MBA od Komenského

23. března 2010, 12:37 - Martin Rychlík
23. března 2010, 12:37

Petrem Kolářem

Lidské zdroje. Personalistika. Vzdělávání dospělých. To jsou oblasti, na něž se specializuje Univerzita Jana Amose Komenského Praha (UJAK). Roku 2006 se stala první soukromou vysokou školou univerzitního typu v Česku, přičemž dnes už nabízí jedenáct bakalářských, pět magisterských a dva doktorské programy: andragogiku a speciální pedagogiku. Všechny jsou akreditovány ministerstvem školství. Před dvěma lety však jako jejich doplněk spustila UJAK i vlastní manažerská studia MBA (Master of Business Administration). O detailech tohoto programu hovoří prorektor Petr Kolář (48), jenž byl v letech 2003 až 2006 náměstkem ministryně školství pro vědu a vysoké školy.

EURO: Co vás vedlo k výuce MBA? KOLÁŘ: Jedním z důvodů byl rozvoj našich ekonomicko-správních studií, ale s tím se pojil i druhý, komerčně marketingový zájem, neboť právě MBA výuka přitáhne do školy špičkové manažery a zajímavé lidi; a to jak na straně učitelů, tak studentů.

EURO: A není již těchto programů v Česku dost? KOLÁŘ: Přestože vnímáme u nás i ve světě jistou inflaci těchto profesních titulů, stále jde o prestižní produkt. Třetím důvodem, který bych rád doplnil, je pokračování ve všeobecné strategii naší univerzity. Vznikli jsme na pedagogických základech, neděláme tvrdou ekonomii či ekonometrii, takže i v hospodářských studiích se zaměřujeme na lidské zdroje a správu. Takové je i naše MBA. S unikátní specializací, jež k nám pasuje a kterou umíme.

EURO: Komu jsou kurzy určeny? KOLÁŘ: Program Řízení lidských zdrojů a Evropská unie je určen pro manažery, kteří chtějí dále budovat kariéru a stát se experty v řízení HR. Základ studia leží v řízení lidských zdrojů i znalostech právních systémů zemí EU. Nechtěli jsme dělat či kupovat standardní MBA, nýbrž vytvořit nový a užitečný obor pro zmiňovanou oblast.

EURO: V Česku existují dvě skupiny MBA škol: jednak ty anglosaského ražení s nakoupenou franšízou a „světovou“ výukou, a pak i klony, které učí manažery v češtině. Kam patří vaše programy? KOLÁŘ: Dovolím si říci, že jsme třetí kategorií. Jsme evropské MBA, na což existuje i mezinárodní norma EQUAL. Získali jsme rovněž akreditaci FIBAA, jež je vázána na evropský, zvláště německy hovořící prostor. Programy sestávají z patnácti procent výuky v angličtině a z 85 procent v domácích jazycích. Pro místní studenty to má výhodu, že nemusejí (anglicky) mluvit skvěle jako rodilí mluvčí. Osvědčilo se nám to.

EURO: Probíhala kontrola organizace FIBAA skutečně „pod německou taktovkou“? KOLÁŘ: Bylo to precizní, velmi německé. Vzali si stranou učitele, pak absolventy a zvlášť vyslechli dokonce i administrativní pracovníky! Prověřovali kreditní systém, hospodaření, museli jsme doplnit knihovnu. Akreditaci, která je platná do roku 2013, jsme dostali až napodruhé. A s podmínkou, kterou jsme v daném termínu splnili, takže nyní už bezpodmínečně. V dohlížecím panelu byl třeba i Tim Ackermann z Microsoftu, takže žádná béčka.

EURO: Kolik studentů máte v aktuální kohortě a kdo je učí? KOLÁŘ: V „manažerské třídě“ je nyní 23 studentů; v té předešlé studuje dvacítka lidí. O jejich vzdělávání se starají personalista Jan Barták, proděkan Právnické fakulty UK Jan Kuklík, ale i mladí docenti z Filozofické fakulty UK. Mezi zájemci jsou akademičtí pracovníci, manažeři z lékařství i byznysu. Naším korporátním klientem je Česká pojišťovna, dobré vztahy máme s firmou E.ON. Mezi studenty najdeme například Kateřinu Jungmannovou (zemská ředitelka České pojišťovny pro výhradní pojišťovací agenty) nebo Romana Leštinu, ředitele agentury Střední Čechy z pojišťovny Kooperativa. Cena třísemestrálního kurzu činí 240 tisíc korun.

EURO: Jaké má škola plány dále? KOLÁŘ: Rozšiřujeme mezinárodní kontakty. V poslední době byla navázána spolupráce s University of International Business v kazašské Almaty. Dále se chystáme vytvořit další, na trhu méně obvyklé varianty studijních programů typu MBA.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít