MBA od Komenského

23. března 2010, 12:37 - Martin Rychlík
23. března 2010, 12:37

Petrem Kolářem

Lidské zdroje. Personalistika. Vzdělávání dospělých. To jsou oblasti, na něž se specializuje Univerzita Jana Amose Komenského Praha (UJAK). Roku 2006 se stala první soukromou vysokou školou univerzitního typu v Česku, přičemž dnes už nabízí jedenáct bakalářských, pět magisterských a dva doktorské programy: andragogiku a speciální pedagogiku. Všechny jsou akreditovány ministerstvem školství. Před dvěma lety však jako jejich doplněk spustila UJAK i vlastní manažerská studia MBA (Master of Business Administration). O detailech tohoto programu hovoří prorektor Petr Kolář (48), jenž byl v letech 2003 až 2006 náměstkem ministryně školství pro vědu a vysoké školy.

EURO: Co vás vedlo k výuce MBA? KOLÁŘ: Jedním z důvodů byl rozvoj našich ekonomicko-správních studií, ale s tím se pojil i druhý, komerčně marketingový zájem, neboť právě MBA výuka přitáhne do školy špičkové manažery a zajímavé lidi; a to jak na straně učitelů, tak studentů.

EURO: A není již těchto programů v Česku dost? KOLÁŘ: Přestože vnímáme u nás i ve světě jistou inflaci těchto profesních titulů, stále jde o prestižní produkt. Třetím důvodem, který bych rád doplnil, je pokračování ve všeobecné strategii naší univerzity. Vznikli jsme na pedagogických základech, neděláme tvrdou ekonomii či ekonometrii, takže i v hospodářských studiích se zaměřujeme na lidské zdroje a správu. Takové je i naše MBA. S unikátní specializací, jež k nám pasuje a kterou umíme.

EURO: Komu jsou kurzy určeny? KOLÁŘ: Program Řízení lidských zdrojů a Evropská unie je určen pro manažery, kteří chtějí dále budovat kariéru a stát se experty v řízení HR. Základ studia leží v řízení lidských zdrojů i znalostech právních systémů zemí EU. Nechtěli jsme dělat či kupovat standardní MBA, nýbrž vytvořit nový a užitečný obor pro zmiňovanou oblast.

EURO: V Česku existují dvě skupiny MBA škol: jednak ty anglosaského ražení s nakoupenou franšízou a „světovou“ výukou, a pak i klony, které učí manažery v češtině. Kam patří vaše programy? KOLÁŘ: Dovolím si říci, že jsme třetí kategorií. Jsme evropské MBA, na což existuje i mezinárodní norma EQUAL. Získali jsme rovněž akreditaci FIBAA, jež je vázána na evropský, zvláště německy hovořící prostor. Programy sestávají z patnácti procent výuky v angličtině a z 85 procent v domácích jazycích. Pro místní studenty to má výhodu, že nemusejí (anglicky) mluvit skvěle jako rodilí mluvčí. Osvědčilo se nám to.

EURO: Probíhala kontrola organizace FIBAA skutečně „pod německou taktovkou“? KOLÁŘ: Bylo to precizní, velmi německé. Vzali si stranou učitele, pak absolventy a zvlášť vyslechli dokonce i administrativní pracovníky! Prověřovali kreditní systém, hospodaření, museli jsme doplnit knihovnu. Akreditaci, která je platná do roku 2013, jsme dostali až napodruhé. A s podmínkou, kterou jsme v daném termínu splnili, takže nyní už bezpodmínečně. V dohlížecím panelu byl třeba i Tim Ackermann z Microsoftu, takže žádná béčka.

EURO: Kolik studentů máte v aktuální kohortě a kdo je učí? KOLÁŘ: V „manažerské třídě“ je nyní 23 studentů; v té předešlé studuje dvacítka lidí. O jejich vzdělávání se starají personalista Jan Barták, proděkan Právnické fakulty UK Jan Kuklík, ale i mladí docenti z Filozofické fakulty UK. Mezi zájemci jsou akademičtí pracovníci, manažeři z lékařství i byznysu. Naším korporátním klientem je Česká pojišťovna, dobré vztahy máme s firmou E.ON. Mezi studenty najdeme například Kateřinu Jungmannovou (zemská ředitelka České pojišťovny pro výhradní pojišťovací agenty) nebo Romana Leštinu, ředitele agentury Střední Čechy z pojišťovny Kooperativa. Cena třísemestrálního kurzu činí 240 tisíc korun.

EURO: Jaké má škola plány dále? KOLÁŘ: Rozšiřujeme mezinárodní kontakty. V poslední době byla navázána spolupráce s University of International Business v kazašské Almaty. Dále se chystáme vytvořit další, na trhu méně obvyklé varianty studijních programů typu MBA.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít