Memos: Z Minsku oslovujeme půlku světa

12. února 2012, 09:06 - Tomáš Stingl
12. února 2012, 09:06

Česká IT firma Memos chytře zužitkovala v Bělorusku tamější levnou pracovní sílu. V Minsku zprovoznila call centrum, z nějž běloruské operátorky oslovují potenciální klienty z celého světa. Memos pak zákazníkům třeba z Belgie nebo ze Spojených států dodá nejen software, ale také zprostředkuje práci běloruských programátorů.

Foto: Memos

Všechno začalo zhruba před pěti lety. Česká firma Memos, která vyvíjela software, už tehdy byla úspěšná na domácím, českém trhu. Rozhodla se, že otestuje několik programátorů z východu. V jejím pražském sídle se tak během několika měsíců vystřídali vývojáři z Indie, Turecka či Rumunska. „Sháněli jsme je prostřednictvím inzerátů na mezinárodních webových portálech. Ale s některými jsme se dost spálili, třeba s Indy. Ti vám sice na všechno říkají „ano“, ale práci pak vůbec neodvedou nebo její výsledek není dobrý,“ vzpomíná spolumajitel Memosu Petr Kudláček.

Jako trefa se ale nakonec ukázalo najmutí jednoho Bělorusa. „Bělorusko má tradici kvalitních vysokých škol, jejich programátoři jsou vzdělaní, pracovití a většinou umí anglicky. Také jsou nám kulturně blízko, mají podobnou historickou zkušenost,“ pochvaluje si Petr Kudláček. Nakonec se spolu s kolegy vypravil přímo do Běloruska a v roce 2007 v Minsku otevřeli zastoupení Memosu. Počáteční investice postupně narostly asi na milion korun.

Operátorka za 500 dolarů měsíčně

Zastoupení dává v současnosti práci už 13 programátorům. Další čtyři běloruské operátorky pracují v telefonním call centru. Pracovní síla je podstatně levnější než v Česku. Měsíční mzda jedné operátorky i včetně odvodů přijde firmu dohromady jen na zhruba 500 dolarů. „A běloruští programátoři byli dříve asi o třetinu levnější než srovnatelný český pracovník. Kvůli inflaci v Bělorusku v poslední době sice žádají víc, ale díky nižším daním jsou platy stále velmi přijatelné,“ říká Kudláček.

O platu se mluví v čistém a v dolarech

Přestože běloruská mentalita je podle podnikatele Petra Kudláčka té české relativně blízká, je třeba počítat s tím, že v Bělorusku pořád ještě panuje obchodní klima typické pro postsovětské země. „Je to prostě pořád východ. Menší firmy jsou vedeny hodně podomácku, ne tak profesionálně jako v západní Evropě. Stejně tak jednání je méně formalizované,“ říká podnikatel. Cizinec by také při pobytu neměl zapomenout nahlásit svůj pobyt na policii. Administrativa? Otevření reprezentace v Minsku prý firmě Memos zabrala zhruba čtyři měsíce. Běloruští pracovníci jsou zvyklí vyjadřovat výši požadovaného platu v čistém vyjádření (tedy bez daní a pojištění), a to v dolarech, aby plat nezkreslovala velká inflace, která zemi trápí. Konkrétně programátoři patří v Bělorusku k pracovníkům s nejvyššími platy, méně kvalifikované profese lze obsadit podstatně levněji.

Memos rozjel v Bělorusku chytrý obchodní model. Operátorky – absolventky jazykové školy, které ovládají angličtinu – volají potenciálním firemním zákazníkům po celém světě. Nejvíc klientů nacházejí hlavně v Belgii, Velké Británii, Skandinávii či Spojených státech. „Se zájemci domluví schůzku, na níž pak jedu jednat já. Pokud si firma objedná vývoj nějakého softwaru, zprostředkujeme jim obvykle i tříměsíční pobyt běloruského programátora přímo u klienta, kde se stará o software a sžije se se zákazníkem. Pak se Bělorus vrátí zpátky do Minsku a klienta obsluhuje na dálku,“ vysvětluje Kudláček.

Software i programátor v ceně

Memos podobným způsobem dodával software mnoha inovativním firmám v západní Evropě, například se zaměřením na ekotechnologie. Dodává také počítačové programy Evropské komisi. Objem zakázek realizovaných za pomoci běloruské větve firmy dosáhl za první rok 15 milionů korun. V letošním roce má Kudláček za cíl dosáhnout tržeb kolem 30 milionů korun. „Paradoxně nejmenší obchody máme zatím v samotném Bělorusku. Trh se softwarem tam zatím v podstatě neexistuje, a pokud už se nějaká zakázka objeví, obvykle ji spolkne některý východoevropský softwarový moloch, jako je třeba společnost Epam, který má na tři tisíce zaměstnanců. Očekávám ale, že do pěti let by se mohla pořádně rozjet i běloruská poptávka po softwaru, takže dalším průběžným cílem Memosu je vybudovat si tam významnou pozici,“ naznačuje další plány český podnikatel.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít