Maximální přípustná doba u monitoru

11. dubna 2005, 00:00 - Zpracovala JUDr. Eva Dandová
11. dubna 2005, 00:00

poradna Jaká je maximální přípustná doba nepřetržité práce u počítačového monitoru za jednu pracovní směnu? Slyšel jsem o nějaké závazné evropské směrnici. Martin Klečka Obecně je zaměstnavatel povinen organizovat práci, stanovit a provádět pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti.

poradna

Jaká je maximální přípustná doba nepřetržité práce u počítačového monitoru za jednu pracovní směnu? Slyšel jsem o nějaké závazné evropské směrnici.

Martin Klečka Obecně je zaměstnavatel povinen organizovat práci, stanovit a provádět pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti. Patří sem i požadavek, aby zaměstnanci nevykonávali činnosti jednotvárné a jednostranně zatěžující organismus. Nelze-li je vyloučit, musí být přerušovány bezpečnostními přestávkami, které se započítávají do výkonu práce.

Bezpečností a ochranou zdraví při práci s takzvanými zobrazovacími jednotkami se zabývá pátá dílčí směrnice č. 90/269/EEC, vydaná k provedení směrnice Rady č. 89/391/EEC z 12. června 1989, ve znění Směrnice Rady č. 91/383/EEC ze dne 25. června 1991 (rámcová směrnice). Tato směrnice byla v zásadě přenesena do českého Zákoníku práce již při první euronovele, tedy zákonem č. 155/2000 Sb. Konkrétně ji najdeme v ustanovení § 134e odst. 1 písm. a) Zákoníku práce.

K provedení tohoto ustanovení bylo vydáno nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci (ve znění pozdějších předpisů). Ustanovení paragrafů 11 až 14 a příloha č. 7 k tomuto nařízení upravují zdravotní rizika práce na zařízeních se zobrazovacími jednotkami a opatření k ochraně zdraví. Práce na těchto zařízeních, vykonávaná zaměstnanci jako pravidelná součást jejich obvyklé pracovní činnosti, musí být během pracovní doby přerušována bezpečnostními přestávkami nebo změnami činnosti, jejichž účelem je snížit pracovní zátěž vyplývající z povahy práce se zobrazovací jednotkou. Bezpečnostní přestávky v délce 5 až 10 minut musí být zařazeny po každých dvou hodinách nepřetržité práce. Nic dalšího (například možná délka směny při práci se zobrazovacími jednotkami) v Česku obecně závazným právním předpisem stanoveno není.

Výše citovaná směrnice je do našeho právního řádu přenesena celá, s výjimkou článku 9, který požaduje, aby národní legislativa zajistila zaměstnancům pracujícím se zobrazovacími jednotkami pravidelné vyšetření zraku.

O autorovi| ve spolupráci s oborovým portálem BOZPinfo

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít