Article, show

Mediální revue

03. listopadu 2011, 11:06 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
03. listopadu 2011, 11:06

Hnutí Okupujte Wall Street dostalo nový impulz - oficiální zprávu o rostoucích rozdílech v příjmech amerických domácností

digitaljournal.com

Šokující rozdíly v příjmech

Hnutí Okupujte Wall Street dostalo nový impulz. Je jím nejnovější zpráva rozpočtového úřadu Kongresu (Congressional Budget Office – CBO) o prohlubujících se rozdílech mezi nejvyššími a nejnižšími příjmy amerických domácností. Ta potvrdila, že se nůžky sociální nerovnosti v posledních zhruba čtyřiceti letech dramaticky rozevřely. Podle studie, jež mapovala růst čistých příjmů po zdanění a započtení všech sociálních dávek, narostly příjmy amerických domácností v letech 1979 až 2007 v průměru o 62 procent. Jenže zatímco u těch nízkopříjmových se zvýšily pouze o 18 procent, u skupiny na opačné straně žebříčku, která představuje pouhé jedno procento populace, narostly o 275 procent. Tato skupina si přitom „pro sebe“ stáhla pětinu veškerých příjmů amerických domácností, dvakrát více, než tomu bylo koncem osmdesátých let. Zpráva rovněž konstatuje, že příjmy z podnikání a kapitálových investic rostly výrazněji než platy zaměstnanců. Hürriyet

Letiště pro poutníky

Nové letiště v saúdskoarabské Medíně, které by mělo ulehčit přetíženému terminálu v Džiddě, kam každým rokem přilétají miliony muslimských poutníků, postaví turecká firma TAV. V konsorciu se saúdskoarabskými společnostmi Saudi Oger a Al Rajhi Holding Group pak nové letiště o celkové roční kapacitě osm milionů pasažérů bude také 25 let provozovat.
Stavba, která vyjde na 1,2 miliardy dolarů, je pro TAV odrazovým můstkem pro další lukrativní zakázky v arabském světě. „Partnerství s místními firmami nám jistě napomůže i v jiných tendrech,“ řekl Sani Şener, šéf společnosti TAV. Istanbulská firma, která se původně specializovala na regionální turecká letiště a hotely, v posledních pěti letech dravě expandovala do arabských zemí. Rekonstruuje letištní haly v Kataru a Ománu a dokončila projekty v Egyptě, Tunisku a Dubaji. Hodnota zakázek obří turecké společnosti momentálně přesahuje deset miliard dolarů.

Bloomberg

Další bankéři na ulici

Velké evropské banky ohlásily další vlnu propouštění. Není překvapivé, že hlavním důvodem je dluhová krize, která se projevuje v klesajících výnosech a současně finanční instituce tlačí k posilování vlastního kapitálu.
Vedení Credit Suisse minulý týden oznámilo zrušení asi 1500 pracovních míst. Druhá největší švýcarská banka přitom už v červenci uvedla, že škrtne 2000 pozic. Šéf londýnského ústavu Barclays Robert Diamond zase řekl, že jeho banka už letos zrušila 3500 zaměstnaneckých míst a bude v tomto trendu dále pokračovat.
Podle agentury Bloomberg západoevropské banky letos ořezaly už více než 86 tisíc pozic, zatímco v Severní Americe ubylo v bankovnictví pouze necelých 40 tisíc postů. „Roky hojnosti jsou skutečně za námi,“ poznamenal k tomu John Purcell z britské head-hunterské společnosti Purcell & Co.
Ušetřit na pracovní síle chce také Danske Bank, během následujících tří let chce takto získat 368 milionů dolarů. Signály o tom, že dosavadní počet zaměstnanců asi nebude udržitelný, se nedávno objevily rovněž ve vyjádřeních manažerů švýcarské jedničky UBS nebo Deutsche Bank. A přidávají se i banky se sídlem mimo starý kontinent, omezení svých operací v Evropě ohlásila například japonská Nomura.

AFP

Čínská American Express

Bank of China (BOC), státem vlastněný bankovní gigant, začne již brzy vydávat úvěrové karty American Express určené pro své privátní klienty. Podle sdělení americké finanční společnosti se tak stane na základě podmínek uzavřených díky novému partnerství mezi oběma subjekty. BOC se stane jednou ze čtyř velkých čínských bank, které tuto možnost dostaly. Držitelé nových karet American Express se budou moci těšit nejen z bankovního servisu určeného pro osoby s označením VIP, získají díky ní také přístup na prémiová golfová hřiště, ale i do salonků hlavních světových letišť. Na hranicích nebudou muset dlouho čekat, imigrační a bezpečnostní kontroly budou moci absolvovat v rychlejším pruhu. Díky kartě budou mít navíc k dispozici zdravotní a stěhovací služby, další výhody získají při ubytování v zahraničních luxusních hotelech. Karta American Express vydaná v Číně bude fungovat na základě duální funkce, čili existence dvou účtů. Jeden bude v amerických dolarech a druhý v jüanech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít