Masakr klidného vládnutí

10. srpna 2015, 12:00 - Petr Holec, Euro
10. srpna 2015, 12:00

Minulý týden jsem mluvil po delší době s pražským radním. Ne úplně žertem jsem se ho zeptal, jestli je vůbec pořád ještě radní, protože jsme ještě nikdy neměli tak neviditelné vedení Prahy. „Hlavně že nemám žádný průšvih, ne?“ usmál se.

Máloco vám o stylu současného vládnutí řekne víc než tahle odpověď – a nejen v Praze. Téměř identická koalice jako v metropoli, jen bez STAN a zelených, totiž vládne i celé zemi – lze-li tak říkat mezivolebnímu přežívání. A i jí charakterizuje stejné krédo: hlavně žádný průšvih, protože za rok jsou krajské volby. A pak taky hlavně žádný průšvih, protože rok poté jsou pro změnu volby sněmovní.

Není to překvapení. Premiéra má ČSSD, jíž zrušilo většinu programu (a díkybohu!) ANO a která se nejvíc ze všeho bojí sama sebe. Vicepremiéra a správce státní kasy má ANO, které pro jistotu kandidovalo úplně bez programu, protože sloganu, že bude líp, si nedovolím říkat volební program – a že obvykle nejde o nejchytřejší díla. Svého tradičního programu se tak ve vládě tradičně drží jen lidovci, které do sněmovny vrátilo předvolební zmatení: vždycky v TV pohrozí, že s něčím nesouhlasí, načež s tím souhlasí.

Anketa

Jako známkou byste ohodnotili současnou vládu?

1   4% 2   12% 3   17% 4   18% 5   49%

V anketě hlasovalo 389 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

Když ČT nedávno bilancovala rok a půl existence vládní koalice, byl to právě lidovecký šéf a vicepremiér Pavel Bělobrádek, kdo to shrnul příznačně: do kamery na procento vypočítával, kolik ze svého programu lidovci dostali do vládního programu a kolik procent vláda splnila z něj. S výjimkou elektronické evidence tržeb šlo o věci, které jen stěží registrujete. Navíc takhle přesně na procenta své programy naposled plnili komunisti, až najednou přišel velký konec.

Nedávný průzkum veřejného mínění CVVM přisoudil současné vládě trojku, přesněji 3,1. Od vlády Petra Nečase těsně před jejím ostudným pádem v létě 2013 ji tak dělí pouhá necelá polovina stupně, tedy dojmová nuance. Ostatně právě trojka bývá ve škole známkou, jíž od pětky zpravidla dělí jen to, že ještě dokážete předstírat, že aspoň něco víte, případně chodíte do školy.

Ano, v politice rozhoduje dojem a ten je ze současné koalice lepší než z věčného předchozího boje mezi ODS a TOP 09, z nějž nakonec vzešla hlavně nejdelší česká recese, čímž myslím tu hospodářskou. Dojem ale často klame: předchozí vlády se často hádaly, protože aspoň měly o čem. U té současné se zdá, že se nemá ani o čem hádat, protože pár miliard tady a támhle nepočítám mezi skutečnou hádku.

Ta by totiž měla být například o to, jaké zdravotnictví, sociální systém nebo školství nám po téhle vládě zůstanou? Současná koalice zrušila zdravotní poplatky, zásadní pravicovou reformu, a neustále jen navyšuje platby za pojištěnce, tedy rozpočtovou položku. Zdravotní systém je poprvé od roku 2008 v plusu, jenže jen díky vyšší zaměstnanosti a odvodům z platů vyplývajícím z nečekaně vysokého hospodářského růstu, z nějž se neviní ani sama vláda.

Jenže ten jednou skončí – a co potom? Ano, mnohdy bývá lepší, když vlády nic nedělají, protože v nich obvykle sedí až příliš mnoho lidí s velmi závadnými a drahými nápady. Někdy ale přece jen něco dělat musíte, protože vám různé demografické a podobné křivky předpovídají velký průšvih. To bychom ale po téhle vládě chtěli moc. Jediným štěstím tak vlastně je, že začala vládnout až na začátku ekonomické konjunktury. Ta taky zůstává jejím jediným programem.


Čtěte další komentáře Petra Holce:

Podporuj moravské vinaře, pij rumunské víno

Hlídej svého uprchlíka

EU (zřejmě) nepomůže Řekům… s drachmou

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít