Měď nad zlato

08. března 2012, 08:49 - Pavel Trčala
08. března 2012, 08:49

Základem chilského hospodářství je těžba surovin. A na prvním místě je měď. Chile je jejím hlavním světovým producentem a dodává víc něž třetinu světové produkce.

 

Foto: Profimedia.cz

Chile nejvíc vydělává na těžbě surovin, zejména mědi. Její cena loni zlomila rekord, když se vyšplhala až na 10 tisíc dolarů za tunu. Zvyšuje ale také těžbu zlata a stříbra. Chilané navíc založili chytrý stabilizační fond, který pomáhá překlenout období, kdy jsou ceny surovin nízké.

Studovat těžařský průmysl v Chile, to je jako číst knihu světových rekordů v dobývání nerostných surovin. Tak například povrchový měděný důl Escondida v současné době produkuje nejvíc mědi na světě. Produkce jen tohoto dolu je 26 procent celkové těžby mědi v Chile.

Důl Chuquicamata je na zase druhým nejhlubším povrchovým dolem na světě. S hloubkou 850 metrů jej předčí pouze důl v Bingham Canyonu v Utahu, který je 1 200 metrů hluboký. Pro srovnání, nejhlubším povrchovým dolem v České republice je Důl Bílina s hloubkou kolem 250 metrů. V Chile se těží i vysoko v horách. Důl Radomiro Tomić, nazvaný po chilském senátorovi chorvatského původu, je ve výšce tři tisíce metrů nad mořem. Důl Pascua Lama je dokonce v nadmořské výšce 4 500 metrů. Jde o společný hraniční projekt se 75 procenty na straně Chile a 25 procenty na straně Argentiny.

Stabilizační fond: Inspirace pro Česko

Těžba mědi je tradičně důležitou součástí HDP Chile a celosvětové ceny mědi ovlivňují ekonomiku země, zejména její účty zahraničního obchodu a devizové účty. Vláda proto založila Měděný stabilizační fond. Když jsou ceny mědi vysoké, část příjmů jde do tohoto fondu. Když jsou ceny nízké, tyto zdroje mohou být použity. Tento jednoduchý proces pomohl Chile předcházet následkům výkyvů v cenách mědi. Příjmy z těžby tvoří 10 procent HDP Chile. To je stejné číslo jako podíl automobilového průmyslu na hospodářství České republiky. Možná by se Česko mohlo poučit z Chile a založit podobný speciální stabilizační fond automobilové průmyslu.

Hlavní těžařští hráči

Největšími těžařskými společnostmi jsou v Chile nadnárodní korporace jako BHP Billiton, Anglo American a Xstrata. Hlavním domácím hráčem je státem vlastněný těžařský obr, největší světový producent mědi, firma Codelco. Tyto firmy produkují surovinu jak během jejích celosvětově vysokých cen, tak během období s nízkými cenami.

V obdobích, kdy je cena mědi vysoko, využívají situace i menší společnosti. Často se jedná o firmy, které si nabírají produkci pouze jako extra zdroj příjmů ke svým dalším aktivitám. Mívají málo zkušeností, ale přesto se pokoušejí o štěstí v podhůřích And a v pouštích Atacamy. Velkým problémem některých dolů je nevyhovující bezpečnost. Každý rok v Chile v dolech zahyne průměrně 34 horníků. To se týká zejména znovuotevřených starších dolů. Pro českého nebo moravského producenta těžařských a důlních bezpečnostních zařízení mohou být tyto staronové doly exportní šancí.

Důkazem je měděný muž

Na území Chile se měď těžila už v dávných dobách. Byl tam nalezen takzvaný měděný muž, tělo horníka zavaleného v dole pravděpodobně už v 6. století. Španělští dobyvatelé v 16. století získávali měděné podkovy na koně od domorodců. Bouřlivý rozvoj těžby nastal na konci 19. století po válce mezi Peru, Bolivíí a Chile o nerostné bohatství v hraničních oblastech těchto států.

Autor je mezinárodním konzultantem společnosti Trcala Consulting.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít