Mediální magnát Babiš vyčítá ministrům, že chtějí být v médiích

27. července 2015, 12:00 - Petr Holec/Euro
27. července 2015, 12:00

Když vůdce ANO a vicepremiér Andrej Babiš minulý týden oznámil, že pojede na ostravské jednání vlády sólo o něco dřív než ostatní ministři a zvlášť ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, aby se tam bez něj setkal s průmyslníky, ohradil se Mládek, že si Babiš mohl podobné mediální PR odpustit. Načež mu Babiš vyčetl, že chce jen být v médiích, aby posbíral laciné politické body.

Byla to příznačná ironie. Sám Babiš je mediální magnát vlastnící i dva přední deníky, které koupil, jak se před časem uřekl, aby o něm psaly pravdu. To se mu i celkem daří, co je ve vysoké politice: svůj mediální obraz řídí velmi slušně.

V jeho novinách je dokonce intenzivně i Mládek, byť ne úplně tak, jak by pro sbírání laciných politických bodů potřeboval; především Babišovy Lidové noviny proti němu vedou intenzivní kampaň, takže skoro bych řekl, že by se Mládkovi hodilo spíš nebýt v médiích. Nebo aspoň ne v těch Babišových.

Je to totiž známé mediální perpetuum mobile: vypustíte ve svých novinách o politické konkurenci nenápadnou negativní zprávu, kterou okamžitě nabalí zpravodajské servery, načež přidáte, že se pod někým houpe ministerská židle a najednou – voila – máme ministra bez ministerstva.

Někdy to dokonce může být i Babišův ministr, jak ukazuje nejen Helena Válková. Bývalá ministryně spravedlnosti byla především v Lidových novinách tak dlouho na odvolání, až najednou byla odvolaná i doopravdy.

Navíc je to právě Babiš, kdo je médii nejposedlejší ze všech politiků – snad jen s výjimkou Zdeňka Škromacha. A zvlášť těmi novými, jak se říká, sociálními: na nich nás vicepremiér zásobuje sociálními rozesmátými fotkami, jak se cachtá ve vodě, jak se tulí k manželce, jak močí na veřejnosti…. Podobně, jen bez močení na veřejnosti, kdysi řídili svůj mediální obraz komunističtí hlavouni, kteří se na fotkách také pořád jen smáli, až najednou….

Mediální flikování nic neřeší

Realita totiž bývá trochu jiná. Zatímco Mládek má na ministerstvu celkem jasnou politiku, jíž je podpora průmyslu a investic, nikdo moc neví, co vlastně chce na financích Babiš. V médiích si sice buduju obraz „řádného“ správce kasy (který nakonec většinou stejně všem přidá), převážně ale jde o řádné spravování na efekt – tedy pouhé procedurální šetření. Tady utnete externí poradce, tamhle snížíte platy manažerům, jinde někoho vyhodíte. Žádné překvapení, že státní rozpočet připomíná cedník.

Mediální flikování státních financí samozřejmě nic neřeší. Babiš vidí na všech ministerstvech černé díry (a ne že by tam nebyly!), jenže ty on používá spíš jen k politickému boji, než že by je skutečně řešil. Nikdo totiž od něj zatím neslyšel, jak si on sám představuje financování například zdravotnictví, když už do něj odmítá lít další peníze? Nenajdete to dokonce ani v Lidových novinách, takže na tom možná něco bude!


Další komentáře autora:

Hlídej svého uprchlíka

EU (zřejmě) nepomůže Řekům… s drachmou

Sága Blanka (ne)končí. V tunelu bude koncert

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít