Masakr klidného vládnutí

10. srpna 2015, 12:00 - Petr Holec, Euro
10. srpna 2015, 12:00

Minulý týden jsem mluvil po delší době s pražským radním. Ne úplně žertem jsem se ho zeptal, jestli je vůbec pořád ještě radní, protože jsme ještě nikdy neměli tak neviditelné vedení Prahy. „Hlavně že nemám žádný průšvih, ne?“ usmál se.

Máloco vám o stylu současného vládnutí řekne víc než tahle odpověď – a nejen v Praze. Téměř identická koalice jako v metropoli, jen bez STAN a zelených, totiž vládne i celé zemi – lze-li tak říkat mezivolebnímu přežívání. A i jí charakterizuje stejné krédo: hlavně žádný průšvih, protože za rok jsou krajské volby. A pak taky hlavně žádný průšvih, protože rok poté jsou pro změnu volby sněmovní.

Není to překvapení. Premiéra má ČSSD, jíž zrušilo většinu programu (a díkybohu!) ANO a která se nejvíc ze všeho bojí sama sebe. Vicepremiéra a správce státní kasy má ANO, které pro jistotu kandidovalo úplně bez programu, protože sloganu, že bude líp, si nedovolím říkat volební program – a že obvykle nejde o nejchytřejší díla. Svého tradičního programu se tak ve vládě tradičně drží jen lidovci, které do sněmovny vrátilo předvolební zmatení: vždycky v TV pohrozí, že s něčím nesouhlasí, načež s tím souhlasí.

Anketa

Jako známkou byste ohodnotili současnou vládu?

1   4% 2   12% 3   17% 4   18% 5   49%

V anketě hlasovalo 389 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

Když ČT nedávno bilancovala rok a půl existence vládní koalice, byl to právě lidovecký šéf a vicepremiér Pavel Bělobrádek, kdo to shrnul příznačně: do kamery na procento vypočítával, kolik ze svého programu lidovci dostali do vládního programu a kolik procent vláda splnila z něj. S výjimkou elektronické evidence tržeb šlo o věci, které jen stěží registrujete. Navíc takhle přesně na procenta své programy naposled plnili komunisti, až najednou přišel velký konec.

Nedávný průzkum veřejného mínění CVVM přisoudil současné vládě trojku, přesněji 3,1. Od vlády Petra Nečase těsně před jejím ostudným pádem v létě 2013 ji tak dělí pouhá necelá polovina stupně, tedy dojmová nuance. Ostatně právě trojka bývá ve škole známkou, jíž od pětky zpravidla dělí jen to, že ještě dokážete předstírat, že aspoň něco víte, případně chodíte do školy.

Ano, v politice rozhoduje dojem a ten je ze současné koalice lepší než z věčného předchozího boje mezi ODS a TOP 09, z nějž nakonec vzešla hlavně nejdelší česká recese, čímž myslím tu hospodářskou. Dojem ale často klame: předchozí vlády se často hádaly, protože aspoň měly o čem. U té současné se zdá, že se nemá ani o čem hádat, protože pár miliard tady a támhle nepočítám mezi skutečnou hádku.

Ta by totiž měla být například o to, jaké zdravotnictví, sociální systém nebo školství nám po téhle vládě zůstanou? Současná koalice zrušila zdravotní poplatky, zásadní pravicovou reformu, a neustále jen navyšuje platby za pojištěnce, tedy rozpočtovou položku. Zdravotní systém je poprvé od roku 2008 v plusu, jenže jen díky vyšší zaměstnanosti a odvodům z platů vyplývajícím z nečekaně vysokého hospodářského růstu, z nějž se neviní ani sama vláda.

Jenže ten jednou skončí – a co potom? Ano, mnohdy bývá lepší, když vlády nic nedělají, protože v nich obvykle sedí až příliš mnoho lidí s velmi závadnými a drahými nápady. Někdy ale přece jen něco dělat musíte, protože vám různé demografické a podobné křivky předpovídají velký průšvih. To bychom ale po téhle vládě chtěli moc. Jediným štěstím tak vlastně je, že začala vládnout až na začátku ekonomické konjunktury. Ta taky zůstává jejím jediným programem.


Čtěte další komentáře Petra Holce:

Podporuj moravské vinaře, pij rumunské víno

Hlídej svého uprchlíka

EU (zřejmě) nepomůže Řekům… s drachmou

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít