Mediální revue

26. října 2011, 17:14 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
26. října 2011, 17:14

Krizi ve stavebnictví, která postihla Irsko, provází růst černé ekonomiky

Irish Times

Ráj melouchářů

Krize ve stavebnictví, která postihla celé Irsko, je poznamenána nejen propadem prodejů nových domů, ale i nárůstem černé ekonomiky. Podle odhadů Federace podnikatelů ve stavebnictví (CIF) dosahuje roční objem nevykázaných prací až dvou miliard eur, což je sedmina obratu celé stavební branže. Na černo se provádějí převážně rekonstrukce domů a bytů, opravy a údržbářské práce. Většinou jde přitom o tzv. nixers, tedy meloucháře, kteří jako zaměstnanci státu řádně odvádějí daně i pojištění, prostřednictvím nezdaněných příjmů si však přivydělávají bokem. Stavební byznys je ale jen špičkou ledovce v irské černé ekonomice, experti odhadují její celkový objem na 25 miliard eur ročně. Erár tak podle těchto odhadů tratí na daních kolem pěti miliard eur.

AFP

Méně šperků mezi dárky

Nejdůležitější hinduistické svátky, letošní říjnové Diwali, byly v Indii o něco méně okázalé než v minulých letech. Především střední vrstva tam letos neutrácela za dárky tolik jako loni, méně než obvykle se prodávaly také tradičně oblíbené zlaté šperky. Důvodem je vysoká cena zlata, ale také inflace a zvyšující se ceny pohonných hmot a potravin. Indie je největším dovozcem zlata na světě, v této zemi končí více než třetina celosvětové spotřeby. Indové zlato milují, a to nejen v podobě šperků, ale také jako bezpečnou investici. Nicméně v posledních měsících nenakupují ve velkém, zlato je pro ně už příliš drahé. Počátkem září se jeho cena vyšplhala na 1920 amerických dolarů za unci a i nadále zůstává přibližně o 15 procent vyšší, než tomu bylo počátkem roku. Nemluvě o přelomu století, kde se unce prodávala za 255 dolarů. Od té doby cena vzrostla o téměř 550 procent. Odborníci upozorňují, že v příštím roce se může vyšplhat na 2000 dolarů za unci.

The Economist

Popelářský experiment

Radnice v Chicagu hodlá privatizovat služby odpadového hospodářství. Ještě předtím se však chce přesvědčit, zda je to opravdu dobrý nápad. Město rozdělila na obvody, v nichž se nyní o svoz odpadků a jejich recyklaci starají zájemci, kteří usilují o tuto veřejnou zakázku. Jeden i nadále obsluhuje dosavadní městská firma.
Experiment řízené soutěže (managed competition) má prověřit, zda se privatizací skutečně dosáhne nižší ceny při zlepšení nebo alespoň zachování dosavadní kvality služeb. Osvědčil se i v dalších amerických městech – Charlotte, Indianopolisu a Phoenixu. „Pro radní je to odvěké dilema. Předpoklad, že privátní firmy dokážou ty služby poskytovat levněji, se obvykle v praxi nepotvrdí. Jakmile kontrakt získají, jdou často s cenou nahoru nebo se sníží kvalita. Obvykle však obojí,“ konstatuje týdeník Economist. Chicago má nyní v soutěži dva soukromé kontraktory – oba se smlouvou na sedm let. Revizi úrovně jejich služeb hodlá provádět každý rok.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít