Mediální revue

26. října 2011, 17:14 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
26. října 2011, 17:14

Krizi ve stavebnictví, která postihla Irsko, provází růst černé ekonomiky

Irish Times

Ráj melouchářů

Krize ve stavebnictví, která postihla celé Irsko, je poznamenána nejen propadem prodejů nových domů, ale i nárůstem černé ekonomiky. Podle odhadů Federace podnikatelů ve stavebnictví (CIF) dosahuje roční objem nevykázaných prací až dvou miliard eur, což je sedmina obratu celé stavební branže. Na černo se provádějí převážně rekonstrukce domů a bytů, opravy a údržbářské práce. Většinou jde přitom o tzv. nixers, tedy meloucháře, kteří jako zaměstnanci státu řádně odvádějí daně i pojištění, prostřednictvím nezdaněných příjmů si však přivydělávají bokem. Stavební byznys je ale jen špičkou ledovce v irské černé ekonomice, experti odhadují její celkový objem na 25 miliard eur ročně. Erár tak podle těchto odhadů tratí na daních kolem pěti miliard eur.

AFP

Méně šperků mezi dárky

Nejdůležitější hinduistické svátky, letošní říjnové Diwali, byly v Indii o něco méně okázalé než v minulých letech. Především střední vrstva tam letos neutrácela za dárky tolik jako loni, méně než obvykle se prodávaly také tradičně oblíbené zlaté šperky. Důvodem je vysoká cena zlata, ale také inflace a zvyšující se ceny pohonných hmot a potravin. Indie je největším dovozcem zlata na světě, v této zemi končí více než třetina celosvětové spotřeby. Indové zlato milují, a to nejen v podobě šperků, ale také jako bezpečnou investici. Nicméně v posledních měsících nenakupují ve velkém, zlato je pro ně už příliš drahé. Počátkem září se jeho cena vyšplhala na 1920 amerických dolarů za unci a i nadále zůstává přibližně o 15 procent vyšší, než tomu bylo počátkem roku. Nemluvě o přelomu století, kde se unce prodávala za 255 dolarů. Od té doby cena vzrostla o téměř 550 procent. Odborníci upozorňují, že v příštím roce se může vyšplhat na 2000 dolarů za unci.

The Economist

Popelářský experiment

Radnice v Chicagu hodlá privatizovat služby odpadového hospodářství. Ještě předtím se však chce přesvědčit, zda je to opravdu dobrý nápad. Město rozdělila na obvody, v nichž se nyní o svoz odpadků a jejich recyklaci starají zájemci, kteří usilují o tuto veřejnou zakázku. Jeden i nadále obsluhuje dosavadní městská firma.
Experiment řízené soutěže (managed competition) má prověřit, zda se privatizací skutečně dosáhne nižší ceny při zlepšení nebo alespoň zachování dosavadní kvality služeb. Osvědčil se i v dalších amerických městech – Charlotte, Indianopolisu a Phoenixu. „Pro radní je to odvěké dilema. Předpoklad, že privátní firmy dokážou ty služby poskytovat levněji, se obvykle v praxi nepotvrdí. Jakmile kontrakt získají, jdou často s cenou nahoru nebo se sníží kvalita. Obvykle však obojí,“ konstatuje týdeník Economist. Chicago má nyní v soutěži dva soukromé kontraktory – oba se smlouvou na sedm let. Revizi úrovně jejich služeb hodlá provádět každý rok.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít