Meloun: největší a nejsladší zelenina na světě

06. srpna 2010, 14:00 - Petra Klíčová
06. srpna 2010, 14:00

Jsou kulaté. Mohou být velké, zvenku zelené a uvnitř červené. Nebo menší, na povrchu zelené či žluté a uvnitř zelené, žluté až oranžové. Každopádně chutnají dobře. Sladce. Ano, jsou to melouny. A přesto, že jsou sladké, patří mezi zeleninu a jejich nejbližšími příbuznými jsou okurky a dýně.

Autor: Isifa.cz

Není meloun jako meloun. U nás jsou nejběžnější melouny vodní, tedy ty s červenou dužinou a zelenou (někdy světleji pruhovanou) slupkou. Bývají velké a těžké, běžně okolo deseti kilo, je však možné vypěstovat i desetinásobné giganty. Světovým rekordmanem je meloun z farmy rodiny Brightů v americkém Arkansasu vypěstovaný v roce 2005, který vážil 268,8 liber, tedy téměř 122 kilogramů. Druhové jméno vodní je pro červené melouny příznačné – jejich dužinu tvoří voda až z devadesáti procent. Vodní melouny nemají příliš mnoho kalorií a navíc příznivě působí na odvodňování organismu, takže představují ideální svačinu, oběd nebo večeři pro dietáře.

Druhou velkou skupinu melounů tvoří melouny cukrové. Jsou výrazně menší než červení bratranci, jejich hmotnost se pohybuje okolo jednoho kilogramu. Pecky najdete všechny pohromadě uprostřed plodu, takže je snazší je vyndat, a i chuťově se od vodních melounů liší. Dužina je hutnější, méně vodnatá, a sladká chuť nemusí být vždy dominantní. Cukrové melouny mají jedinečné a velmi intenzivní aroma, každý druh voní trochu jinak. Určitě se vyplatí ochutnat je všechny, v českých supermarketech se běžně setkáte s druhy Galia, Cantalupe, Honeydew či Piel de Sapo.

Do žen a do melounů nevidíš Se známým italským příslovím nebudeme polemizovat, v případě melounů je však možné dobře si vybrat i na základě vnější slupky. Jsou k tomu třeba všechny smysly – zrak, sluch, hmat i čich. Odměnou vám pak bude potěšení chuťové. Meloun by měl už na první pohled vypadat dobře – mít pravidelný tvar a nemít žádné barevné vady (místo, kde se meloun dotýká země, má obvykle trochu světlejší zabarvení, to však nevadí). Když do vodního melounu cvrnknete prostředníčkem, u zralého exemplá- ře vám odpoví zvonivě dutá ozvěna. Pokud zní meloun vyloženě dutě, bude už přezrálý a uvnitř popraskaný. Zkuste také meloun poškrábat konečky prstů, slupka by vám pod nimi měla jemně zavrzat. Na cukrové melouny to s ťukáním nezkoušejte. Zralost poznáte tak, že meloun lehce stisknete v místě, kde kdysi rostla stopka. Měl by povolit tlaku a zavonět. Kam s ním

Nejjednodušší je samozřejmě jíst melouny jen tak, ale nabízejí se i sofistikovanější variace. Pokud chcete ochutnat vodní meloun trochu jinak, zkuste jej zkombinovat s výrazným sýrem – třeba s řeckou fetou nebo sýrem s bílou či modrou plísní. Cukrové melouny si vzhledem ke své intenzivní vůni se sýry příliš nerozumí, ale o to lépe se snoubí se sušenou šunkou – s prosciuttem tvoří jeden z nejoblíbenějších italských předkrmů, stejnou kombinaci najdete i ve španělských tapas barech (jen italské prosciutto střídá španělská šunka jamón serrano), ale i v jiných středomořských kuchyních.

Všechny druhy melounů můžete použít do ovocných salátů, navíc bez mytí nádobí – vydlabaná slupka poslouží jako stylová miska. Melouny se rovněž hodí do osvěžujících sorbetů a drinků s alkoholem i bez. Z těch alkoholických je známý (pro některé nechvalně) opilý vodní meloun. Plod se injekčními stříkačkami napíchá alkoholem, typicky vodkou či rumem a po několika dnech se konzumuje. Podobně jako melounová bowle servírovaná v ozdobně vykrajované slupce představuje ideální, ale poněkud zrádný nápoj pro letní party pod hvězdným nebem. Ovoce alkohol zdatně maskuje a tak pozor na míru, abyste neviděli hvězdičky ještě ráno.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít