Médea Research: Rok 2012 bude podle Čechů v mnoha ohledech horší než ten minulý

03. ledna 2012, 15:49 - Profit, TZ
03. ledna 2012, 15:49

Rok 2012 bude podle očekávání Čechů v mnoha ohledech horší, v porovnání s rokem 2011 je jejich očekávání vývoje ve společnosti v letošním roce výrazně horší a negativní. Vyplývá to z průzkumu výzkumné agentury Médea Research, jehož výsledky dnes zveřejnila.

Foto: Profimedia.cz

Většina české veřejnosti (60 %) očekává, že v roce 2012 se zhorší jak ekonomická, tak i politická situace, míra korupce i nálada ve společnosti. Z hlediska osobních očekávání do roku 2012 mezi Čechy převládá neutrální názor. Nejpesimističtěji hodnotí lidé výhled finanční situace domácností, kde zhoršení v roce 2012 očekávají dvě pětiny osob. V oblasti partnerských vztahů, bydlení a zaměstnání převládají pozitivní očekávání nad negativními.

Češi se obávají také další vlny ekonomické krize a jejích dopadů, ale jako řešení navrhují pouze opatření, která se dotknou pouze skupin obyvatel.  Pokud by ekonomická krize skutečně nastala, pak je pro občany České republiky jako její řešení, které by pomohlo získat dodatečné příjmy do státního rozpočtu nebo naopak ušetřit jeho výdaje, nejpřijatelnější zavedení vyšší míry zdanění pro nejbohatší osoby a propouštění státních úředníků. Lidé naopak odmítají snižování důchodů. Nejcitlivější jsou lidé na otázku zdanění příjmů. Odmítají také zkrácení pracovního týdne, které by zároveň znamenalo snížení platu.

Obavy z možné ekonomické krize ovlivňují chování lidí. Většina lidí se chystá na horší časy - téměř 60 % osob nad 18 let si vytváří finanční rezervu z důvodu obav z dalšího ekonomického vývoje.  Očekávání ekonomické krize také způsobuje starosti ohledně zaměstnání. Téměř polovina zaměstnanců a podnikatelů se obává ztráty svého zaměstnání.

Obáváte se, že českou ekonomiku zasáhne další vlna krize? 

Občané České republiky jsou v této otázce tedy převážně skeptičtí. Velká většina (83 %) české veřejnosti se obává další vlny ekonomické krize. Pouze 11 % populace nad 18 let se další ekonomické krize neobává.

 

Vytváříte si vy osobně nějakou finanční rezervu z důvodu obav z následujícího ekonomického vývoje ve společnosti?

Téměř 60 % obyvatel ČR ve věku nad 18 let si vytváří finanční rezervu pro případ ekonomické krize. Očekávání krize tedy není jen hypotetické, velký podíl osob udělal konkrétní krok, který by mohl zmírnit dopady ekonomického propadu na jejich životní podmínky.

Bojíte se ztráty vašeho zaměstnání?

Tato otázka byla položena pouze zaměstnancům a podnikatelům. 43 % z nich se obává ztráty svého zaměstnání. Se svým zaměstnáním si je naopak jisto 48 % zaměstnanců a podnikatelů.

Vytváříte si vy osobně nějakou finanční rezervu z důvodu obav z následujícího ekonomického vývoje ve společnosti?

Téměř 60 % obyvatel ČR ve věku nad 18 let si vytváří finanční rezervu pro případ ekonomické krize.

Očekávání krize tedy není jen hypotetické, velký podíl osob udělal konkrétní krok, který by mohl zmírnit dopady ekonomického propadu na jejich životní podmínky.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít