Maxisekáči do Česka?

06. června 2008, 19:48 - Martin Rychlík
06. června 2008, 19:48

Nový druh "pavoukovitých" má rozpětí nohou až osmnáct centimetrů

Třeba budete první, kdo na ně v Česku narazí. Ale radost mít nebudete… Řeč je totiž o zavlečených sekáčích s rozpětím nohou, no podržte se, hororových osmnácti centimetrů! Tito „pavoukovití“ vetřelci mají drobné černé tělo, dospělí jedinci se sdružují do hejn až o tisíci kusech a šíří se západní a střední Evropou. Nalezeni již byli v Nizozemsku (kde se nejspíše prvně v Evropě roku 2004 objevili), Rakousku, Švýcarsku a Německu. „V době kamionové a vlakové přepravy tu je můžeme mít zítra. Výskyt byl zjištěn pouze synantropně čili na stěnách domů, v továrnách či skladištích. Je jen otázkou času, až někdo přiveze kontejner, na němž budou tihle sekáči sedět,“ sdělil týdeníku EURO Vlastimil Růžička z Entomologického ústavu Akademie věd ČR.
Ač tento tvor, jehož původ je pro biology zatím záhadou, laikům připomíná pavouka, jde o sekáče (řád Opiliones). „Jsou si méně příbuzní než třeba kočka se psem. Sekáči mají kompaktní nerozdělené tělíčko, dvě oči, penis. Nemají snovací bradavky, takže nestavějí sítě,“ vysvětluje Růžička a dodává, že v ČR žije okolo 35 druhů sekáčů. Hay Wijnhoven, Axel L. Schönhofer a Jochen Martens, autoři studie maxisekáčů v odborném časopise Arachnologische Mitteilungen, vidí nebezpečí „holandské“ invaze právě „ve vytlačení domácích druhů sekáčů“. Člověka by ale neměli nijak ohrozit, jen hodně vylekat.
„Může jít o některý z introdukovaných druhů, zavlečených například s ovocem. Takových případů je mnoho. Extrémně dlouhé nohy mají také krabovci (řád amblypygi), ale ti mají nápadná, k lovu kořisti upravená makadla,“ doplňuje arachnolog Jaromír Hajer z Univerzity J. E. Purkyně. Dle něj ve střední Evropě nežijí žádní pavouci, jejichž velikost by se blížila dvaceti centimetrům. Největším evropským pavoukem je slíďák tatarský (Lycosa singoriensis) s délkou těla až 30 milimetrů a rozpětím nohou kolem sedmi až osmi centimetrů, který byl několikrát nalezen u Uherského Brodu. Bolestivé může být ale kousnutí zápřednice jedovaté (Cheiracanthium puctorium), jejíž expanze v ČR asi souvisí s oteplováním klimatu.
To nizozemští sekáči ještě své jméno nedostali. „Jde o zavlečený druh a celosvětová revize rodu Leiobunum neexistuje. Autoři článku nechtějí zbytečně tvořit duplicitní jméno,“ říká Růžička. Nejprve je tedy zapotřebí srovnat popisy (i dejme tomu z Číny), tudíž si na taxonomické označení počkáme. A nejspíš se dočkáme i českého.

Popisek: Dvaceticentimetroví! Sekáči podobní tomuto, ale daleko větší a tmavší, byli nalezeni ve Westzaanu, Nijmegenu (Nizozemsko), Essenu, Wittenu, Hagenu, Mayenu, Enkenbach-Alsenbornu, Saarlouisu, Saarbrückenu (Německo), Lausenu i Lauterachu (Švýcarsko).

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít