Mediální revue

16. prosince 2010, 15:47 - redakce
16. prosince 2010, 15:47

Devětačtyřicáté pokračování

THE GUARDIAN

Pravicovější než Thatcherová

Britové podporují sociální stát mnohem méně než v 80. letech, ukázal každoroční průzkum sociálních postojů. Lidé se tak podle listu The Guardian ztotožňují s některými hodnotami konzervativní premiérky Margaret Thatcherové daleko více než v době, kdy slavná železná lady vedla zemi. Posun k pravicovým hodnotám Británie zažila během éry labouristických vlád. Průzkum Národního centra pro sociální výzkum ukazuje, že klesly například sympatie k příjemcům sociálních dávek, stejně jako podpora přerozdělovacích daní a veřejných výdajů. Zatímco v roce 1989 podporovalo přesun peněz od bohatých k chudým 51 procent obyvatelstva, o dvacet let později se ke stejnému principu hlásilo jen 36 procent lidí. Větší výdaje vlády na benefity podporuje jen 27 procent lidí, zatímco na konci thatcherovského období to bylo téměř 60 procent.
„Průzkum ukazuje národ na rozcestí mezi pravicí a levicí. Na jedné straně můžeme sledovat tvrdší postoj vůči sociálním reformám, na druhé straně silnou podporu pro investice do zdraví a vzdělání,“ vykládá šéfka výzkumného centra Penny Youngová. Zpráva totiž také uvádí, že veřejnost je nyní daleko spokojenější s úrovní zdravotnictví a školství. To by mohlo být varováním pro současnou vládu – reformy a škrty v těchto oblastech by se jí mohly vymstít. Zvlášť v době, kdy čtyři z deseti lidí „téměř nikdy“ nevěří, že vláda dává na první místo zájem státu.

MACAU NEWS

Kasina v Macau plní státní pokladnu

Kasina v Macau, bývalé portugalské enklávě a dnešní zvláštní administrativní oblasti Číny, přinášejí majitelům, akcionářům, ale také tamní vládě čím dál vyšší zisky. Za jedenáct měsíců letošního roku vzrostly jejich hrubé výnosy o 56,9 procenta na rekordních 21,10 miliardy dolarů. Z šesti hlavních operátorů si největší podíl, a sice 32 procent, z koláče ukrojil Stanley Ho, který s tímto druhem byznysu v Macau začínal v průběhu 2. světové války.
Parlament Macaa, takzvané Legislativní shromáždění, počítá s tím, že daňové příjmy z kasin zaplní v roce 2011 státní pokladnu ze 72 procent. Kasina musejí odvádět pětatřicetiprocentní daň přímo vládě, v příštím roce by tak mělo z heren přitéct 7,17 miliardy dolarů. Vláda Macaa před nedávnem oznámila, že zpřísní kontrolu nad tamním hazardním průmyslem. Půjde zejména o zesílení elektronického monitorování a důkladnější audit šesti hlavních operátorů kasin. Podnětem se stala návštěva a hlavně „dobře míněné“ instrukce čínského premiéra Wen Ťia-paa, který do Macaa zavítal v listopadu. Macao nyní nabízí 4838 hráčských stolů a podle slov ministra pro ekonomiku a finance Francise Tam Pak Yuena vláda dodrží dříve stanovený limit a konečný počet nepřekročí výši 5500 stolů.

REUTERS

Chudáci důchodci

Američtí penzisté na tom nejsou tak dobře, jak se říká. Nová studie totiž ukázala, že v budoucnu téměř polovina z nich stráví minimálně jeden rok pod hranicí chudoby anebo těsně kolem ní. Nůžky mezi důchodci dále rozevírá úroveň vzdělání a politicky nekorektní rasové hledisko.
„Mezi bílými a Afroameričany jsou historické rozdíly. V případě Afroameričanů je větší pravděpodobnost, že budou mít nižší platy a daleko menší majetek,“ vysvětlil agentuře Reuters Mark Rank, profesor na Washingtonské univerzitě v St. Luis.
Studie ukázala, že 58 procentům lidí mezi šedesáti a 84 lety budou v budoucnu chybět likvidní aktiva, která by jim pomohla překonat období neočekávaných výdajů nebo klesajících příjmů. U Afroameričanů je tato pravděpodobnost ještě 2,4krát vyšší. Obdobně vysoká hrozba chudoby čeká také lidi s nižším vzděláním.
Profesor Rank si myslí, že zákonodárci by se měli pokusit přimět seniory k větší šetrnosti. „Vzhledem k současným demografickým a ekonomickým trendům v Americe hrozba chudoby zřejmě přetrvá i v následujících letech,“ dodal.

SME

Nákupní centra přibývají

Rozmach výstavby nákupních center na Slovensku nezastavila ani krize, v přepočtu na plochu jich v roce 2010 přibylo nejvíce za posledních 20 let, napsal deník Sme s odvoláním na společnost Cushman & Wakefield. Zatímco v České republice se počítá s tím, že v roce 2011 poprvé po dvaceti letech nepřibude žádné větší nákupní centru, na Slovensku bude expanze pokračovat. Slovensko by tak mohlo přeskočit ČR v přepočtu nákupní plochy na tisíc obyvatel, protože letos už se obě země v tomto ohledu vyrovnaly.
„Slovensko má ještě v obchodních centrech deficit a obyvatelé si je žádají,“ řekl Ľubomír Drahovský, analytik agentury Terno. Celková plocha nákupních center, které se mají otevřít v roce 2011, by však už měla dosáhnout jen třetiny ploch otevřených v roce 2010. Naopak boom zažijí maloobchodní parky, které developeři stavějí spíše v okresních městech.

FINANCIAL TIMES

Kubu tlačí dluhy

Vysoký státní dluh přiměl kubánské představitele, aby uvažovali o zásadní přestavbě státem řízené ekonomiky. Ke změnám Castrův stát vydatně podněcují věřitelé, především Čína, která Kubě v posledních letech půjčuje nejvíce. Vyplývá to z videozáznamu z listopadové schůzky stranických předáků, který unikl a nyní se šíří mezi kubánskou inteligencí.

Na schůzce za zavřenými dveřmi se jednalo o programu chystaného sjezdu Komunistické strany Kuby. Ten se uskuteční v dubnu příštího roku a pravděpodobně schválí konkrétní kroky k ozdravení ekonomiky. Strana plánuje snížení počtu státních zaměstnanců o 20 procent, osekání sociálních výhod, zrušení některých státních dotací, zlepšení státní obchodní bilance a uvolnění pravidel pro drobné podnikání a zahraniční investice. Plánovaná opatření se nápadně podobají receptu, který zachraňovaným dlužníkům zpravidla předepisuje Mezinárodní měnový fond. Kuba přitom byla z většiny finančních institucí včetně MMF vyloučena a nouzové východisko pro ni představují především čínské půjčky.
Kubánský ministr financí Marino Murillo na videozáznamu údajně říká, že vzrůstající dluh a urgentní potřeba dalších úvěrů nutí vládu udělat pořádek ve státních financích. Zatímco v roce 2007 činil kubánský státní dluh 17,8 miliardy dolarů, dnes podle většiny analytiků přesahuje sumu 21 miliard dolarů. Je tak na úrovni 50 procent hrubého domácího produktu, roční devizové příjmy přesahuje o 30 procent. Murillo prý v nahrávce zdůrazňuje význam čínského úvěru, který je podle něj nutné splácet včas. Vládní plány na výstavbu ropných rafinerií, přístavů, železnic a elektráren se bez vydatné čínské injekce neobejdou.

DIE ZEIT

Sociální to rád málokdo

Programy sociálně zodpovědného bankovnictví sice v Německu nabírají na síle, pořád se ale jedná spíše o ezoterickou záležitost – znalosti se předávají v uzavřených skupinách. Jak zjistil týdeník Die Zeit, drtivá většina studentů toužících po titulu MBA v oboru „social banking“ již v branži pracuje. Jde přitom o pracovníky nadací nebo malých finančních ústavů. Z velkých hráčů na úvěrovém a finančním trhu nestojí o specializaci na bankovní investice do ekologického zemědělství, obnovitelných zdrojů nebo nadací téměř nikdo. „Zkoušíme oslovit více lidí mimo domovskou scénu, ale jde to ztuha,“ přiznává Katharina Becková, mluvčí bochumského Institute for Social Banking. Ten před čtyřmi roky založily renomované finanční domy v oblasti sociálního bankovnictví – německá GLS Bank, nizozemská Triodos Bank a řada soukromých mecenášů. K etickému kodexu absolventů patří nežádat k manažerskému platu bonusy a neinvestovat do zbraní, loterií nebo atomové energie.

BLOOMBERG

Kanaďané, plaťte

Obyvatelům Kanady se dostalo vážného varování, aby se přestali dále zadlužovat. Premiér Stephen Harper, guvernér centrální banky Mark Carney a ministr financí Jim Flaherty vyslovili na veřejnosti vážné obavy poté, co statistika za třetí čtvrtletí přisoudila kanadským domácnostem vyšší míru zadlužení vzhledem k disponibilnímu příjmu, než vykázaly Spojené státy. Stalo se tak poprvé po dvanácti letech. „Naši rodiče se snažili splatit hypotéku co možná nejdříve, někteří Kanaďané se k něčemu takovému ale teď nemají. Rád bych jim k tomu dodal odvahy,“ citovala Flahertyho agentura Bloomberg. Výzva podtrhla obavy kanadské vlády z toho, že vysoká úroveň zadluženosti může ohrozit oživení tamní ekonomiky, zejména pokud by vzrostly náklady na půjčky a domácnosti by začaly bojovat s placením účtů. Kanadské banky vesměs unikly dopadům globální finanční krize a pokračovaly v poměrně štědrém úvěrování. Náchylnost spotřebitelů k půjčkám podpořily také nízké úrokové sazby. Ministr financí už pohrozil, že zavede regulatorní kroky, aby udržel zadluženost více na uzdě.

DER STANDARD

Šilinky ve slamníku

Podle posledních informací rakouské centrální banky se obyvatelé alpské země ani téměř devět let po přechodu na euro nezbavili obrovského množství bývalého národního platidla, šilinků. Ve slamnících, v pokladničkách a dalších skrýších zůstaly staré mince a bankovky v hodnotě 10,6 miliardy šilinků (770 milionů eur).
Deník Der Standard připomněl, že při troše štěstí se mezi starým oběživem najde i klenot, jehož původní hodnota se časem zmnohonásobila a stal se žádaným kusem mezi sběrateli po celém světě. Například tisícišilinková bankovka z roku 1961 může dnes na aukci vynést až 8500 eur.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít