Mediální revue

06. září 2011, 14:01 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
06. září 2011, 14:01

Burgundské víno pomáhá pacientům po infarktu

The Wall Street Journal

Spojení silných

Evropské značky Siemens a Volvo spojí síly při vývoji elektromobilů. Společný projekt se zaměří na vylepšení systému elektrického pohonu, elektroniky i dobíjení, jeho hlavním cílem však bude integrace těchto systémů do vozů Volvo C 30 Electric.
Německý elektronický koncern Siemens, který o projektu informoval začátkem září, uvedl, že první vozy budou připraveny k testování koncem roku. Zhruba za rok pak převezme od švédského výrobce flotilu 200 elektromobilů, které se stanou součástí vozového parku firmy Siemens, a budou se tak dál testovat v praktickém provozu.
Švédská automobilka Volvo (Volvo Car Corp) již není národní značkou, po ztrátách z posledních let ji od společnosti Ford Motor vloni v září koupila čínská společnost Zhejiang Geely Holding Group. Číňané za ni zaplatili 1,8 miliardy dolarů (34,5 miliardy Kč), což je dosud největší čínská akvizice zahraniční automobilky. Po převzetí značky uvedli, že uvažují o třech nových závodech v Číně a že hodlají investovat do rozšíření výroby Volva 900 milionů dolarů. Reuters

Věznice do privátu

Americký stát Ohio převedl věznici Lake Erie do vlastnictví soukromé firmy. Podle vyjádření z oficiálních míst jde o první privatizaci tohoto typu, stát chce vzhledem k napjatému rozpočtu prodat celkem pět podobných zařízení. Budovu jedenáct let starého nápravného zařízení Lake Erie, určenou pro zhruba 1500 pachatelů nenásilných trestných činů, koupil provozovatel věznic, nashvilská společnost Correction Corporation of America (CCA) za 72,7 milionu dolarů (přibližně 1,24 miliardy Kč). U dalších čtyř věznic byla nabízená cena podstatně nižší, proto zatím zůstávají v majetku státu Ohio.
Převodem celého zařízení do soukromého vlastnictví se mají náklady na provoz věznice snížit o osm procent, očekávané úspory tak činí zhruba tři miliony dolarů za rok. Ohio bude podle dohody za každého vězně platit 44,25 dolaru (755 Kč) denně. Firma CCA provozuje od roku 2001 i jiné věznice, zatím však působila pouze v roli správce.
Prodej nápravných zařízení je součástí úsporného balíčku, který v červenci podepsal republikánský guvernér státu Ohio John Kasich. Liberální skupina politiků proti tomuto záměru protestuje, privatizaci věznic považuje za protiústavní. Přestože soud se bude touto stížností zabývat až koncem měsíce, další kroky k dokončení transakce už povolil. Le Monde

Vínem proti infarktu

O červeném víně se traduje, že v rozumném množství prospívá zdraví. Donedávna se tato teorie nemohla opřít o vědecká fakta, teď je ale všechno jinak. Nedávno zveřejněná studie vědců z Burgundské univerzity v Dijonu přináší o blahodárném účinku červeného vína empiricky získané důkazy. Sledováním třiceti pacientů po infarktu myokardu lékaři zjistili, že jedna sklenka vína při jídle měla na jejich rekonvalescenci jednoznačně pozitivní vliv. Nemocní byli rozděleni do dvou skupin: patnáct si dopřávalo dvakrát denně sklenku červeného vína, zbytek pil jen vodu. Všem byla podávána strava na středozemský způsob, sestávající převážně ze zeleniny, ryb, ovoce a z tuků výhradně olivový olej. Takový režim pak dodržovali dva týdny. „U všech sledovaných pacientů jsme porovnali klinické, fyziologické a krevní hodnoty první a poslední den experimentu. Krevní testy prokázaly velmi zajímavé výsledky u těch, kdo pili víno: snížení hladiny cholesterolu o 18 procent, zvýšení hladiny antioxidačních látek a zlepšení krevního oběhu,“ uvedl Norbert Latruffe, profesor metabolické a výživové biochemie. Upřesnil, že vědci pro experiment využili kvalitního burgundského vína, které je bohaté na třísloviny a antioxidanty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít