Martin Krajhanzl: Nobelovka pro Evropu

16. října 2012, 10:21 - Martin Krajhanzl
16. října 2012, 10:21

Rozhodnutí udělit Nobelovu cenu míru Evropské unii vyvolalo různé reakce. Od reakcí typu „děláte si legraci?“ a jasné odmítání až po ty souhlasné. Domnívám se, že převážná většina těch odmítavých je bohužel až příliš vyvolaná bezprostřední reakcí na současnou nevalnou hospodářskou situaci a nebere v úvahu širší, především sociálněpolitické souvislosti posledních dekád. I když má EU své chyby, zásluhu na uklidnění vzájemné nevraživosti evropských zemí jí odepřít nelze.

A to se tato nevraživost proplétá velkým kusem moderních dějin, v nichž počet let míru jasně zaostává za počtem let válečných. Díky evropské integraci jsou vojenské konflikty mezi evropskými státy už jen stěží představitelné, a to nemluvíme o tom, jak by byli případní účastníci konfliktu tvrdě ekonomicky zasaženi kvůli hospodářské provázanosti kontinentu.

Co by naši předci z první poloviny 20. století dali za to, aby se například spory mezi Francií a Německem odehrávaly jen u jednacího stolu. A přesně tento argument naštěstí při rozhodování Nobelova výboru převládl. I když čistě z mediálního pohledu mohl být tento krok lépe načasován – například na přelom milénia. Výbor se ale rozhodl pro méně líbivý krok a podpořil unii v jejím obtížném období.


Čtěte také:

V Bruselu se přou, kdo převezme Nobelovu cenu

EU dostala Nobelovu cenu míru. Za sjednocování Evropy

Klaus: Nobelova cena pro EU? To je snad legrace


Přejme si, aby i současní politici viděli za horizont nejbližších voleb a činili svá rozhodnutí k dlouhodobému prospěchu lidí tak, jak to dělali státníci, kteří stáli u zrodu evropské integrace po druhé světové válce.

Autor je analytikem České spořitelny

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít