Martin Lobotka: ČNB v nesnázích, světlo v dohledu

30. ledna 2013, 12:11 - Martin Lobotka
30. ledna 2013, 12:11

Příští týden zasedne bankovní rada ČNB. Kromě toho, že představí novou prognózu, bude rozhodovat i o dalším nastavení měnové politiky. Co může centrální banka udělat v situaci nulových sazeb? A co nakonec udělá?

Jako první se samozřejmě nabízí varianta, aby udělala to, co dělají jiné banky s nulovými sazbami – začala s kvantitativním
uvolněním (jako Fed či Bank of England) nebo s rozšířením kolaterálu (jako třeba ECB).

Pod nulou

Hned druhý pohled ale odhalí, že ani jedno nedává v českých podmínkách smysl. Zdejší bankovní sektor je v přebytku likvidity a operace ČNB mají sterilizační charakter (banky v Česku deponují své prostředky u ČNB). Pro další dodávky likvidity tak není důvod. Co teoreticky smysl dává, je další snížení sazeb – ano, pod nulu. Negativní sazby zkoušelo již v minulosti Švýcarsko, od léta 2012 je depozitní sazba negativní v Dánsku.

V obou zemích ovšem šlo o to, aby se snížil objem peněz přitékajících do ekonomiky. U nás tento problém nemáme, ovšem negativní sazby by mohly v českých poměrech motivovat banky, aby peníze nedržely u ČNB, ale umísťovaly je v ekonomice.

Prakticky je však účinnost takového opatření nejistá. Předně banky by i půjčovat chtěly, ale v ekonomice je na straně poptávky po penězích příliš mnoho nejistoty. Zadruhé negativní sazby mohou nakonec omezit ziskovost bankovního sektoru, případně vést k disintermediaci, tedy snížení role finančních zprostředkovatelů, což má negativní dopady na dostupnost úvěru. Přitom ale zdravý a ziskový bankovní sektor je jedna z největších předností české ekonomiky.

Negativní sazby mohou také utvrdit spotřebitele v deflačních očekáváních a v pesimismu. A nakonec negativní sazby mohou být negativní jen mírně – při sazbách třeba minus dvě procenta by každá banka raději držela fyzickou hotovost v trezoru.

Světlejší vyhlídky

Takže co zbývá? Vynecháme-li extrémní opatření („rozdávání peněz lidem“), má ČNB v arzenálu už jen devizové intervence. Ačkoli jsou prakticky uskutečnitelné bez omezení, na nejbližším zasedání bankéřů a asi ani v dalších týdnech na ně nejspíš nedojde. Příčinou je jednak výhled ekonomiky a jednak jejich nízká efektivita v současných podmínkách.

Ano, ekonomika se vyvíjí o kousek hůře, než ČNB předpokládala v říjnu 2012, ale také koruna je slabší. Navíc snad můžeme tvrdit, že ekonomika je poblíž dna. Vyhlídky jsou lepší a ve druhé polovině roku čekáme návrat k růstu. Předstihové indikátory se v Německu lepší, české fiskální restrikce jsou v posledním kole, dluhová krize v eurozóně má nejhorší fáze za sebou.

Oslabení nepomůže

Navíc případné intervence by nebyly příliš efektivní. Slabá poptávka v Evropě utlumí efekt slabšího kurzu, takže oslabení koruny exportu výrazněji nepomůže. Podmínky ve zdejší ekonomice jsou takové, že nelze očekávat šíření případného efektu slabší koruny do ekonomiky – určitě nedojde k najímání zaměstnanců či růstu mezd.

Na druhé straně marazmus v maržích zdejších dovozců nedovolí nepřenést vyšší dovozní ceny na konečného spotřebitele – stačí se podívat na směnné relace, které se v posledním roce navzdory slabší koruně zhoršovaly. To by v důsledku uškodilo spotřebě domácností, která je dnes nejslabším místem české ekonomiky. Čistý efekt intervencí by tedy v případě, že k nim ČNB přece jen nakonec přistoupí, byl skutečně velmi malý.


Čtěte také:

ČNB uvažuje o intervencích na devizových trzích

ČNB znovu snížila sazby. Už jsou téměř na nule

Česká národní banka tlačí cenu peněz na rekordní minimum


Autor je analytikem České spořitelny

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít