Meč se čtyřmi dveřmi

14. října 2008, 15:15 - Martin Rychlík
14. října 2008, 15:15

Krátké zprávy

Automobilový průmysl
Meč se čtyřmi dveřmi
Po nesmělém striptýzu (rozuměj vzrušujícím odkrývání po částech), jaký automobilka Lamborghini předváděla se svým novým konceptem, nastal čas jeho plného odhalení. Estoque, což značí toreadorský meč na zabíjení rozzuřeného býka, nemá být dle italského výrobce „pouhým novým ,lambem´, ale úplně novým světem“. Ač jde zatím jen o concept-car, vše naznačuje, že se bude opravdu vyrábět… Meč je překvapivě čtyřdveřový model, který by mohl soupeřit s vozem Aston Martin Rapide nebo ladným Porsche Panamera. Sama firma označuje blyštivý estoque jako „každodenní sporťák“, jenž kombinuje výkon supersportovního gallarda (má 930 koní!) a pohodlí sedanu. „S většinou našich vozů najezdí majitelé 5000 kilometrů ročně, nejsou to auta pro každodenní ježdění. Tohle je však něco jiného,“ řekl časopisu AutoWeek prezident společnosti Stephan Winkelmann.
Lamborghini, původně výrobce traktorů s býkem v erbu a nyní člen rodiny Volkswagenu, se zřejmě vydává novým směrem. Podle magazínu Wired může být estoque dokonce hybridním vozem, což by u značky, jež na jaře slovy svého šéfa sdělila, že „její auta NIKDY nesplní přísnější evropské emisní limity“, bylo nečekaným krokem. Loni se prodalo 2604 „lambordžín“, takže prý jejich dopad na životní prostředí zůstává zanedbatelný.
Dle Winkelmanna je estoque pouze prototypem, ale pokud by se do roku 2010 začal vyrábět, automobilka by mohla prodat dva až tři tisíce těchto rodinných vozítek. A cena? Média, jež si utahovala z podobnosti s dodgem, spekulovala o částce přesahující 300 tisíc dolarů. Jak dodal jeden z internetových diskutérů: „Doufám, že se mi na zadní sedadla vejdou obě dětské sedačky. Není nic lepšího, než svištět s celou rodinkou rychlostí 270 kilometrů v hodině!“

Popisek: Automobilka ze Sant´Agaty nachystala čtyřdveřový odel prvně v roce 1987, kdy na frankfurtský autosalon vyslala portofino
Martin Rychlík

Dobešek čtený, poslouchaný i viděný Úspěšný humoristický román Miloslava Švandrlíka Doktor od Jezera hrochů už má i svou audio podobu. Na dvou CD ho interpretuje herec Bohumil Klepl. Audioknihu, která vznikla v koprodukci vydavatelství Popron Music a nakladatelství XYZ, Švandrlík s Kleplem pokřtili v pražském Paláci knih Luxor (na snímku). A dobrodružství lékaře Dobeška v Africe zřejmě budou zaznamenána i ve filmu, který by měl režírovat Zdeněk Troška.

Mezi dinosaury
Cestu do pravěku pořádá do 26. října brněnská Galerie Vaňkovka. V její pasáži jsou instalovány často i sedm metrů vysoké figuríny druhohorních ještěrů. Do Brna je zapůjčil Park dinosaurů v německém Budyšíně. Modely jsou instalovány mezi divokými rostlinami a expozici doplňují informační panely. Součástí expozice je také dětský koutek s výtvarnou dílnou, v níž děti mohou ztvárňovat své představy o prehistorických zvířatech.

Popisek
Podzimní kolekci šperků klenotnictví Carollinum připravila mladá designérka Markéta Mitrová. Využívá zejména vzácné přírodní kameny, jako jsou růženín, topaz, ametyst, citrín či záhněda. Šperky přizpůsobuje typu a velikosti kamene, jeho tvrdosti a dalším vlastnostem, které určují jeho nenásilné zpracování a usazení.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít