MBA od Komenského

23. března 2010, 12:37 - Martin Rychlík
23. března 2010, 12:37

Petrem Kolářem

Lidské zdroje. Personalistika. Vzdělávání dospělých. To jsou oblasti, na něž se specializuje Univerzita Jana Amose Komenského Praha (UJAK). Roku 2006 se stala první soukromou vysokou školou univerzitního typu v Česku, přičemž dnes už nabízí jedenáct bakalářských, pět magisterských a dva doktorské programy: andragogiku a speciální pedagogiku. Všechny jsou akreditovány ministerstvem školství. Před dvěma lety však jako jejich doplněk spustila UJAK i vlastní manažerská studia MBA (Master of Business Administration). O detailech tohoto programu hovoří prorektor Petr Kolář (48), jenž byl v letech 2003 až 2006 náměstkem ministryně školství pro vědu a vysoké školy.

EURO: Co vás vedlo k výuce MBA? KOLÁŘ: Jedním z důvodů byl rozvoj našich ekonomicko-správních studií, ale s tím se pojil i druhý, komerčně marketingový zájem, neboť právě MBA výuka přitáhne do školy špičkové manažery a zajímavé lidi; a to jak na straně učitelů, tak studentů.

EURO: A není již těchto programů v Česku dost? KOLÁŘ: Přestože vnímáme u nás i ve světě jistou inflaci těchto profesních titulů, stále jde o prestižní produkt. Třetím důvodem, který bych rád doplnil, je pokračování ve všeobecné strategii naší univerzity. Vznikli jsme na pedagogických základech, neděláme tvrdou ekonomii či ekonometrii, takže i v hospodářských studiích se zaměřujeme na lidské zdroje a správu. Takové je i naše MBA. S unikátní specializací, jež k nám pasuje a kterou umíme.

EURO: Komu jsou kurzy určeny? KOLÁŘ: Program Řízení lidských zdrojů a Evropská unie je určen pro manažery, kteří chtějí dále budovat kariéru a stát se experty v řízení HR. Základ studia leží v řízení lidských zdrojů i znalostech právních systémů zemí EU. Nechtěli jsme dělat či kupovat standardní MBA, nýbrž vytvořit nový a užitečný obor pro zmiňovanou oblast.

EURO: V Česku existují dvě skupiny MBA škol: jednak ty anglosaského ražení s nakoupenou franšízou a „světovou“ výukou, a pak i klony, které učí manažery v češtině. Kam patří vaše programy? KOLÁŘ: Dovolím si říci, že jsme třetí kategorií. Jsme evropské MBA, na což existuje i mezinárodní norma EQUAL. Získali jsme rovněž akreditaci FIBAA, jež je vázána na evropský, zvláště německy hovořící prostor. Programy sestávají z patnácti procent výuky v angličtině a z 85 procent v domácích jazycích. Pro místní studenty to má výhodu, že nemusejí (anglicky) mluvit skvěle jako rodilí mluvčí. Osvědčilo se nám to.

EURO: Probíhala kontrola organizace FIBAA skutečně „pod německou taktovkou“? KOLÁŘ: Bylo to precizní, velmi německé. Vzali si stranou učitele, pak absolventy a zvlášť vyslechli dokonce i administrativní pracovníky! Prověřovali kreditní systém, hospodaření, museli jsme doplnit knihovnu. Akreditaci, která je platná do roku 2013, jsme dostali až napodruhé. A s podmínkou, kterou jsme v daném termínu splnili, takže nyní už bezpodmínečně. V dohlížecím panelu byl třeba i Tim Ackermann z Microsoftu, takže žádná béčka.

EURO: Kolik studentů máte v aktuální kohortě a kdo je učí? KOLÁŘ: V „manažerské třídě“ je nyní 23 studentů; v té předešlé studuje dvacítka lidí. O jejich vzdělávání se starají personalista Jan Barták, proděkan Právnické fakulty UK Jan Kuklík, ale i mladí docenti z Filozofické fakulty UK. Mezi zájemci jsou akademičtí pracovníci, manažeři z lékařství i byznysu. Naším korporátním klientem je Česká pojišťovna, dobré vztahy máme s firmou E.ON. Mezi studenty najdeme například Kateřinu Jungmannovou (zemská ředitelka České pojišťovny pro výhradní pojišťovací agenty) nebo Romana Leštinu, ředitele agentury Střední Čechy z pojišťovny Kooperativa. Cena třísemestrálního kurzu činí 240 tisíc korun.

EURO: Jaké má škola plány dále? KOLÁŘ: Rozšiřujeme mezinárodní kontakty. V poslední době byla navázána spolupráce s University of International Business v kazašské Almaty. Dále se chystáme vytvořit další, na trhu méně obvyklé varianty studijních programů typu MBA.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít