Mediální revue

14. září 2011, 17:15 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
14. září 2011, 17:15

Cenu barevných drahokamů žene nahoru poptávka z Asie

The Economist

Rubíny, safíry, smaragdy

Zlato není jedinou jistotou, cena roste i u jiných podobných komodit. Investoři se čím dál více zajímají o barevné drahokamy, z nichž zřejmě nejvíce podražily rubíny. Jejich prodejci tvrdí, že cena vysoce kvalitních rubínů stoupla letos o polovinu a v posledních dvou letech na dvojnásobek. Špičkové safíry stojí 150 tisíc dolarů i víc za karát, přičemž ještě v roce 2009 to bylo maximálně 80 tisíc. Hodnota nejlepších afrických smaragdů se v aukcích zvedla o více než 60 procent. Lépe se prodávají i polodrahokamy, například červený turmalín, rubelit. Obchodníci přisuzují růst cen zvýšenému zájmu z rychle rostoucích ekonomik, zejména z Číny a z Indie. V obou zemích je obliba barevných kamenů tradicí (žluté safíry podle hinduistů přinášejí štěstí) i módní záležitostí. „Jsou znakem bohatství, na žádné recepci v Šanghaji nebo Bombaji nesmějí chybět. To ale není vše, čím dál častěji volají i týpky z Wall Streetu,“ říká Edward Boehm z firmy RareSource.
Investice se však nemusí vyplatit. Hodnocení kvality barevných kamenů je složitější než třeba u diamantů, podvody jsou tak častější. „Ale zatímco bezcenné akcie poslouží tak nanejvýš jako toaletní papír, rubín si klidně můžete vzít do divadla,“ uzavírá týdeník Economist.

BBC

Naháč na rakovinu

Na klinické testy čeká léčba rakoviny s pomocí „chytré bomby“ vytvořené z extraktu ocúnu jesenného, v češtině lidově nazývaného naháč či naháček, v angličtině „naked lady“. Slibuje to studie výzkumníků z Bradfordské univerzity. Výtažek z rostliny známý jako kolchicin je pro lidské tkáně toxický, vědcům se ale podařilo upravit jeho molekuly tak, že jsou v těle neaktivní, dokud nedosáhnou tumoru. Teprve pak přeruší cévy, které nádor vyživují, a tím ho v podstatě „vyhladoví“. Vzhledem k tomu, že se „chytrá bomba“ aktivuje až v nádorových buňkách, mohlo by jít o efektivní lék, který by prakticky neměl vedlejší účinky, a navíc by mohl pomoci i s jinak problematickými metastázemi. „I když jsme původně chtěli jen zastavit další růst nádorů, v polovině případů se myši zdály být z rakoviny vyléčeny. Jsme optimističtí ohledně možností, ale zároveň musíme být opatrní, prozatím jsou všechny výsledky jen z laboratorních podmínek,“ říká Laurence Patterson, vedoucí výzkumného týmu, který doufá, že během osmnácti měsíců budou moci začít klinické testy. Los Angeles Times

Cesta ke středu měsíce

Poznat Měsíc skrz na skrz se chystá americká NASA. K zemské družici vyslala dvojici výzkumných družic pod názvy Grail A a Grail B. Celá mise má náklady zhruba 496 milionů dolarů. Přestože kvůli úsporám vynese obě družice jedna raketa, k cíli doputují zvlášť, na Silvestra a na Nový rok. Ve společné formaci pak budou obíhat okolo Měsíce, a poprvé tak detailně zmapují jeho gravitační pole.
Vědci z NASA si od projektu slibují například potvrzení či vyvrácení teorie, podle níž Země měla dvě přirozené družice, které se po srážce spojily do současného Měsíce. Vedle toho budou schopni porozumět termálním procesům, které na Měsíci probíhaly, a lépe tak pochopit i evoluci ostatních planet včetně Země. Ve zkratce řečeno by lunární gravitační mapa měla pomoci poznat Měsíc od jeho povrchu až k jádru. Vedoucí ředitelství vědeckých misí NASA Ed Weiler proto po vzoru Julese Vernea nazval misi „cestou ke středu Měsíce“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít