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít