Mediální revue

20. dubna 2010, 14:30 - (red)
20. dubna 2010, 14:30

Sedmnácté pokračování

THE SYDNEY MORNING HERALD

Sorosovo varování Strategie státních výpůjček a výdajů, která v roce 1998 pomohla vymanit se z asijské finanční krize a jež se používá i za současné, by mohla vést k další, pokud si svět nevezme náležitá ponaučení. Tento výrok finančníka a miliardáře maďarského původu George Sorose zveřejnil australský liberální deník. Soros to prohlásil v přednášce na konferenci, kterou 13. dubna uspořádal v Londýně týdeník The Economist.
Soros také řekl, že dnešní ekonomie chybuje, nechce-li přiznat, jaká je podstata trhů: „Pokud se neponaučíme, že trhy jsou ze své podstaty nestabilní a že stabilitu zajistí jen veřejná politika, nevyhneme se ještě větší bublině. Posílili jsme pákový efekt nahrazením privátních úvěrů státními a obrovským navýšením státního zadlužení.“ A varoval: od asijské krize v roce 1998 k úvěrové z roku 2008 uplynulo deset let. V důsledku opakování stejné chyby se za dalších osm let dočkáme další krize.

SPIEGEL ONLINE

Ossi nejsou etnikum V Německu s napětím sledovaný soudní spor nakonec skončil, jak se čekalo. Žena, která se u tribunálu ve Stuttgartu domáhala finanční kompenzace, protože ji firma údajně nezaměstnala kvůli východoněmeckému původu, neuspěla. Nešlo o diskriminaci kvůli etnickému původu, jak se svým advokátem tvrdila.
Dle některých názorů však rozhodnutí nebylo po právní stránce „čisté“. Výklad německé ústavy by prý umožňoval i opačný výsledek. Německý tisk přisuzoval sporu velký význam. A kauza ukázala, jak to je víc než dvacet let od rozpadu komunistického bloku skutečně s údajnou jednotou národa. Podobné spory však prý mohou jednotu Němců posílit.

TIME

U amišů se lze přiučit V USA žije víc než dvě stě tisíc amišů. Až na výjimky nepoužívají elektřinu, jezdí jen koňmo, do školy chodí zřídka déle než osm let a internetu se vyhýbají. Navzdory tomu jsou amišové, potomci švýcarské protestantské skupiny, úspěšnými podnikateli. „Běžným“ Američanům zkrachuje firma do pěti let od jejího založení ve více než 50 procentech případů. Mezi amiši je neúspěšných malých podnikatelů jen deset procent. Příčiny je třeba hledat v jejich kulturních hodnotách.
Prostý způsob života si amišové přenášejí i do pracovních vztahů. Jejich pravidlem při komunikaci se zaměstnanci je: „Nikdy po podřízeném nechtějte, aby dělal něco, co byste nedělali sami.“ Šéf běžně pomáhá svým zaměstnancům s nepříjemnou prací. Dalším pravidlem je pracovitost. To platí pro všechny členy obvykle početných rodin, kteří svým hlavám v zaměstnání pomáhají. Roli hraje i značná přizpůsobivost, díky níž amišové neváhají vstávat denně ve čtyři hodiny ráno a jezdit za prací téměř sto kilometrů. Je sice nepravděpodobné, že by někdy nějaký amiš řídil společnost ze seznamu Fortune 500, ale jejich úspěch prý ukazuje, že k efektivnímu řízení podniku nemusíte mít titul MBA.

DIE ZEIT

Mléčná lež Francouzský nadnárodní potravinářský koncern Danone mění reklamní strategii, protože jej ochránci spotřebitelů již poněkolikáté obvinili z klamavé reklamy. Ve svých spotech totiž tvrdí, že jeho produkty Actimel a Activia mají blahodárné účinky na zdraví a posilují imunitu. To je dle kritiků jedna z nejostudnějších reklamních lží. Největší světový výrobce jogurtů se proto nedávno rozhodl, že pozitivní dopad na zdraví již nebude zmiňovat.
V USA dokonce Danone v souvislosti s reklamní kampaní čelí soudnímu řízení. Firma je na americkém trhu ochotna poskytnout na odškodnění svých klientů až 45 milionů dolarů. Zákazníkům, kteří přinesou prázdné obaly bez účtů, vyplatí 35 dolarů. Pokud se zákazník prokáže i účtenkou, obdrží až sto dolarů. „Společnost trvá na své reklamě a odmítá, že by chybovala. Navzdory tomu volí toto řešení, protože chce předejít nákladům na soudní řízení,“ vysvětlilo své opatření vedení Danone.

TRUTHDIG

Poněkud falešná statistika Americký internetový časopis se podíval na statistiky amerických obětí války v Afghánistánu. A tvrdí, že relativně nižší počet padlých vojáků v porovnání s jinými konflikty je dán vysokou úmrtností amerických civilistů, kteří se do války nechávají najímat na pomocné práce – například jako kuchaři či ostraha. Těchto takzvaných „civilních dodavatelů“ vyslali Američané do Afghánistánu víc než příslušníků armády – přibližně 107 tisíc oproti 78 tisícům vojáků.
Pokud jde o lidské oběti, americká vláda zveřejňuje pouze armádní údaje, což svádí k tomu, že jejich počet není natolik vysoký. Mrtvé civilisty však lze dohledat prostřednictvím amerického ministerstva práce. Od začátku války v roce 2001 jich zemřelo 289, z čehož sto za posledního půl roku. Přičtou-li se k nim padlí vojáci (848), výsledný údaj převyšuje symbolickou hranici tisíce obětí.

CHATTANOOGA TIMES

Starostou in memoriam Nečekaná smrt Carla Robina Gearyho staršího nezabránila občanům amerického jižanského městečka Tracy City zvolit zesnulého starostou. Protikandidátka Barbara Brocková obdržela pouhou třetinu hlasů. Občanům se prý nelíbí její návrhy na modernizaci městečka.
„Zní to sice podivně, ale i mrtvý starosta je lepší než ona,“ vysvětloval situaci jeden z občanů Tracy City. Poražená Brocková komentovala záležitost stručně. Vlastně jí stačila dvě slova: „Já žiji.“

DIE ZEIT

Mongolská mise Ve stepi mezi Čínou a Ruskem, vklíněn mezi horskými hřebeny a v jedné z nejméně osídlených krajin na světě leží Ulánbátar, hlavní město Mongolska. A v jeho centru, naproti soše Čingischána, právě otevřela svou 451. prodejnu společnost Louis Vuitton. Luxusní kožená zavazadla na pěti stech metrech čtverečních – zevnitř Paříž, zvenku Střední Asie. Někdo by si mohl myslet, že Mongolsko potřebuje spíš rozvojovou pomoc než kufry za tisíce eur, nikoli však šéf obchodu Yves Carcelle: „Máme tady už pět tisíc mercedesů, několik Porsche Cayenne, dva vozy Bentley a v Ulánbátaru dokonce jezdí jeden maybach.“ Proč ne.
Na svých tradičních trzích, v USA a v Evropě, francouzský koncern stagnuje a Mongolsko se svými obrovskými zásobami nerostných surovin slibuje nové peníze. Pod prachem mongolské stepi se totiž skrývá měď, zlato, stříbro, uhlí a ropa. „Pro nerostné bohatství si již brzy přijdou byznysmeni z celého světa. V něčem si to mongolské zlato přece odnést musejí,“ uvažuje Carcelle.

THE DAILY TELEGRAPH

Alkoholismus vzdělaných žen Výsledky šetření několika tisíc 39letých britských mužů a žen narozených ve stejném týdnu v roce 1970 odhalily, že vzdělané příslušnice něžného pohlaví pijí alkohol téměř denně a mají s jeho konzumací problémy. Ve studii London School of Economics se dále uvádí, že vyšší konzumaci alkoholu u žen lze předvídat už z jejich předškolních testů prováděných v pěti letech. Ženy, které v nich dosáhly úrovně „dobrý“ nebo „velmi dobrý“, pijí v dospělosti denně alkohol 2,1krát častěji než ty ostatní. U mužů to bylo jen 49 procent. U žen se středoškolským či vysokoškolským vzděláním je o 71 procent pravděpodobnější, že budou pít téměř denně alkohol, než ty, které žádné vzdělání nemají. U vysokoškolaček je to 86 procent. U nich je také 1,7krát pravděpodobnější, že budou mít problém s konzumací alkoholu než jejich méně vzdělané protějšky.
Studie tuto častější konzumaci alkoholu vzdělaných žen vysvětluje tím, že za prvé mají později děti, čímž je opožděna jejich rodičovská zodpovědnost. Za druhé ve společenském životě i na pracovišti se pohybují v prostředí ovládaném muži, jehož součástí je alkoholická kultura. Za třetí vyrůstaly v rodinách střední třídy, ve kterých rodiče pravidelně popíjeli alkohol.

STERN.DE

Jablko v ruce Nejeden evropský fanoušek vymožeností hi-tech nyní žárlí na německou kancléřku Angelu Merkelovou. Stala se totiž jednou z prvních evropských majitelů iPadu. Nejočekávanější novinku společnosti Apple tohoto roku obdržela přímo od kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera. My ostatní si ještě počkáme.
Počítačový koncern se totiž rozhodl, že mezinárodní start posune o měsíc – na konec května. Odůvodnil to obrovskou poptávkou v USA. Neuvěřitelných pět set tisíc iPadů se prodalo hned v prvním týdnu prodeje. Tablet je už proto dnes úspěšnější než jeho starší bráška iPhone. Koncern prostě nestačí vyrábět. Tomu však někteří experti nevěří. Dle nich se prý Apple jen snaží uměle stimulovat trh. „To není pravda. Prodeje v USA jsou prostě mnohem vyšší, než společnost očekávala. Kdyby Apple teď zahájil prodej i v Evropě, měl by problém všude. Tomu se logicky snaží vyhnout,“ nesouhlasí analytička společnosti Gartner Carolina Milanesiová. Kdy iPad dorazí i do Česka, je zatím ve hvězdách. „Nedokáži ani říct, zda to bude ještě tento rok,“ prozradil mluvčí českého distributora společnosti DataConsult CZ Michal Houdek.

Text do rámečku:
600 miliard liber

jsou státní výdaje Velké Británie, přičemž její HDP činí 1,2 bilionu liber. Odborníci tvrdí, že se musejí snížit buď okamžitě nebo nejpozději během roku či dvou zhruba o sto miliard liber.
Prospect

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít