Méně peněz z větru a slunce

31. října 2008, 14:18 - Vadim Fojtík
31. října 2008, 14:18

Obnovitelné zdroje

Energetický regulační úřad (ERÚ) má špatnou zprávu pro investory, kteří chtějí příští rok postavit větrnou či sluneční elektrárnu. Plánuje totiž snížení výkupních cen elektřiny z uvedených obnovitelných zdrojů.
„Momentálně finišujeme s analýzami, které jsou pro naše cenové rozhodnutí nezbytné, k dispozici budou počátkem listopadu,“ konstatoval předseda ERÚ Josef Fiřt. Jak však současně dodal, již z dílčích údajů je patrné, že výkupní ceny elektřiny vyrobené ve větrných elektrárnách budou nižší. „Pořizovací cena technologií klesá. Na druhé straně je však nutné v konečných kalkulacích zohlednit zhoršenou situaci ve shánění prostředků na financování projektů. Výkupní cena ale půjde určitě dolů,“ sdělil Fiřt. Nechtěl však spekulovat o kolik. Zdroje týdeníku EURO však tvrdí, že výkupní ceny klesnou o čtyři až pět procent. Platná legislativa umožňuje ERÚ maximálně pětiprocentní snížení. Zatímco u letos zprovozněných větrných elektráren je výkupní cena při dodávkách do distribuční sítě stanovena za kilowatthodinu proudu na 2,46 koruny, u větrníků spuštěných po 1. lednu příštího roku to bude zhruba 2,34 koruny. „U elektrárny o instalovaném výkonu 2,5 megawattu představuje snížení výkupních cen pokles ročního příjmu celkem zhruba o osm milionů korun,“ konstatoval dobře informovaný zdroj.
Jen elektrárenská firma ČEZ chce v Česku příští rok postavit větrné elektrárny o celkovém výkonu 20 megawattů. Obdobná je situace i při výrobě elektřiny ve slunečních elektrárnách. I zde podle Fiřta klesly pořizovací náklady, naopak se zhoršila situace se sháněním prostředků na financování projektů. „I tady lze proto předpokládat snížení výkupních cen. O kolik to bude, zatím nemohu sdělit,“ dodal šéf regulačního úřadu. I v tomto případě zdroje týdeníku EURO hovoří až o pětiprocentním poklesu výkupních cen. U elektřiny vyrobené v solárních, respektive fotovoltaických zařízeních spuštěných v letošním roce, je výkupní cena proudu dodaného do sítě stanovena na 13,4 koruny za kilowatthodinu. U zařízení zprovozněných po 1. lednu příštího roku to má být 12,787 koruny za kilowatthodinu.
Zcela jiná je však situace v oblasti výroby energií z biomasy. Cena suroviny kvůli rostoucímu zájmu stoupá. I z toho důvodu ERÚ výkupní ceny elektřiny vyrobené z biomasy zvýší. „Ano, lze očekávat vyšší výkupní ceny,“ konstatoval Fiřt. Zároveň však upozornil, že úřad hodlá i nadále podporovat výrobu z obnovitelných zdrojů, tedy kromě biomasy z větrných a slunečních elektráren. „Z toho důvodu musíme ceny stanovit tak, aby spotřebitelé elektřiny zaplatili skutečně jen to, co je nezbytně nutné. Konkrétní čísla oznámíme až koncem listopadu,“ dodal Fiřt.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít