Medvídku, kde jsi?

16. března 2012, 08:01 - Robert Šimek
16. března 2012, 08:01

Hračky z Hamira Rokycany patřily desítky let k nedílným součástem dětských pokojíčků v celém Československu. Firma vyráběla původně cínové figurky, největší úspěch ale zaznamenala ve druhé polovině 20. století díky panenkám a plyšovým zvířátkům.

Foto: Muzeum Rokycany

Historie výroby hraček na Rokycansku má více než stoletou tradici a je úzce spojena s rodinou Pospíšilů. Její členové vlastnili hamr u obce Holoubkov, ve kterém začal Karel Pospíšil roku 1910 vyrábět cínové figurky, především vojáčky. Byl vyučeným zámečníkem a odlévat cín se naučil v německém Norimberku. Zpočátku se mu dařilo a zakázek rychle přibývalo. Rozkvět firmy ovšem rázně utnula první světová válka. Lidé začali mít vojáků dost a o figurky husarů, rejtarů, kyrysníků a dragounů přestal být zájem.

První byl zajíček

Po válce se už rodina k cínovým postavičkám nevrátila a zaměřila se raději na výrobu ručně šitých textilních hraček. Pospíšilova manželka Miluše navštívila počátkem 20. let Francii, kde ji zaujaly různé druhy panenek a medvídků. Hned po návratu do vlasti proto ušila první textilní hračku – plyšového zajíčka. Výsledek byl velmi povedený, rodina proto brzy rozjela výrobu ve velkém a zaměstnala i několik dalších šiček.

Hlavní dílna byla zpočátku v Cerhovicích u Hořovic, kde Pospíšilovi bydleli. Prostory byly ale pro rychle se rozvíjející podnikání příliš těsné a roku 1930 došlo ke stěhování do Rokycan. Na rohu Plzeňské a Roháčovy ulice zde vyrostl nový patrový dům, ve kterém byla ještě tentýž rok zahájena výroba.

Firma dostala název Hamiro, což byla zkratka tří slov – hamr (původní místo výroby hraček), Miluše a Rokycany. Ve znaku měla nejdřív holubičku, symbolizující Holoubkov, brzy ji však nahradil mnohem známější medvídek. Zajímavostí je, že ovál s textem Hamiro byl registrován u pražského úřadu průmyslového vlastnictví pro tuzemsko i zahraničí, hlavička medvídka ale z neznámých důvodů chráněna nebyla.

Evropská špička

Hlavním výrobním artiklem firmy se stala zvířátka z plyše a plsti. Produkce rychle stoupala a továrna začala být známá i ve světě. V polovině 30. let požádali o spolupráci s výrobou hraček například Irové, kteří právě budovali nový hračkářský závod v Dublinu. Rokycanskou firmu už tehdy vedl Karlův syn Libor Pospíšil, jenž žádosti ochotně vyhověl a za pomoc dostal oficiální poděkování od irské vlády.

V letech 1936 až 1938 byla výroba hraček v Rokycanech na vrcholu. Počet zaměstnanců se z původních 12 zvýšil až na 500. Podnik byl druhou největší továrnou na hračky v Evropě a jeho sortiment zahrnoval už více než 300 plyšových zvířátek různých barev a velikostí. Po rychlém vzestupu ovšem následoval stejně rychlý pád. V době okupace se výroba hraček v Hamiru prakticky zastavila a byla nahrazena šitím vojenských uniforem a prádla.

Příbramské velení

Po druhé světové válce se závod k výrobě hraček vrátil. Roku 1948 ale přišlo znárodnění a firma se zhruba 50 zaměstnanci se stala součástí národního podniku Závody na hračky a dřevěné zboží v Albrechticích a později národního podniku Tofa v Jablonci nad Nisou. Roku 1950 pak vznikl nový podnik na výrobu hraček v Příbrami, který převzal rokycanskou továrnu i původní název.

Národní podnik Hamiro Příbram tvořilo celkem pět provozů, přičemž rokycanský závod dostal číslo tři (jedničkou byla Příbram, dvojkou Solenice, čtyřkou Sedlčany a pětkou Zalužany). V 80. letech přešel podnik pod pražský Koh-i-noor, změna to však byla jen administrativní.

Produkce zpočátku stagnovala, v 70. letech ale přišlo oživení a výrazný nárůst výroby. Rokycanský závod byl rozšířen o nové křídlo, sklady i garáže. Počet zaměstnanců se brzy zvýšil až na 125 a zhruba 70 procent produkce mířilo na vývoz do Německa, Rakouska, Sovětského svazu, Kanady i Austrálie. Menšími odběrateli byly také skandinávské země, Francie a Nizozemí.

Hamiro

Jedna z nejznámějších českých firem na výrobu hraček vznikla roku 1930 v Rokycanech. Zpočátku patřila rodině Pospíšilů a v letech 1936 až 1938 zaměstnávala až 500 dělníků. Po druhé světové válce byla znárodněna a roku 1950 se stala součástí nově vzniklého národního podniku Hamiro se sídlem v Příbrami. Produkce zpočátku stagnovala, od 70. let se ale začala opět zvyšovat a vývoz směřoval do mnoha zemí světa. Po roce 1989 získali rokycanský závod zpět původní majitelé, kteří ho prodali Jiřímu Krotilovi. Tomu se ovšem podnikání nedařilo a roku 1997 firma zkrachovala.

S Krotilem ke krachu

Po revoluci v roce 1989 se původní část továrny i s pozemky vrátila rodině Pospíšilů. Noví majitelé ale už ve výrobě hraček pokračovat nechtěli a firmu obratem prodali Jiřímu Krotilovi, který od státu získal i zbývající část rokycanského závodu. Stal se tak majitelem celé výrobny včetně strojů, materiálu, forem a střihů.

Podnikání se mu ale vůbec nedařilo. Místo modernizace provozů podával žaloby na bývalé vedení i na ministerstvo průmyslu a roku 1997 dovedl firmu až ke krachu. Strojové zařízení nechala jeho manželka Jarmila převézt do Železného Brodu, kde založila vlastní hračkářskou firmu Jakro. Původní továrnu v Rokycanech koupil v rámci konkurzního řízení majitel firmy Tripol Jiří Šváb, jehož zaměstnanci začali v bývalém Hamiru montovat jízdní kola.

Výroba světoznámých plyšových hraček tím v Rokycanech definitivně skončila. Budova, kterou roku 1930 nechala postavit rodina Pospíšilů, ale zubu času odolala a nedávno prošla dokonce celkovou rekonstrukcí. Jejím současným majitelem je společnost Roxwell, která vznikla roku 2006 odštěpením z Tripolu a věnuje se obchodu se sportovním zbožím.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít