Martin Pýcha: Po vejcích zdraží i vepřové

19. dubna 2012, 13:58 - Dalibor Dostál
19. dubna 2012, 13:58

Čeští zemědělci ztrácejí pozice vůči obchodním řetězcům i zahraniční konkureni. To se podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy odráží na stále horším odměňování zemědělců.  

Foto: Robert Sedmík/TÝDEN

O zemědělcích se v posledních týdnech mluvilo hlavně kvůli dramatickému zdražení vajec. Jejich cena se před Velikonocemi vyšplhala na dvojnásobek částky, za kterou je byli Češi zvyklí kupovat. Byl to pro zemědělce dobrý byznys nebo šla větší část zdražení na vrub spekulací ze strany prodejců?

Nárůst cen vajec byl zajímavý jak pro zemědělce tak pro obchodníky. Pro obchodníky však mnohem více, neboť hlavní část nárůstu ceny jde za nimi. Podle Českého statistického úřadu  byly ceny zemědělských výrobců vajec v lednu 2012 průměrně 18,46 korun za 10 kusů, lednová spotřebitelská cena byla 27,39 korun za 10 kusů. V únoru zemědělci dostávali  20,57 korun za 10 kusů, spotřebitelská cena byla 30,60 korun za 10 kusů. Eskalaci cen vajec zachytily až rychlé informace Českého statistického úřadu ze dne 16. březně, kde se uvádí průměrná spotřebitelská cena za 11. týden 51,13 korun za 10 kusů. Z dlouhodobého hlediska to je tak, že nejnižší marže dosahovali zemědělci a nejvyšší marže si přisvojovali právě obchodníci. Zemědělci často svojí cenou nedosáhli ani na své náklady.

Zdražení odstartovalo zvětšení plochy pro nosnice ve velkochovech. Jak rychle se po růstu cen vajec farmářům vrátí investice do zlepšení podmínek pro drůbež?

Návratnost investice je velmi složitě definovatelná. Kdybychom vzali lednovou cenu nebo průměrnou cenu v loňském roce, tak by ta investice byla nenávratná. Pokud budeme hovořit o ceně v březnu 2012, tak by se ta investice mohla vrátit v horizontu 5 až 7 let. U každého chovatele je to ale samozřejmě trochu jinak.

U vepřového masa může být jedním z těchto faktorů to, že se od příštího roku mají na základě požadavků Evropské unie zlepšit také podmínky pro chov prasat. Poroste cena  vepřového?

Růst ceny vepřového masa očekávám, ale spíše než vlivem rekonstrukcí to bude vlivem nedostatku vepřového masa. Vlivem dlouhodobě nízkých převážně podnákladový ceny prasat spolu s eskalací dovozů vepřového masa došlo k likvidaci mnoha tuzemský chovů. Nyní začíná být nedostatek selat i na evropském trhu a jejich cena rychle roste a naši chovatelé tyto výpadky nemohou nahradit. To se za pár měsíců projeví růstem cen i u nás.

Nerostou jen ceny vajec. Máslo se v posledních týdnech mnohde prodávalo za čtyřicet korun. Lze to vysvětlit jen zvýšením DPH za potraviny či velikonočním pečením?

Hlavní podíl na tom má zvýšení DPH u potravin a také politika obchodních řetězců. Cena mléka od zemědělců jde v posledních týdnech významně dolů, na trhu se to ale zatím nijak neprojevilo.

Víte kolik činí marže prodejců u některých mléčných výrobků?

Promítne se růst cen potravin v tomto roce i do růstu inflace či mezd?

Jak se dlouhodobě mění výnosy z prodeje potravin?

Jaké kroky by mohly zastavit pokles zemědělské produkce?

To vše se dozvíte v aktuálním vydání týdeníku PROFIT, které naleznete až do příštího pondělí na všech dobrých stáncích s tiskem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít