Megaprojekt dostal definitivně stopku

13. srpna 2007, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
13. srpna 2007, 00:00

LIDOVÉMegalomanský projekt stavby 340 domků v Sibřině u Prahy je definitivně zastaven. Představenstvo obce v minulých dnech zamítlo změnu územního plánu. Firma Lidové domky, která již předem vybrala zálohy od klientů, tak areál určitě nevystaví. Rozzlobení zákazníci ji teď bombardují žalobami.

LIDOVÉ DOMKY Megalomanský projekt stavby 340 domků v Sibřině u Prahy je definitivně zastaven. Představenstvo obce v minulých dnech zamítlo změnu územního plánu. Firma Lidové domky, která již předem vybrala zálohy od klientů, tak areál určitě nevystaví. Rozzlobení zákazníci ji teď bombardují žalobami.

Na okraji obec Sibřina u Prahy je stále jen pole a dlouhý čas to tak ještě určitě zůstane. Podle představ zástupců developerské společnosti Lidové domky tam měl v tuto chvíli již růst obrovský komplex 340 rodinných domků. O změně územního plánu, která by výstavbu umožnila, se zástupci firmy s vedením obce přeli několik let. (O případu jsme podrobně informovali v Profitu 23/2007.) Na sklonku července ovšem padl konečně definitivní ortel. Zní: zamítnuto.

Hlasování proběhlo tajně. Ze sedmi členů obecního zastupitelstva bylo proti změně územního plánu šest. Jeden zastupitel se hlasování zdržel. „Tento verdikt je konečný. Podle našich prvních ohlasů si naprostá většina obyvatel obce oddechla, že zde nedojde k výstavbě onoho obřího projektu,“ říká místostarostka obce Lenka Stemberková.

Vedení Sibřiny vysvětluje nesouhlas s projektem zejména tím, že by neúměrně navýšil počet obyvatel a naopak by nezajistil dostatečné posílení infrastruktury. „Další změna územního plánu se již připravuje. Studii pro nás zpracovává vysoká škola ČVUT v Praze. K dispozici by měla být na podzim,“ říká Stemberková. „Tuto úpravu územního plánu ale potřebujeme zejména proto, že je v obci nutné položit novou kanalizaci. S dalšími rozvojovými plochami samozřejmě počítáme, určitě ale ne v té podobě, jakou představoval projekt Lidové domky,“ vysvětluje místostarostka.

SOUD ANI VYMÁHAČI ZATÍM NEPOMOHLI

S definitivním zamítnutím projektu tak ovšem začíná být ještě palčivější problém asi 250 klientů, od nichž firma Lidové domky vybrala předem mnoho milionů na zálohách. Nyní je prý odmítá vrátit. Většina klientů přitom již dříve přestala věřit v životaschopnost projektu, nyní se obava změnila v jistotu.

„Na schválení územního plánu jsem už dávno nespoléhal. Protože mi firma nechtěla vrátit zálohu, předal jsem věc nejprve vymahačské agentuře. Protože ale případ začala šetřit policie, vymahači už do toho nechtějí zasahovat. Dal jsem proto žádost k soudu, aby vystavil platební příkaz,“ říká jeden z klientů Ondřej Ešner. Ten zaplatil Lidovým domkům zálohu ve výši ceny nového auta.

Na soud se již před dvěma měsíci obrátili i manželé Henychovi, kteří patří mezi další poškozené klienty. „Nestalo se ale zatím nic. Justice nijak nereaguje, soud ani nepotvrdil přijetí naší žádosti,“ říká Jana Henychová.

NOVÝ PROJEKT JE NA PRODEJ Samotná firma Lidové domky již dříve zmizela z obchodního rejstříku, nedostupné jsou také její webové stránky. Skupina, která za firmou stála - tedy lidé kolem podnikatelů Pavla Hrice a Jiřího Sochy - mezitím již nabízejí pod novou hlavičkou Lidové byty dva další developerské projekty. V aktuálním realitním katalogu jsme našli na bytový komplex v Českém Brodě inzerát, ve kterém firma uvádí, že je již více než polovina bytů rezervována.

Druhý komplex v Nové Vsi u Kolína nabízely Lidové byty ještě před měsícem koncovým zájemcům. Nyní ho však firma na webových stránkách nabízí jako celek k prodeji developerům za šest milionů korun.

Obě zmíněné stavby jsou zatím jen na papíře. Jak jejich realizaci poznamenají problémy zastaveného projektu v Sibřině, to zatím není jasné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít