Megaprojekt dostal definitivně stopku

13. srpna 2007, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
13. srpna 2007, 00:00

LIDOVÉMegalomanský projekt stavby 340 domků v Sibřině u Prahy je definitivně zastaven. Představenstvo obce v minulých dnech zamítlo změnu územního plánu. Firma Lidové domky, která již předem vybrala zálohy od klientů, tak areál určitě nevystaví. Rozzlobení zákazníci ji teď bombardují žalobami.

LIDOVÉ DOMKY Megalomanský projekt stavby 340 domků v Sibřině u Prahy je definitivně zastaven. Představenstvo obce v minulých dnech zamítlo změnu územního plánu. Firma Lidové domky, která již předem vybrala zálohy od klientů, tak areál určitě nevystaví. Rozzlobení zákazníci ji teď bombardují žalobami.

Na okraji obec Sibřina u Prahy je stále jen pole a dlouhý čas to tak ještě určitě zůstane. Podle představ zástupců developerské společnosti Lidové domky tam měl v tuto chvíli již růst obrovský komplex 340 rodinných domků. O změně územního plánu, která by výstavbu umožnila, se zástupci firmy s vedením obce přeli několik let. (O případu jsme podrobně informovali v Profitu 23/2007.) Na sklonku července ovšem padl konečně definitivní ortel. Zní: zamítnuto.

Hlasování proběhlo tajně. Ze sedmi členů obecního zastupitelstva bylo proti změně územního plánu šest. Jeden zastupitel se hlasování zdržel. „Tento verdikt je konečný. Podle našich prvních ohlasů si naprostá většina obyvatel obce oddechla, že zde nedojde k výstavbě onoho obřího projektu,“ říká místostarostka obce Lenka Stemberková.

Vedení Sibřiny vysvětluje nesouhlas s projektem zejména tím, že by neúměrně navýšil počet obyvatel a naopak by nezajistil dostatečné posílení infrastruktury. „Další změna územního plánu se již připravuje. Studii pro nás zpracovává vysoká škola ČVUT v Praze. K dispozici by měla být na podzim,“ říká Stemberková. „Tuto úpravu územního plánu ale potřebujeme zejména proto, že je v obci nutné položit novou kanalizaci. S dalšími rozvojovými plochami samozřejmě počítáme, určitě ale ne v té podobě, jakou představoval projekt Lidové domky,“ vysvětluje místostarostka.

SOUD ANI VYMÁHAČI ZATÍM NEPOMOHLI

S definitivním zamítnutím projektu tak ovšem začíná být ještě palčivější problém asi 250 klientů, od nichž firma Lidové domky vybrala předem mnoho milionů na zálohách. Nyní je prý odmítá vrátit. Většina klientů přitom již dříve přestala věřit v životaschopnost projektu, nyní se obava změnila v jistotu.

„Na schválení územního plánu jsem už dávno nespoléhal. Protože mi firma nechtěla vrátit zálohu, předal jsem věc nejprve vymahačské agentuře. Protože ale případ začala šetřit policie, vymahači už do toho nechtějí zasahovat. Dal jsem proto žádost k soudu, aby vystavil platební příkaz,“ říká jeden z klientů Ondřej Ešner. Ten zaplatil Lidovým domkům zálohu ve výši ceny nového auta.

Na soud se již před dvěma měsíci obrátili i manželé Henychovi, kteří patří mezi další poškozené klienty. „Nestalo se ale zatím nic. Justice nijak nereaguje, soud ani nepotvrdil přijetí naší žádosti,“ říká Jana Henychová.

NOVÝ PROJEKT JE NA PRODEJ Samotná firma Lidové domky již dříve zmizela z obchodního rejstříku, nedostupné jsou také její webové stránky. Skupina, která za firmou stála - tedy lidé kolem podnikatelů Pavla Hrice a Jiřího Sochy - mezitím již nabízejí pod novou hlavičkou Lidové byty dva další developerské projekty. V aktuálním realitním katalogu jsme našli na bytový komplex v Českém Brodě inzerát, ve kterém firma uvádí, že je již více než polovina bytů rezervována.

Druhý komplex v Nové Vsi u Kolína nabízely Lidové byty ještě před měsícem koncovým zájemcům. Nyní ho však firma na webových stránkách nabízí jako celek k prodeji developerům za šest milionů korun.

Obě zmíněné stavby jsou zatím jen na papíře. Jak jejich realizaci poznamenají problémy zastaveného projektu v Sibřině, to zatím není jasné.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít